Rok podatkowy 2007
Thread poster: Marcelina Haftka
Marcelina Haftka
Marcelina Haftka  Identity Verified
Poland
Local time: 14:48
English to Polish
+ ...
Feb 23, 2007

Dzień dobry,
byłam dzisiaj w Urzędzie Skarbowym i miła pani urzędniczka poinformowała mnie, że w tym roku nie ma już PITa53 - po prostu na koniec roku podaktowego umieszczamy wszystko w formularzu PIT36 (+ załączniki ZG osobno dla każdego kraju).
I teraz moja wątpliwość: pani powiedziała, że jeżeli mamy umowę o korzystnym opodatkowaniu z danym kraju, to nie muszę w ogóle płacić zaliczki na podatek (jedynie dla krajów "niekorzystnych" zaliczka do 20 następnego
... See more
Dzień dobry,
byłam dzisiaj w Urzędzie Skarbowym i miła pani urzędniczka poinformowała mnie, że w tym roku nie ma już PITa53 - po prostu na koniec roku podaktowego umieszczamy wszystko w formularzu PIT36 (+ załączniki ZG osobno dla każdego kraju).
I teraz moja wątpliwość: pani powiedziała, że jeżeli mamy umowę o korzystnym opodatkowaniu z danym kraju, to nie muszę w ogóle płacić zaliczki na podatek (jedynie dla krajów "niekorzystnych" zaliczka do 20 następnego miesiąca).
Nie mam działalności, nie mam ubezpieczenia i poza podatkami w żaden inny sposób nie istnieję w tym kraju - czy to jest możliwe, abym nie płaciła podatku od rachunku np. dla Hindusów?
Z góry dziękuję za odpowiedzi oraz interpretacje księgowych i urzędów skarbowych poza Wrocławiem.
Pozdrawiam
Marcelina.
Collapse


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 14:48
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Ale o co tu chodzi? I co to jest "umowa o korzystnym Feb 23, 2007

opodatkowaniu" W gugle 0 trafień, czyli - nie istnieje...;-)

Pozdrawiam

Andrzej


 
Marcelina Haftka
Marcelina Haftka  Identity Verified
Poland
Local time: 14:48
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Korzystne i nie. Feb 23, 2007

Chodzi o korzystność dla podatnika
Korzystne są kraje, które mają podpisane umowy z Polską - dochody zwolnione z podwójnego opodatkowania, t.zw. metoda wyłączenia.
Niekorzystne są kraje, z których dochody są opodatkowane w Polsce niezależnie od odprowadzonych w obcym kraju podatków, t.zw. metoda odliczenia.

Spytam wprost: dostałam dzisiaj zapłatę z zagranicy, z "korzystnego kraju", nie mam
... See more
Chodzi o korzystność dla podatnika
Korzystne są kraje, które mają podpisane umowy z Polską - dochody zwolnione z podwójnego opodatkowania, t.zw. metoda wyłączenia.
Niekorzystne są kraje, z których dochody są opodatkowane w Polsce niezależnie od odprowadzonych w obcym kraju podatków, t.zw. metoda odliczenia.

Spytam wprost: dostałam dzisiaj zapłatę z zagranicy, z "korzystnego kraju", nie mam DG - jak mam się rozliczyć?

Pozdr.
Collapse


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 14:48
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Chyba coś źle zrozumiałaś albo źle Ci wytłumaczono Feb 23, 2007

Cyborg wrote:

Chodzi o korzystność dla podatnika
Korzystne są kraje, które mają podpisane umowy z Polską - dochody zwolnione z podwójnego opodatkowania, t.zw. metoda wyłączenia.
Niekorzystne są kraje, z których dochody są opodatkowane w Polsce niezależnie od odprowadzonych w obcym kraju podatków, t.zw. metoda odliczenia.

Spytam wprost: dostałam dzisiaj zapłatę z zagranicy, z "korzystnego kraju", nie mam DG - jak mam się rozliczyć?

Pozdr.


Jeżeli dostałaś dzisiaj zapłatę z zagranicy, a mieszkasz w tzw. IV RP, to (zastrzegam, że nie znam szczegółów, ale co do zasady raczej się nie mylę) to do 20. dnia następnego miesiąca musisz złożyć deklarację i zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy.

Zasada unikania podwójnego opodatkowania dotyczy sytuacji, kiedy jakiś czas MIESZKASZ I PRACUJESZ ZA GRANICą, mając jednocześnie tutaj zameldowanie, mieszkanie itp. Od tamtejszego wynagrodzenia płacisz tam podatek. I teraz po powrocie do kraju od stanu prawnego między krajami zależy, czy nasz narkoman na głodzie skasuje Cie jeszcze raz, czy też uzna, że już zapłacono tam, bo tak stanowi umowa.

Ale te przepisy w żadnej mierze Cie nie dotyczą, jeśli mieszkasz i pracujesz w kraju, a klientów możesz sobie mieć gdzie chcesz - przychód osiągasz tu i tu należy się haracz.

A generalnie, nawet jak nie masz DG, to NAJLEPIEJ zapłać jakiemuś biuru księgowemu pewnie z 50 zł na miesiąc, miej to z głowy i skoncentruj się na tym, na czym znasz się najlepiej. Na pewno Ci się to zwróci z nawiązką.

