obliczanie wynagrodzenia
Thread poster: Agnieszka Majchrzak

Agnieszka Majchrzak  Identity Verified
Local time: 13:21
English to Polish
+ ...
Apr 27, 2007

Nie mam jasnosci jak obliczyc wynagrodzenie dla klienta. Mam ustalone z klientem stawki za repetitions/fuzzymatch. Jaki program wspolpracuje z trados 7 freelance, tak zeby mozna bylo do niego sciagnac pliki log i zeby sam to policzyl?
Mam tez pytanie a propos analysis; jaka moze byc przyczyna blednej analizy? komunikat "the input ended before all started tags were ended" nic mi nie mowi.

Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
CatCount Apr 27, 2007

Programik do obliczania jednolitych stawek:

http://www.translation3000.com/accounting_software_for_translators/computer_assisted_translation_count.htm

Odnośnie błędu nie mogę niestety pomóc... Wygląda na to, że plik źródłowy jest błędny (tj. nie wszystkie otwarte tagi zostały zamknięte).

Agnieszka Majchrzak  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
tags Apr 27, 2007

Dziekuję za programik. Myślę, że będzie bardzo pomocny. Co do tych tagów, to z angielskiego komunikatu też wywnioskowałam, że tagi nie zostały zamknięte. NIe bardzo wiem jednak co to znaczy w praktyce. Czy to znaczy, że jak zamykałam go poprzednim razem to coś pomyliłam czy to jakiś poważniejszy błąd programu... nie jestem taka biegła jeszcze w tradosie.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

obliczanie wynagrodzenia

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search