TRADOS - Dwie bazy danych
Thread poster: Sebastian Kruszelnicki

Sebastian Kruszelnicki
Local time: 09:22
Polish to German
+ ...
Aug 28, 2007

Już od dłuższego czasu zastanawia mnie, czy możliwe jest równoczesne kozrystanie z dwóch różnych baz danych TM.

Załóżmy, że dziś sobie założyłem malutką baze danych pod konkretnego klienta. Kierunek powiedzmy DE --> PL.
I podczas dzisiejszej pracy segmenty ładnie się do niej dodają. Ale oto utknąłem na wyrażeniu, które już kiedyś po długich i żmudnych poszukiwaniach odnalazłem, ale wiem, że jest w głównej bazie danych. Nie chcę zamykać dotychczasowej bazy, lecz na chwilę, a może i na dłużej, DODATKOWO otworzyć kolejną, tylko i wyłącznie dla przeszukania zbieżnego (concordance). Do bazy malutkiej niech nadal dopisują się jednostki/segmenty, ale przeszukiwać chciałbym jedną i drugą, i tę okazjonalnie dziś utworzoną i główną. Jest to możliwe?

Pozdrawiam serdecznie
Sebastian Kruszelnicki
http://www.e-ling.de/

Direct link Reply with quote

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Tylko przez funkcję konkordancji Aug 28, 2007

W opcjach funkcji konkordancji ustawiasz tę bazę, która ma być przeszukiwana (czyli tę dużą), a następnie wybierasz "Search reference TM first" at voila - masz dokładnie tak, jak opisujesz, że ma być.

Jerzy

Mariusz Wstawski  Identity Verified
Germany
Member (2006)
German to Polish
+ ...
W tym przypadku Aug 28, 2007

polecam podać "dużą" TM jako "reference translation memory",
NIE zaznaczać opcji "Search reference TM first", tylko "Start concordance search if no segment match is found",

spowoduje to, iż "prym" będzie wiodła mała TM, a wynik z dużej TM "wyskoczy" wówczas, gdy termin nie zostanie odnaleziony w małej TM.

Bezpieczniejszy sposób, w przypadku odmiennego nazewnictwa w małej i dużej TM.

pozdrawiam,
M.W.

[Edited at 2007-08-28 16:50]

Sebastian Kruszelnicki
Polish to German
+ ...
TOPIC STARTER
Ślicznie... Sep 17, 2007

...dziękuję Panom.

Sebastian

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

TRADOS - Dwie bazy danych

Advanced search

memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search