Pages in topic:   [1 2] >
Jak pozostać freelancerem, ale pracować poza domem
Thread poster: Piotr Turski

Piotr Turski  Identity Verified
Poland
Local time: 21:52
English to Polish
+ ...
Oct 24, 2007

Witam brać tłumaczy,

Doskwiera mi to wieczne siedzenie w domu. Owszem, przyjemnie jest pracować w kapciach i nie przejmować się uciążliwymi dojazdami do pracy. Jednak na dłuższą metę trudno mi się zmotywować. W biurze (u kogoś - brr...) nie chcę pracować. Ale z kimś - proszę bardzo!

Możliwe rozwiązania:

1. Co-working zob. art. w Wyborczej Lek na samotność wolnego strzelca: http://praca.gazeta.pl/gazetapraca/1,74785,4601023.html
Inne linki: http://coworking.blogspot.com/
http://yashke.com/2007/03/31/co-working-sposob-na-samotnosc-freelancera/
http://wiki.coworking.info/
http://www.podtech.net/home/3454/co-working-independent-workers-unite

2. Kawiarenki internetowe - są nawet takie specjalne, żeby usiąść i popracować, np. w Krakowie (opisane to niedawno w artykule w Wyborczej, ale nie mam linka).

3. Biblioteki - ale czy można tam zabierać laptopa, a jeśli tak, to czy jest gdzie podłączyć zasilanie?

4. Parki

5. Ławeczka przed domem

6...

Czekam na Wasze komentarze i propozycje, jak pracować na swoim, ale poza domem. Mile widzialne wskazówki uwzględniające lokalną specyfikę - np. w Łodzi (gdzie mieszkam) czy gdzie indziej.

Pozdrawiam

Piotr

Direct link Reply with quote

Tradpol  Identity Verified
Poland
Polish to French
+ ...
Dywersyfikacja Oct 24, 2007

Hm, również doskwierała mi samotność i zdecydowałam się na ... dywersyfikację. Współpracuję z akademią językową, gdzie daje kilka lekcji. Lekcji i pieniędzy jest z tego mało, ale nie o to chodzi. Pojawił się kontakt z ludzmi - czysta przyjemność.

Poza tym pomaga mi pisanie na forum tłumaczy Od razu coś się dzieje, pojawiają się nowe tematy i horyzonty.

Wychodzić z domu dla wychodzenia chyba by mi się nie chciało, a zresztą, odprowadzam synka do przedszkola i bardzo mi to organizuje dzień. Taka mała rzecz, a pomaga. Nie mogę siedzieć cały dzień w szlafroku przed klawiaturą, co niestety wcześniej mi się zdarzało, o wstydzie. No, ale moze to była depresja poporodowa. Kto wie?

Marcelina Haftka  Identity Verified
Poland
Member (2006)
English to Polish
+ ...
Co-working Oct 24, 2007

Piotrze,
lokalne grupy i propozycje co-workingu znajdziesz na http://www.goldenline.pl/forum/coworking (jesli chcesz, podaj mi swój adres mailowy, a prześlę Ci zaproszenie do rejestracji na GL).
Pozdrawiam,
Marcelina.

Wolfgang Jörissen  Identity Verified
Belize
Member
Dutch to German
+ ...
Projekty na miejscu Oct 24, 2007

Witam,

Ja od czasu do czasu akceptuje "fuchy", ktore sa wykonane u klienta na miejscu. Co prawda, pracuje wtedy w biurze (tak, u kogos!), ale to calkiem inne uczucie niz gdybym tam pracowal na staly. Czuje sie raczej traktowany jako gosc (darmowe wyzywienie ), i jest to dla mnie - pracujac w domu juz od 12 lat - jedna z rzadnych okazji, zeby w ogole poznac "swiat pracy". Bardzo czesto sa to projekty wielojezyczne, wiec wymiana doswiadczen z innymi tlumaczami rowniez jest owocna. Sa to doswiadczenia, ktorych nigdy nie zalowalem.