Pozdrawiam

Andrzej


 
Marcelina Haftka
Marcelina Haftka  Identity Verified
Poland
Local time: 14:48
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Rozumienie Feb 23, 2007

Sęk w tym, że dokładnie zanotowałam, co mi kobieta powiedziała, a wcześniej jej przedstawiłam, jak wygląda moja sytuacja... Właściwa urzędniczka, która się w moim US zajmuje tą działką, jest na zwolnieniu lekarskim.
Wyjaśnienia pani wzbudziły moje wątpliwości, dlatego też założyłam ten topic.
Sztuka jeszcze polega na tym, żeby znaleźć księgowego, który na tym się zna - ostatnio "udało mi się" 2 razy źle trafić......
See more
Sęk w tym, że dokładnie zanotowałam, co mi kobieta powiedziała, a wcześniej jej przedstawiłam, jak wygląda moja sytuacja... Właściwa urzędniczka, która się w moim US zajmuje tą działką, jest na zwolnieniu lekarskim.
Wyjaśnienia pani wzbudziły moje wątpliwości, dlatego też założyłam ten topic.
Sztuka jeszcze polega na tym, żeby znaleźć księgowego, który na tym się zna - ostatnio "udało mi się" 2 razy źle trafić...
Pozdr.

Ps. Od której konwersji należy obliczyć podatek? W US powiedziano mi, że liczy się dzień wpłynięcia na konto w banku lub paypala. Kiedyś czytałam, że bierze się pod uwagę konwersję z dnia poprzedzającego wystawienie rachunku.
Collapse


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 14:48
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Ja myślę, że nieporozumienie leży po stronie biurwy skarbowej Feb 23, 2007

Ponieważ teraz na topie jest temat rozliczeń osób pracujących za granicą, pani jednym uchem wpuściła hasło "klient we Francji" czy podobnie i odruchowo otworzyła w mózgu klapkę z rozliczeniami dla osób pracujących za granicą, ponieważ nawet nie wyobraża sobie, że można pracować dla klientów z całego świata, nie ruszając się z domu. Ot, i nieporozumienie gotowe.

Jeszcze raz powtarzam, te przepisy W żADEN SPOSóB nie odnoszą się do Ciebie.

Co do
... See more
Ponieważ teraz na topie jest temat rozliczeń osób pracujących za granicą, pani jednym uchem wpuściła hasło "klient we Francji" czy podobnie i odruchowo otworzyła w mózgu klapkę z rozliczeniami dla osób pracujących za granicą, ponieważ nawet nie wyobraża sobie, że można pracować dla klientów z całego świata, nie ruszając się z domu. Ot, i nieporozumienie gotowe.

Jeszcze raz powtarzam, te przepisy W żADEN SPOSóB nie odnoszą się do Ciebie.

Co do księgowej, nie polegaj na pani Zosi, która chałturzy w domu, prowadząc trzy książki P-R dla znajomych. Poszukaj zarejestrowanego biura, z licencją MF i ubezpieczeniem OC (obowiązkowe).

I zrób to jak najszybciej, bo każdy dzień niedopełnienia obowiązku naraża Cię na poważne konsekwencje finansowe.

Powodzenia

Andrzej

Aha, co do kursu wymiany dla umowy o dzieło - nie wiem. Znam reguły dla KPiR, ale dla umów mogą być inne. Widzisz, to kolejny argument, by pewne rzeczy oddać w ręce fachowców.

[Edited at 2007-02-23 20:03]
Collapse


 
Marcelina Haftka
Marcelina Haftka  Identity Verified
Poland
Local time: 14:48
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Biuro księgowe Feb 23, 2007

Powtórzyłam jej kilka razy, że pracuję w domu, a ilu zleceniodawców i skąd mieć będę w tym roku, tego nie wiem. No ale cóż...

Co do księgowej, nie polegaj na pani Zosi, która chałturzy w domu, prowadząc trzy książki P-R dla znajomych. Poszukaj zarejestrowanego biura, z licencją MF i ubezpieczeniem OC (obowiązkowe).

No właśnie jedna kobieta, z którą rozmawiałam ma biuro, obsługuje różne firmy, ale... Więcej się dowiedziałam od Jabberwocka w trakcie powwowu, aniżeli od tej pani.

Nic to... W takim razie w poniedziałek wyruszam na poszukiwanie "prawdziwego" biura. Na szczęście mam jeszcze prawie miesiąc na wpłacenie podatku. [Ostatecznie wpłacę na oko, a potem się będę bawić w korekty...]

Pozdr. M.


 
GingerR
GingerR  Identity Verified
Local time: 14:48
English to Polish
+ ...
PIT 53 Feb 23, 2007

Nie jestem na bieżąco, ale wydaje mi się, że Andrzej ma rację.

PIT-53 to druk dla osób otrzymujących wynagrodzenie z zagranicy, które mają obowiązek same rozliczyć się z zarobionych pieniędzy. Nie wydaje mi się, aby umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania miały tu coś do rzeczy: pracujesz w Polsce, w Polsce się z podatku rozliczasz. Tak to przynajmniej funkcjonowało parę lat temu, gdy sama takie pit-y składałam.

