płacimy podatki
Thread poster: kijkowna

kijkowna
Argentina
Local time: 01:13
English to Polish
+ ...
May 2, 2007

Witam serdecznie wszystkich.
Takie pytanko. Jak to właściwie jest? Jeśli jestem w Polsce i nie jestem watowcem (chyba mogę nim nie być, prada?) to jak się rozliczam z US? Wykonuję tłumaczenia dla firm z Azji i UE. Do tej pory przebywałam w Azji i jakoś nie ściągało mi to snów z powiek. Teraz jestem w kraju i chciałabym pracować legalnie. Jak mam to robić w zasadzie? Jak się rozliczać? Nie pracuję na stałe z biurem. A może ja powinnam jakąś firmę założyć? Wolę raczej się w to nie bawić, ale może tak trzeba. Proszę o jakieś rady. Za wszystko będą wdzięczna.

Direct link Reply with quote

Szymon Metkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 05:13
Member (2006)
German to Polish
+ ...
Działalność gospodarcza May 5, 2007

Chyba najprostszym rozwiązaniem będzie jak założysz DG. Jakoś sobie nie wyobrażam stałej pracy z zagranicznymi agencjami na umowę o dzieło. W przypadku Stanów i Azji to jeszcze o tyle lepiej niż w UE, że masz eksport usług, a co za tym idzie 0 stawkę VAT. Więc płacisz tylko podatek dochodowy, a i ten w ograniczonym zakresie (rozliczasz kosztami prowadzenia działalności). Najpoważniejszym kosztem jest ZUS (ok. 800 złotych miesięcznie), chociaż przez pierwsze dwa lata (jeżeli nie prowadziłaś wcześniej działalności) masz możliwość stosowania preferencyjnej stawki ok. 300 złotych miesięcznie.

Tyle na początek. Polecam wszelkie możliwe ośrodki wspierania przedsiębiorczości i ośrodki doradztwa gospodarczego. Tam na pewno dowiesz się więcej.

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

płacimy podatki

Advanced search

WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search