Wojciech Froelich  Identity Verified
Poland
English to Polish
Kraków Oct 24, 2007

Piotr Turski wrote:

2. Kawiarenki internetowe - są nawet takie specjalne, żeby usiąść i popracować, np. w Krakowie (opisane to niedawno w artykule w Wyborczej, ale nie mam linka).

http://it.wkrakowie.org/akcja_kawa.php?page=pubs

Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Moje rozwiązanie Oct 24, 2007

Gdy ja zaczęłam pracować tylko w domu, miałam za sobą już prawie 9 lat doświadczenia pracy na etacie, trudno mi więc było rozdzielić w domu sferę zawodową od prywatnej. Ale po latach w końcu przestało to mieć dla mnie znaczenie, cenię sobie fakt, że mogę pracować sobie o dowolnej porze dnia i nocy, okutana w czapkę i szalik (to w czasie choroby lub wyjątkowej zimnoty) bądź w stroju topless, gdy pogoda to wymusi)
Nikomu jednak nie polecam siedzenia na okrągło w domu, dla siebie znalazłam odskocznię w postaci studiów doktoranckich i związanej z tym dydaktyki. Studiów takich raczej nie polecam, ale prowadzenie lekcji to dobra odskocznia dla tych, którzy lubią taką formę "relaksu"

[Zmieniono 2007-10-24 18:45]

Gwidon Naskrent  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Jestem freelancerem Oct 24, 2007

...i nie muszę przebywać w towarzystwie innych ludzi podczas pracy, wręcz męczy mnie, gdy muszę coś z kim uzgadniać, wolę odebrać projekt, oddać projekt, w międzyczasie wszystko zrobić po swojemu. A już chodzenie do kawiarni uważam za kompletne nieporozumienie, dodatkowe koszty i kłopoty z koncentracją.

Ludzie są różni, jedni wolą pracować w domu, inni w biurze; jeśli komuś doskwiera w domu samotność, to może źle wybrał zawód, może powinien był zostać barmanem?

[Edited at 2007-10-24 20:05]

Marcelina Haftka  Identity Verified
Poland
Member (2006)
English to Polish
+ ...
A tak poza tym... Oct 24, 2007

[Magia: mój post był przez pewien czas jako pierwsza odpowiedź, po czym pojawił się post Lucyny A. datowany na kilkadziesiąt minut wcześniej! Eek!]

Wracając do tematu... Jak poradzić sobie z jesienną nostalgią (bo z jakiegoś powodu w ciągu kilkunastu dni na kilku różnych forach ten sam temat podjęto...): tłumaczenia ustne i pisemne (wiem, wiem, nie każdy lubi), a do tego czas na relaks i na hobby.

Ja kiedyś uprawiałam sport chyba tak raczej wyczynowo, więc w pewnym momencie siedzenie godzinami przed komputerem zaczęło mi szkodzić - poszłam na kurs, potem na egzamin i... dostałam od Marszałka Województwa uprawienia przewodnika miejskiego Ruchu mam trochę (aczkolwiek w porównaniu z samym kursem - mało), spotykam ludzi i "żywe" języki oraz chwalę się mym uroczym miastem.
No i najnowsza misja na pewnej sporej budowie mi się trafiła, a bieg w kasku z przeszkodami też ma swoje zalety (siedzenie w biurze i tłumaczenie, kiedy inni wiszą mi nad głową - trochę mniej).

Pozdrawiam.

Stanislaw Czech, MCIL  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 20:52
Member (2006)
English to Polish
+ ...
Wynająć biurko Oct 24, 2007

W Londynie (i chyba całej Anglii) popularne jest wynajmowanie sobie biurka w biurze zarządzanym przez kogoś. Często można sobie wybrać grupę i atmosferę odpowiednią dna swoich upodobań, a nie jest to tak drogie jak samodzielne wynajęcie biura. Zresztą chyba jest to zblizone do coworkingu tylko, że tutaj umowa zawarta nie jest z grupą pracujących w tym biurz osób, a tylko każda z tych osób ma odrębną umowę z firmą nim zarządzającą.

Moim rozwiązaniem na wyrwanie się z domu jest okazjonalne robienie tłumaczeń ustnych, zdarza się, że na godzine zarabiam na tym mniej niz tłumacząc ale przynajmniej widzę "żywych" ludzi a i oczy odpoczywają....

Chociaż na codzień lubię pracować z domu - nie porzeszkadza mi brak innych osób wokół mnie.

Pozdrawiam

Adam Podstawczynski  Identity Verified
Polish to English
+ ...
Łódź Oct 25, 2007

Nie wiem, jak w innych miastach, ale u nas w Łodzi gdziekolwiek byś nie usiadł z laptopem w miejscu publicznym, to albo się z ciebie śmieją, albo patrzą jak na szpanera. Kultura korzystania z laptopów znana z wielkich miast Zachodu i Wschodu jeszcze się w tym mieście nie przyjęła, choć co odważniejsi nie baczą na zdziwione spojrzenia innych i siadają a to w Galerii (Coffee Heaven, kawiarnia Tchibo), a to w różnych miejscach Manufaktury, a to w Tulipanie (w ostatnich dniach otworzyli tam bardzo miłą kawiarnię przy głównej alei).

Sam czasem trochę siadam z laptopem, kiedy żona robi zakupy; najprzyjemniej pisze mi się w kawiarni Horteksu na Widzewie -- mam tam do zagospodarowania półtorej godziny, bo córka chodzi na dziecięce lekcje tańca.

Generalnie praca w miejscu publicznym idzie mi 3x wolniej niż w domu, ale od czasu do czasu warto zrobić sobie taką odmianę. Byle nie regularnie, bo grozi spadkiem wydajności i straci urok.

Piotr Rypalski  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Jeżeli chodzi o łódzkie parki... Oct 25, 2007

... to szczerze odradzam wyciąganie tam laptopa i pogrążanie się w pracy. Chyba, że gustujesz w szpitalnym jedzeniu

Kawiarnie to co innego. Czasem jest przyjemnie, zwłaszcza w porze, gdy nie ma wielu klientów.

pozdrawiam,
Piotr

Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
Takiemu to dobrze ... Oct 25, 2007

Adam Podstawczynski wrote:

Sam czasem trochę siadam z laptopem, kiedy żona robi zakupy.

AM

Piotr Rypalski  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Może nie poza domem, ale... Oct 26, 2007

W moim przypadku doskonale sprawdził się osobny pokój przeznaczony wyłącznie do pracy, a w nim laptop, sterty słowników, dokumenty i inne podobne raz przyjemności, to znowu koszmary Przechodząc tam czuję, jakbym szedł do pracy, a jednocześnie nie odrywa mnie to całkowicie od spraw domowych. Oczywiście znika też konieczność przedzierania się zimą przez zaspy w drodze do biura, jak to drzewiej bywało.

Jeszcze tylko porządne zmęczenie po 2 treningach tygodniowo i dosłownie nie ma mowy po o dostawaniu świra w zamknięciu czy też uczuciu, że całe życie - praca i dom - toczy się w jednym miejscu.

pozdrawiam,
Piotr

[Zmieniono 2007-10-26 09:57]

Barbara Gadomska  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Biblioteki Oct 26, 2007

[quote]Piotr Turski wrote:

3. Biblioteki - ale czy można tam zabierać laptopa, a jeśli tak, to czy jest gdzie podłączyć zasilanie?

Nie wiem, jak jest w Łodzi, ale do Biblioteki Narodowej w Warszawie duzo osób przychodzi z laptopami i część czytelni ogolnej jest własnie do pracy z laptopem przystosowana (dodatkowy, niższy blat, gniazdko). Choc oczywiście bez dostepu do Internetu....

Pozdrowienia
Tez Zawodowo Samotna

Gwidon Naskrent  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Również w Poznaniu Oct 26, 2007

W Bibliotece Raczyńskich na św. Marcinie można podłączać laptopa, chociaż gniazdek (z boku stołów) jest niewiele, ale też niewiele osób pojawia się z laptopem. Ścigają natomiast za robienie zdjęć z fleszem. Nie wiem jak w BU, gdyż nie pojawiam się z tam z powodu obowiązujących od lat wielu faszystowskich regulaminów.

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Jak pozostać freelancerem, ale pracować poza domem

Advanced search

Across v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search