Jeśli zaś chodzi o składanie fo
... See more
Nie jestem na bieżąco, ale wydaje mi się, że Andrzej ma rację.

PIT-53 to druk dla osób otrzymujących wynagrodzenie z zagranicy, które mają obowiązek same rozliczyć się z zarobionych pieniędzy. Nie wydaje mi się, aby umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania miały tu coś do rzeczy: pracujesz w Polsce, w Polsce się z podatku rozliczasz. Tak to przynajmniej funkcjonowało parę lat temu, gdy sama takie pit-y składałam.

Jeśli zaś chodzi o składanie formularza/jego istnienie... może to jest tak, jak z PIT-5 (dla osób fizycznych prowadzących działalność) i tym podobnymi - od tego roku nie trzeba składać samych deklaracji/formularzy, natomiast podatek trzeba płacić. Czyli zamiast dwóch czynności (wypełnienie deklaracji + wpłata zaliczki na pocztet pod. doch.), masz jedną (wpłata zaliczki).

Powodzenia w poszukiwaniach!

JN
Collapse


 
GingerR
GingerR  Identity Verified
Local time: 14:48
English to Polish
+ ...
uzupełnienie i potwierdzenie.... Feb 23, 2007

właśnie znalazłam informację o załączniku ZG:

Podatnicy uzyskujący dochody za granicą składają od 2006r. zeznanie roczne PIT z nowym załącznikiem PIT/ZG. Formularz ten stanowi informację o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym za granicą w roku podatkowym podatku.

Obowiązek sporządzenia takiego załącznika dotyczy zarówno uzyskujących przychody z działalności gospodarczej, jak i z innych źródeł przychodów (praca, zlecenie itp.). Dotyczy
... See more
właśnie znalazłam informację o załączniku ZG:

Podatnicy uzyskujący dochody za granicą składają od 2006r. zeznanie roczne PIT z nowym załącznikiem PIT/ZG. Formularz ten stanowi informację o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym za granicą w roku podatkowym podatku.

Obowiązek sporządzenia takiego załącznika dotyczy zarówno uzyskujących przychody z działalności gospodarczej, jak i z innych źródeł przychodów (praca, zlecenie itp.). Dotyczy to jednak jedynie osób wykonujących swoją działalność czy pracę za granicą, gdyż przedsiębiorcy, pracownicy, zleceniobiorcy itp. wykonujący swoją działalność w Polsce i otrzymujący jedynie kwoty z zagranicy rozliczają się jako osoby uzyskujące dochody krajowe, tyle że w walucie obcej.

http://www.pit.pl/zg/index.php

Informacje z tej strony pewnie nie rozwieją wszystkich Twoich wątpliwości, ale może coś przydatnego tam znajdziesz.

Powodzenia
Collapse


 
Marcelina Haftka
Marcelina Haftka  Identity Verified
Poland
Local time: 14:48
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Joasiu Feb 23, 2007

Tak, w US mi powiedzieli, że za rok muszę złożyć PIT36 + załączniki ZG (jeden kraj = jeden załącznik). Mam tylko zgryz, jak to teraz rozliczać... Tak więc w poniedziałek wyruszam na poszukiwanie Swana...
Pozdr. M.
Ps. Pozdrowienia dla Leo.


 
GingerR
GingerR  Identity Verified
Local time: 14:48
English to Polish
+ ...
Marcelino Feb 23, 2007

zacytuję jeszcze raz...

ZG
[...] Dotyczy to JEDNAK JEDYNIE OSóB WYKONUJąCYCH SWOJą DZIAłALNOść CZY PRACę ZA GRANICą, gdyż przedsiębiorcy, pracownicy, zleceniobiorcy itp. wykonujący swoją działalność w Polsce i otrzymujący jedynie kwoty z zagranicy rozliczają się jako osoby uzyskujące dochody krajowe, tyle że w walucie obcej.

Obawiam się, że pani urzędniczka pomyliła się. Moim zdaniem nie powinnaś tego ZG składać. Ale ja sobie tu mogę
... See more
zacytuję jeszcze raz...

ZG
[...] Dotyczy to JEDNAK JEDYNIE OSóB WYKONUJąCYCH SWOJą DZIAłALNOść CZY PRACę ZA GRANICą, gdyż przedsiębiorcy, pracownicy, zleceniobiorcy itp. wykonujący swoją działalność w Polsce i otrzymujący jedynie kwoty z zagranicy rozliczają się jako osoby uzyskujące dochody krajowe, tyle że w walucie obcej.

Obawiam się, że pani urzędniczka pomyliła się. Moim zdaniem nie powinnaś tego ZG składać. Ale ja sobie tu mogę gdybać, przypuszczać i domyślać się, nie jestem księgową - mam nadzieję, że uda Ci się znaleźć fachowca w temacie.

Pozdrawiam,

P.S. Leon dziękuje, ale z racji okropnej pogody postanowił chwilowo nie ujawniać się
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Rok podatkowy 2007






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »