Czy można otworzyć Wordfast bez TM?
Thread poster: Marcelina Haftka

Marcelina Haftka  Identity Verified
Poland
Local time: 22:33
Member (2006)
English to Polish
+ ...
May 24, 2007

Tak naprawdę tytuł powinien brzmieć "Czy w Wordfaście można pracować bez TM?", ale chciałam ułatwić wyszukiwanie innym użytkownikom...

Mam trialową wersję Wordfasta (a więc tylko do 500 TU w jednej TM, chyba że nie zamknę pliku, wtedy jakiś bug pozwala mi ponad 900 TU zapisać, zanim otrzymam komunikat z ostrzeżeniem). Wiem, że mogę dodatkowo korzystać z read-only TM, więc czasem ratuje mi to skórę.icon_wink.gif

Tym razem mam jednak plik ok. 40.000 słów - tego dwoma skromnymi TM nie załatwię, wiem. W związku z tym chciałabym "przelecieć" cały tekst i wstawić placeables i terminy z glosariuszy. I tu pojawia się problem. Kiedy otwieram plik, odznaczam TM, ale pomimo tego, Wordfast korzysta z ostatnio wybranej TM, którą uzupełnia o kolejne segmenty. Z kolei zamykanie kolejnych pustych segmentów i odpowiadanie, że tak, owszem, chcę zamknąć pusty segment, zajmuje sporo czasu.

Czy istnieje jakiś sposób, aby wyłączyć korzystanie z TM w Wordfaście?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiamicon_smile.gif
Marcelina.

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
A czemu nie kupić licencji? May 24, 2007

Tutaj http://www.wordfast.net/ licencja dla PL kosztuje 125 Euro. Przy 40.000 słów daje to niesamowitą kwotę 0,003125 Euro za słowo (czyli 0,011875 PLN), którą musiałabyś kilentowi doliczyć do ceny.
A potem WF już by był i płacił za siebe...

Jerzy

Marcelina Haftka  Identity Verified
Poland
Member (2006)
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Ma Pan rację... May 24, 2007

Jerzy Czopik wrote:

Tutaj http://www.wordfast.net/ licencja dla PL kosztuje 125 Euro. Przy 40.000 słów daje to niesamowitą kwotę 0,003125 Euro za słowo (czyli 0,011875 PLN), którą musiałabyś kilentowi doliczyć do ceny.
A potem WF już by był i płacił za siebe...

Panie Jerzy,
wiem, że ma Pan rację. Sęk w tym, że klient nie zapłaci mi ani centa więcej, a moje stawki są zdecydowanie niższe od Pańskich. Kwotę chciałam (poza podarowaniem jej części US, oczywiście) przeznaczyć na nowy komputer + oprogramowanie, dlatego myślałam, że dopóki nie dostanę zapłaty, uda mi się jakoś obejść problem wybieralności TM w Wordfaście...
Pozdrawiam
Marcelina.

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Pana zostawmy na boku, dobrze? May 24, 2007

A stawki swoją drogą też.
Rozumiem oczywiście, że zakup licencji WF to obecnie nie rozwiązanie.
W takim razie proponuję 30-dniowe demo Tradosa, które jest w pełni działającą wersją tego programu, bez ograniczeń.
Inne możliwe rozwiązanie, to licencja na starszą wersję WF... np. tutaj: http://www.wordfast.org/site/version.html - może to będzie dobre rozwiązanie.

Natomiast co do mojej kalkulacji powyżej: miała tylko unaocznić znikomość ceny tego narzędzia w przeliczeniu na słowa. Ponieważ z reguł zajmuję się Tradosem, miałem już przy wielu okazjach do czynienia z zarzutem, że Trados jest drogi. Oczywiście, droższy od Wordfasta, czyli kalkulacja zmienia się na niekorzyść Tradosa. Nie należy jednak zapominać, że zarówni WF, jak I T, będą używane przez dłuższy czas... Po rozbiciu ich ceny na słowa w ciągu okresu użytkowania, czyli co najmniej roku, nawet Trados przestaje być aż tak drogi. WF wychodzi prawie za darmo - pod warunkiem oczywiście, że akurat mam te 125 Euro w kieszeni i mogę je na niego wydać.

Przy tym wszystkim wcale nie miałem zamiaru być arogancki...

Jerzy

Grzegorz Harbaszewski
Luxembourg
English to Polish
+ ...
stara wersja WF May 24, 2007

Jerzy Czopik wrote:

Inne możliwe rozwiązanie, to licencja na starszą wersję WF... np. tutaj: http://www.wordfast.org/site/version.html - może to będzie dobre rozwiązanie.

Ja na starej, bezpłatnej wersji WF ze strony, którą podał Jerzy pracuję od lat i nie zauważyłem żadnych braków. Dla porządku, najnowszej wersji nie testowałem, więc może są tam jakieś potrzebne funkcje, tyle ża ja ich braku nie odczuwam.

Pozdrawiam,

Grzegorz

[Zmieniono 2007-05-24 20:22]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Czy można otworzyć Wordfast bez TM?

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search