Localizare cu diacriticele limbii române
Thread poster: George Luca
George Luca
George Luca  Identity Verified
Local time: 07:48
German to Romanian
+ ...
Mar 24, 2008

Am de localizat un manual de ajutor on-line (help online) scris cu un program special, numit Help& Manual, care permite atât traducerea în cadrul editorului cât şi convertirea fişierului original în diverse formate (Word, XML) care pot fi traduse cu programe de asistare a traducerii. Am şi programul Help & Manual, care în pofida faptului că suportă localizarea în limba română (adică permite realizarea unei copii special destinate traducerii în limba română) nu suportă toate se... See more
Am de localizat un manual de ajutor on-line (help online) scris cu un program special, numit Help& Manual, care permite atât traducerea în cadrul editorului cât şi convertirea fişierului original în diverse formate (Word, XML) care pot fi traduse cu programe de asistare a traducerii. Am şi programul Help & Manual, care în pofida faptului că suportă localizarea în limba română (adică permite realizarea unei copii special destinate traducerii în limba română) nu suportă toate semnele diacritice ale limbii române ( în bibliotecă programului nu se găseşte nici un font care să conţină toate semnele diacritice ale limbii române şi nici nu se pot importa alte fonturi).
Cum aţi abordat diacriticele limbii române în proiecte de localizare ? Orice sugestii sunt mai mult decât binevenite.
George
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Localizare cu diacriticele limbii române






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »