https://www.proz.com/forum/polish/72784-faktura_vat_za_towar_z_zagranicy.html

Faktura VAT za towar z zagranicy
Thread poster: Piotr Sawiec
Piotr Sawiec
Piotr Sawiec  Identity Verified
Local time: 05:32
English to Polish
+ ...
May 11, 2007

Witajcie, mam właśnie zakupić "kotka" z zagranicy i się zastanawiam, jak wygląda odliczanie faktury z VAT (z Hiszpanii), jeżeli nie mam numeru VAT UE tylko normalny krajowy. Czy VAT mogę odliczyć, czy całość wliczam w koszty?

Piotrek


 
Urszula Kołodziej
Urszula Kołodziej  Identity Verified
Local time: 05:32
German to Polish
+ ...
Bez NIP EU May 11, 2007

Tutaj masz odpowiedź.
http://www.kip.mofnet.gov.pl/item.php?id=16&t=PODATEK-OD-TOWAR-W-I-USLUG.html
Pkt 7.
Kotek nie jest towarem tylko usługą.
W urzędach skarbowych nie zawsze dobrze informują. Sama doświadczyłam.

Pozdrawiam
Ula

[Bearbeitet am 2007-05-11 20:06]


 
Joanna Łuczka
Joanna Łuczka  Identity Verified
Poland
Local time: 05:32
German to Polish
+ ...
Rachunek bez VAtu May 11, 2007

NIP EU nie musisz mieć, natomiast rachunek nie powinien w ogóle zawierać VATu. W koszty wliczasz więc całą wartość rachunku.

Pozdrawiam

Joanna


 
Piotr Sawiec
Piotr Sawiec  Identity Verified
Local time: 05:32
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Czyli tylko rachunek netto? May 11, 2007

Tzn. tak jakby firma, chodzi o Atril, miała wystawić fakturę bez VAT, tzn. zwolniony z VAT, czy stawka 0%?
Faktycznie, gdy wystawiałem fakturę do GB to VATu tam nie było, tyle, że na stronie Atrila stoi, że doliczają VAT dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, stąd moje wątpliwości. A jeżeli natomiast całą kwotę z VAT mam wliczać w koszty, to szkoda tej kasy, zamiast całego VAT odliczy się tylko 19%. Czekam jeszcze na odpowiedź z Atrila, czy faktycznie na rachunku wpis
... See more
Tzn. tak jakby firma, chodzi o Atril, miała wystawić fakturę bez VAT, tzn. zwolniony z VAT, czy stawka 0%?
Faktycznie, gdy wystawiałem fakturę do GB to VATu tam nie było, tyle, że na stronie Atrila stoi, że doliczają VAT dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, stąd moje wątpliwości. A jeżeli natomiast całą kwotę z VAT mam wliczać w koszty, to szkoda tej kasy, zamiast całego VAT odliczy się tylko 19%. Czekam jeszcze na odpowiedź z Atrila, czy faktycznie na rachunku wpisują VAT. Jeżeli tak, to trzeba będzie ich przekonać.

Piotr
Collapse


 
Joanna Łuczka
Joanna Łuczka  Identity Verified
Poland
Local time: 05:32
German to Polish
+ ...
VI Dyrektywa VAT May 11, 2007

Nie jest to ani zwolnienie, ani 0 % stawka, kategoria zwie się u nas "NP" (nie podlega) - to z informacji z US.

Zakładam, że firma jest mało zorientowana w transakcjach unijnych i stąd nieporozumienie.

Możesz ich odesłać do art. 9, punkt 2 podpunkt e VI Dyrektywy VAT, który reguluje te kwestie.

To Ty jako odbiorca, a nie Twój dostawca, jesteś zobowiązany do zapłaty podatku VAT w swoim kraju.

Czyli w deklaracji VAT-7 naliczasz VAT w
... See more
Nie jest to ani zwolnienie, ani 0 % stawka, kategoria zwie się u nas "NP" (nie podlega) - to z informacji z US.

Zakładam, że firma jest mało zorientowana w transakcjach unijnych i stąd nieporozumienie.

Możesz ich odesłać do art. 9, punkt 2 podpunkt e VI Dyrektywy VAT, który reguluje te kwestie.

To Ty jako odbiorca, a nie Twój dostawca, jesteś zobowiązany do zapłaty podatku VAT w swoim kraju.

Czyli w deklaracji VAT-7 naliczasz VAT wg stawki obowiązującej w Polsce, po czym go odliczasz.

Joanna

[Zmieniono 2007-05-11 22:21]
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Faktura VAT za towar z zagranicy






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »