Klasyfikacja usług tłum. przysięgłego przy zakładaniu DG
Thread poster: kamilam

kamilam
English to Polish
Dec 28, 2006

Jsko świeży przysięgły noszący się z zamiarem założenia dział. gosp. proszę o radę: jak ująć we wniosku o wpis moje usługi? Pod jakimi cyferkami wg PKWiU? Oczywiście moje usługio to przysięgłe, uwierzytelnione i zwykłe - wszystko razem. Pomóżcie, żeby nie narobić sobie kłopotu od początkuicon_smile.gif

 

Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
Local time: 21:18
English to Polish
+ ...
Trudne pytanie, niełatwa odpowiedź Dec 28, 2006

Polecam źródło: http://www.vat.pl/pages/i/2581.php

A oto cytat:
22.12 Za tydzień wielki bałagan w VAT
Podatników czeka wielkie zamieszanie. Rada Ministrów na posiedzeniu 5 lipca 2005r. zajęła się Informacją na temat prac nad przygotowaniem nowych klasyfikacji oraz regulacji Unii Europejskiej wprowadzających od 2007 r. zmiany w podstawowych klasyfikacjach gospodarczych.

Obecnie dla celów statystycznych obowiazuje PKWiU z 2004r., jednak dla celów fiskalnych – szczególnie VAT – stosuje się PKWiU z 1997r. Terminem ostatecznej zmiany jest 1 stycznia 2007r. Jeżeli Rada Ministrów nie wprowadzi zmian w rozporządzeniu, za kilka dni powstanie wielki bałagan w określaniu stawek podatku VAT. Powstaną wątpliwości interpretacyjne, czy do ustawy o VAT stosować należy nadal stare PKWiU z 1997r., skoro tak sformułowano przepis ustawy, czy też do ustawy o VAT stosować należy PKWiU z 2004r., stosując do niego symbole z ustawy o VAT (zmienią one zatem znaczenie z PKWiU z 1997r. na PKWiU z 2004r., skoro taka była wola ustawodawcy). A może zostanie wprowadzone nowe PKWiU, zgodnie z wcześniejszymi planami (nie wiadomo jednak, jaki to będzie mieć wpływ na podatek VAT). Rada Ministrów przewidywała wprowadzenie od 2007r. nowej klasyfikacji PKWiU, jak dotąd jednak na stronach internetowych GUS opublikowano jedynie projekt nowego PKD.

Ogólnie ujmując, zmiana klasyfikacji nie może zmieniać stawki VAT (rozporządzenie nie zmieni przepisów rangi ustawowej). Sporo podatników pamięta zamieszanie, jakie powstało po wprowadzeniu PKWiU w miejsce SWW figurującego w ustawie VAT z 1993r.

Do tego warto przytoczyć fragment komunikatu rządowego z 5 lipca ubiegłego roku „w zakresie powiązań z dotychczasowymi klasyfikacjami, szacuje się, że jedynie dla 40 proc. grupowań możliwe będzie jednoznaczne przypisanie odpowiednich pozycji nowych klasyfikacji.” Takie sformułowanie oznaczać będzie wielkie zamieszanie – rząd stwierdza, że 60% towarów i usług wiązać się będzie z wątpliwościami interpretacyjnymi odnośnie powiązań VAT-PKWiU.

Podatnicy czekają na ruch administracji albo Parlamentu.

Warto dla przykładu podać różnice pomiędzy klasyfikacjami odnośnie faktoringu właściwego:

PKWiU z 1997r. 65.23.10 - stosujemy do końca 2006r.
PKWiU z 2004r. 65.22.10 - stosujemy od 2007r.?
PKWiU z 2007r. ??.??.?? - stosujemy od ?
Na szczęście w przypadku faktoringu klasyfikacja nie ma wpływu na stawkę VAT, usługi faktoringu są bowiem wyraźnie wyłączone ze zwolnienia przedmiotowego w zakresie pośrednictwa finansowego, stąd opodatkowane są w stawce VAT 22%. Inne usługi lub towary, których stawka oparta jest wyłącznie o PKWiU, mogą spowodować spore zamieszanie wśród podatników...


 

Edyta Szczepans  Identity Verified
Poland
Local time: 21:18
German to Polish
+ ...
Ja bym poszła do urzędu Jan 10, 2007

i składając formularze zapytałabym Panią od wpisów do ewidencji jaką cyferkę wpisać. Tak też robiłam przy ewentualnych zmianach i zawsze funkcjonowało.

 

Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
Local time: 21:18
English to Polish
+ ...
Przedłużono obecne PKWiU Jan 10, 2007

http://www.vat.pl/pages/i/2594.php

02.01 Przedłużono PKWiU
Pisaliśmy już o zagrożeniach płynących ze zmiany PKWiU z końcem 2006r. W Dzienniku Ustaw opublikowano 28 grudnia rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie.

Rzad przedłużył stosowanie dla celów fiskalnych PKWiU z roku 1997 do końca 2007r. Zatem w roku 2007 czeka nas pewność prawa i stawek podatku VAT. Szkoda tylko, że zmian nie wprowadzono wcześniej i podatnicy z niepokojem oczekiwali nowego roku.

Przedłużenie obowiązywania przepisów nie zmienia jednak planów rządu. Z treści rozporządzenia wynika, iż nadal planowana jest zmiana klasyfikacji odnośnie spraw podatkowych, w szczególności VAT. Ponownie przytoczymy tu fragment komunikatu rządowego z 5 lipca ubiegłego roku „w zakresie powiązań z dotychczasowymi klasyfikacjami, szacuje się, że jedynie dla 40 proc. grupowań możliwe będzie jednoznaczne przypisanie odpowiednich pozycji nowych klasyfikacji.” Takie sformułowanie oznaczać będzie wielkie zamieszanie – rząd stwierdza, że 60% towarów i usług wiązać się będzie z wątpliwościami interpretacyjnymi odnośnie powiązań VAT-PKWiU.

Rozporządzenie z dnia 22 grudnia 2006r. zmieniające rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) opublikowano w Dz.U.z 2006r., Nr 245, poz. 1780 z 28 grudnia br.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Klasyfikacja usług tłum. przysięgłego przy zakładaniu DG

Advanced search


SDL Trados Studio 2019 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2019 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2019 transforms how new users get up and running, helps experienced users make the most of the powerful features, ensures new

More info »
SDL Trados Studio 2019 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2019 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2019 transforms how new users get up and running and helps experienced users make the most of the powerful features.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search