Înregistrare PFA - începător
Thread poster: dianatuc
dianatuc
dianatuc
Local time: 13:35
Romanian to French
Mar 27, 2008

Salutare! am si eu cateva intrebari pentru cei cu experienta.

Am obtinut autorizatia de traducator si interpret anul trecut si m-am inregistrat la tribunal, dar nu sunt PFA.

Astazi am fost sunata de cei de la tribunal daca pot sa merg sa fiu interpret la o audiere la DNA.

As vrea, daca se poate sa-mi spuneti si mie cam in ce consta asta, ce obligatii exista, daca trebuie sa fiu PFA, daca e greu, daca exista intrebari tip, cam cat se plateste.... Ca n-am
... See more
Salutare! am si eu cateva intrebari pentru cei cu experienta.

Am obtinut autorizatia de traducator si interpret anul trecut si m-am inregistrat la tribunal, dar nu sunt PFA.

Astazi am fost sunata de cei de la tribunal daca pot sa merg sa fiu interpret la o audiere la DNA.

As vrea, daca se poate sa-mi spuneti si mie cam in ce consta asta, ce obligatii exista, daca trebuie sa fiu PFA, daca e greu, daca exista intrebari tip, cam cat se plateste.... Ca n-am nici o idee si nici nu cunosc pe nimeni care sa-mi raspunda.

Va multumesc.

[Edited at 2008-03-28 17:48]

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2008-03-28 18:59]
Collapse


 
dianatuc
dianatuc
Local time: 13:35
Romanian to French
TOPIC STARTER
ma poate ajuta cineva?? Va rog! Mar 28, 2008

dianatuc wrote:

Salutare! am si eu cateva intrebari pentru cei cu experienta.

Am obtinut autorizatia de traducator si interpret anul trecut si m-am inregistrat la tribunal, dar nu sunt PFA.

Astazi am fost sunata de cei de la tribunal daca pot sa merg sa fiu interpret la o audiere la DNA.

As vrea, daca se poate sa-mi spuneti si mie cam in ce consta asta, ce obligatii exista, daca trebuie sa fiu PFA, daca e greu, daca exista intrebari tip, cam cat se plateste.... Ca n-am nici o idee si nici nu cunosc pe nimeni care sa-mi raspunda.

Va multumesc.

[Edited at 2008-03-28 17:48]

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2008-03-28 18:59]


 
Radu2007
Radu2007
Local time: 13:35
Italian to Romanian
+ ...
PFA obligatoriu Mar 29, 2008

Daca intentionati sa va inregistrati la Fisc, procedura ar dura in jur de o saptamana.

In absenta unei inregistrari la fisc, nu puteti elibera nici chitante nici facturi, dar...nu puteti sa aveti nici stampila - absolut necesara pentru asemenea demersuri la Tribunal.

In linia de principiu, un solicitant al autorizatiei MJ de traducator / interpret ar trebui sa isi cunoasca valoarea si cunostintele pentru asemenea situatii. Daca ar crede ca nu face fatza...la ce i-ar fo
... See more
Daca intentionati sa va inregistrati la Fisc, procedura ar dura in jur de o saptamana.

In absenta unei inregistrari la fisc, nu puteti elibera nici chitante nici facturi, dar...nu puteti sa aveti nici stampila - absolut necesara pentru asemenea demersuri la Tribunal.

In linia de principiu, un solicitant al autorizatiei MJ de traducator / interpret ar trebui sa isi cunoasca valoarea si cunostintele pentru asemenea situatii. Daca ar crede ca nu face fatza...la ce i-ar folosi autorizatia?
Collapse


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 13:35
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
- May 16, 2008

Imi pare rau sa te contrazic dar cand mi-am facut eu stampilele nu eram PFA si mi-au cerut numai o copie dupa Autorizatie. Oricum eu stiu ca legea spune ca in termen de 15 zile de la primirea autorizatiei trebuie sa mergi la fisc.

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Înregistrare PFA - începător






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »