Południowoamerykański styl
Thread poster: maczopikczo

maczopikczo
Local time: 16:52
English to Polish
Jul 28, 2007

Witam,
proszę o pomoc - garść sugestii. Tłumaczę książkę, której akcja dzieje się na Południu Stanów Zjednoczonych (Nowy Orlean i okolice). Cała książka jest najeżona zwrotami, które można znaleźć na stronie http://www.gumbopages.com/yatspeak.html Czy ktoś ma pomysł, jak oddać ten południowy klimat w polskim tłumaczeniu ale bez popadania w pseudopołudniowy, prostacki język? Na przykład, czy i jak tłumaczyć zwrot grzecznościowy "suh" zamiast "sir" albo "ma'am"? To tylko maleńka próbka tego języka. Chodzi mi o ogólne wskazówki, jak oddać południowy akcent.


 

literary
Local time: 16:52
English to Polish
+ ...
Dialekt za dialekt Aug 2, 2007

Są takie książki, np. sztuka O'Neilla "Pożądanie w cieniu wiązów", cała napisana dialektem.
U Sienkiewicza w "Krzyżakach" potrzebna jest masa przypisów u dołu stron, żeby książka była zrozumiała.
Ja w przypisy nie wierzę, zresztą chyba było one typowe dla PRL-u, a potem ich unikano.
Nie miałem do czynienia z użyciem dialektu na szerszą skalę, ale myślę, że w takim przypadku tłumacz też powinien poruszać się swobodnie po polskich regionalnych dialektach, mieć może słownik na ten temat. Wybrać sobie jeden dialekt, może z własnej okolicy, bo ten zna najlepiej, i pisać "pyry" zamiast "ziemniaki" np.
Zniekształcanie słów to nie jest dobra opcja. Trzeba mniej wiecej ocenić, ile tego dialektu w książce jest, i wtykać polski dialekt w odpowiednich proporcjach, chociaż niekoniecznie w dokładnie tych samych miejscach.
Nawet jeśli będzie go trochę mniej niż w oryginale, to czytelnik zauważy, że to język niestandardowy, czyli to podstawowe odczucie będzie miał.
Niedawno oglądałem film o Kubie Rozpruwaczu ("Z piekła rodem") i polski tłumacz dialogów w ładny sposób zarchaizował większość wypowiedzi na styl wiktoriański, co rzadko się zdarza. To wyższa szkoła jazdy.


 

Barbara Gadomska  Identity Verified
Local time: 16:52
English to Polish
+ ...
Trudna sprawa Aug 2, 2007

i właściwie niewykonalna, IMHO. Nigdy nie miałam do czynienia z tekstem pisanym w dialekcie - zresztą raczej bym sie nie podjęła - ale sądzę, że warto sprawę przede wszystkim przedyskutować z redaktorem czy wydawcą, a także zajrzeć do kilku przetłumaczonych już książek osadzonych na amerykańskim Południu, by zobaczyć, jak sobie z tym radzili dawni tłumacze. Zaczynając chocby od Hucklebery Finna, aż po Faulknera. Nie jest to moja ulubiona literatura, więc nie pamiętam zbyt dokładnie, ale wydaje mi sie, że akurat "suh" zachowano tam w tej formie także w tekście polskim. Może pewna odmiennośc języka daloby sie zaznaczyć lekką modyfikacja - byle konsekwentną i nieprzesadną - szyku wyrazów? A może dla lokalnego kolorytu tu i ówdzie zostawić niektóre, co bardziej charakterystyczne bądź nieprzetłumaczalne słowa? (i ew. wyposazyc książkę w niewielki slowniczek - tak się czasem robi przecież).

Oj, ciężka robota Cie czeka. Życzę powodzenia
b.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Południowoamerykański styl

Advanced search


SDL MultiTerm 2019
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2019 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2019 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search