płacimy podatki
Thread poster: kijkowna

kijkowna
Argentina
Local time: 06:48
English to Polish
+ ...
May 2, 2007

Witam serdecznie wszystkich.
Takie pytanko. Jak to właściwie jest? Jeśli jestem w Polsce i nie jestem watowcem (chyba mogę nim nie być, prada?) to jak się rozliczam z US? Wykonuję tłumaczenia dla firm z Azji i UE. Do tej pory przebywałam w Azji i jakoś nie ściągało mi to snów z powiek. Teraz jestem w kraju i chciałabym pracować legalnie. Jak mam to robić w zasadzie? Jak się rozliczać? Nie pracuję na stałe z biurem. A może ja powinnam jakąś firmę założyć? Wolę raczej się w to nie bawić, ale może tak trzeba. Proszę o jakieś rady. Za wszystko będą wdzięczna.


 

Szymon Metkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 11:48
Member
German to Polish
+ ...
Działalność gospodarcza May 5, 2007

Chyba najprostszym rozwiązaniem będzie jak założysz DG. Jakoś sobie nie wyobrażam stałej pracy z zagranicznymi agencjami na umowę o dzieło. W przypadku Stanów i Azji to jeszcze o tyle lepiej niż w UE, że masz eksport usług, a co za tym idzie 0 stawkę VAT. Więc płacisz tylko podatek dochodowy, a i ten w ograniczonym zakresie (rozliczasz kosztami prowadzenia działalności). Najpoważniejszym kosztem jest ZUS (ok. 800 złotych miesięcznie), chociaż przez pierwsze dwa lata (jeżeli nie prowadziłaś wcześniej działalności) masz możliwość stosowania preferencyjnej stawki ok. 300 złotych miesięcznie.

Tyle na początek. Polecam wszelkie możliwe ośrodki wspierania przedsiębiorczości i ośrodki doradztwa gospodarczego. Tam na pewno dowiesz się więcej.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

płacimy podatki

Advanced search


PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search