Pytanie: VAT a tłumaczenie przysięgłe
Thread poster: Grzegorz Harbaszewski

Grzegorz Harbaszewski
Luxembourg
Local time: 19:44
English to Polish
+ ...
Feb 13, 2003

Witam wszystkich!Czy ktoś z Was się może orientuje, czy w przypadku tłumaczeń przysięgłych VAT dolicza się do stawki ministerialnej, czy też może ta stawka zawiera VAT (czyli stawka minist. = stawka brutto)? W sądzie pani powiedziała mi, że to drugie, ale nie była mi w stanie podać żadnej podstawy.(chodzi mi o zlecenia na rzecz ludności)

Dzięki za pomoc.[ This Message was edited byn2003-02-13 13:38]Widzę, że wśród forumowiczów nie ma tłumaczy przysięgłych płacących VAT (lucky you!)A tak na marginesie, to sam znalazłem odpowiedź na zadane pytanie - jakby ktoś był zainteresowany to odsyłam do: http://www.tepis.org.pl/biuletyn/45/vat.htm

[ This Message was edited by:on2003-02-13 23:34]


Direct link Reply with quote
 

KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO
Local time: 19:44
English to Polish
+ ...
stawka ministerialna = stawka netto Feb 13, 2003

O ile mi wiadomo i tak ja rozliczam tłumaczenia przysięgłe (dla ludności i dla firm, ale nie dla podmiotów uprzywilejowanych).

O ile też pamiętam, interpretacja Pani z sądu została wykpiona z którymś z tepisowskich biuletynów (numeru nie pomnę, ale zaglądaj czasami na www.tepis.org.pl).

Zresztą, czy gdy jako przedstawiciel tzw. ludności kupujesz w kiosku gazetę, to płacisz netto czy brutto?Pozdrawiam

Kornelia Zwiór-Hołenko


Direct link Reply with quote
 

KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO
Local time: 19:44
English to Polish
+ ...
a nieprawda, ja jestem przysięgłym Vat-owcem Feb 17, 2003

Nieprecyzyjnie się wyraziłam, że rozliczam wszystkich wg stawki netto: chodziło mi to że stawka ministerialna to dla mnie stawka netto i do niej doliczam Vat. Wszystkim po równo, z wyjątkiem \"sił\" uprzywilejowanych (sąd, prokuratura, policja).A jeżeli tego problemu jeszcze nie miałeś, to kiedyś będziesz go miał.

http://www.proz.com/?sp=bb/viewtopic&topic_id=2057&forum_id=35Mnie udało się go rozwiązać, tzn. wiem co się wtedy robi. Dotarłam do kilku tłumaczy, którzy wydębili z Urzędu Skarbowego odpowiedź twierdzącą na pytanie, czy tłumaczenia przysięgłe dla ww. podmiotów są zwolnione z vatu i na tej podstawie przychodów z tego tytułu nie wpisują do rejestru sprzedaży Vat, rozliczają go dopiero w PIT-cie rocznym, zleceniodawcy zaś wystawiają zwykły rachunek (na tę okoliczność zamówiłam sobie nawet oddzielną pieczątkę: imię i nazwisko + Tłumacz przysięgły + adres.Pozdrawiam

KZH


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Pytanie: VAT a tłumaczenie przysięgłe

Advanced search


memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search