Tłumacz przysięgły a umowa o pracę
Thread poster: Agnieszka Bartosiak

Agnieszka Bartosiak
Local time: 12:20
Polish to English
+ ...
Dec 21, 2006

Moi drodzy,

Pracuję w kancelarii prawnej na etacie, a tłumaczenia przysięgłe (także dla tej kancelarii) wykonuję na umowę o dzieło. W styczniu chciałabym założyć działalność gospodarczą właśnie na wykonywanie tłumaczeń, ale nadal pozostać przez jakiś czas na etacie.

I tu moje pytanie: czy nowe przepisy o prowadzeniu działalności (które wchodzą od stycznia) nie uniemożliwiają mi tego?

A także, czy w przedmiocie działalności powinnam zaznaczyć: "wykonywanie tłumaczeń, w tym tłumaczeń przysięgłych" czy wystarczy tylko: "wykonywanie tłumaczeń"?

Dodam jeszcze (bo może sie to okazać ważne), że w umowie o pracę mam zapis o wykonywaniu tłumaczeń, ale chodzi tu tylko o tłumaczenia zwykłe.

Pozdrawiam i liczę na jakąś podpowiedź icon_smile.gif
Agnieszka Bartosiak
Tłumacz przys. jęz. ang.


 

rjz
Local time: 12:20
German to Polish
+ ...
mhhhhhhh Dec 21, 2006

Jeżeli wykonujesz tłumaczenia "przysięgłe", to nie ma problemu, jakby to były faktycznie tłumaczenia uwierzytelnione lub poświadczone, to sprawa by się miała zupełnie inaczej.

icon_wink.gif)

rjz


 

Agnieszka Bartosiak
Local time: 12:20
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
poprawka Dec 22, 2006

No tak, napisałam potocznie "przysięgłe", ale oczywiście chodzi mi o tłumaczenia uwierzytelnione.

 

Grażyna Lesińska
Poland
Local time: 12:20
German to Polish
+ ...
PKD Dec 22, 2006

http://www.klasyfikacje.pl/drzewo.php?baza=PKD&parentList=74,74.8,74.85

G.


 

Urszula Kołodziej  Identity Verified
Local time: 12:20
German to Polish
+ ...
Działalność! Dec 29, 2006

Poniżej link omawiający samozatrudnienie:
http://www.vat.pl/pages/i/2461.php
Jako tłumacz przysięgły nie spełniasz na pewno tego warunku:
"odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności".
To Ty odpowiadasz za wykonane tłumaczenie poświadczone (lub przysięgłeicon_wink.gif). Tylko Ciebie można pociągnąć do odpowiedzialności, np. przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej.
Ze swoim pracodawcą możesz rozliczyć się umową o dzieło, ale z osobami fizycznymi już nie. Jeśli chcesz świadczyć usługi dla tzw. "ludności" musisz wykonywać działalność gospodarczą.
Ale czy w związku z tym można zabronić tłumaczowi przysięgłemu pracować na etacie, nawet jeśli jego obowiązki to wykonywanie tłumaczeń "zwykłych"? Poświadczonych nie możesz wykonywać w ramach umowy o pracę.
Na moją logikę można obie rzeczy robić jednocześnie. Ale czy moja logika zgadza się z logiką ustawodawców, tudzież interpretatorów w US?!
Ideą zmiany definicji DZG jest ograniczanie samozatrudnienia i "zachęcanie" do wstępowanie w stosunek pracy. A Ty chcesz raczej w odwrotnym kierunku.
I jeszcze, w PKD nie ma rozróżnienia na tłumaczenia zwykłe i poświadczone. Są tłumaczenia i usługi sekretarskie (sic!).
Powodzenia w Nowym Roku!
Ula


 

Edyta Szczepans  Identity Verified
Poland
Local time: 12:20
German to Polish
+ ...
To proste Dec 30, 2006

Jeżeli wykonujesz pracę w siedzibie i pod kierownictwem pracodawcy na jego sprzęcie itd. , to naturalnie można będzie pracodawcy zarzucić, że celowo omija umowę o pracę a działalność jest fikcyjna i służy ominięciu umowy pracę.

Jeżeli wykonujesz pracę w swojej siedzibie (w domu lub sowim biurze) i wykonujesz tłumaczenia dla różnych podmiotów (nawet jeżeli kancelaria jest największym klientem) wówczas ten zarzut nie będzie miał zastosowania.

W nowych przepisach chodzi głównie o to, aby osoba pracująca dla danej firmy i opodatkowana w ramach umowy o pracę według progów 19%, 30%,40% nie omijała tych podatków podatkiem liniowym 19% w ramach działalności gospodarczej, która jest w tym wypadku fikcją.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Tłumacz przysięgły a umowa o pracę

Advanced search


CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search