Cum trec in registrul-jurnal de incasari si plati?
Thread poster: Iulia Cosma
Iulia Cosma
Iulia Cosma  Identity Verified
Romania
Local time: 00:15
English to Romanian
+ ...
Nov 27, 2008

Primiti, va rog, 2 intrebari de la un incepator in ale hartogariei:

1. Ce anume trec in registru: suma care a intrat in cont de la agentia X, sau suma intrata minus comisionul de retragere pe care il opreste banca? Mai pe scurt: 1364 Ron sau 1364-7 Ron?

2. Daca banii raman pe card o luna de la data intrarii lor in cont, cum calculez suma in lei pe care o trec in registru: la cursul euro al lunii cand a fost efectuata plata sau al lunii cand am extras banii?

... See more
Primiti, va rog, 2 intrebari de la un incepator in ale hartogariei:

1. Ce anume trec in registru: suma care a intrat in cont de la agentia X, sau suma intrata minus comisionul de retragere pe care il opreste banca? Mai pe scurt: 1364 Ron sau 1364-7 Ron?

2. Daca banii raman pe card o luna de la data intrarii lor in cont, cum calculez suma in lei pe care o trec in registru: la cursul euro al lunii cand a fost efectuata plata sau al lunii cand am extras banii?

Multumesc anticipat pentru ajutor!
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:15
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Comisioanele şi diferenţele de curs Nov 27, 2008

Comisioanele şi diferenţele de curs nu se înregistrează în Jurnalul de încasări şi plăţi, ci în fişele de operaţiuni diverse. Ele contează la calculul veniturilor, dar nu se trec în Jurnal.

Aşadar, în jurnal vei trece suma intrată în cont. Dacă este în valută, se foloseşte cursul valutei de la data intrării în cont. Diferenţele de curs, fie ele pierderi sau profituri, se calculează, mi se pare, între data facturii şi data intrării în cont şi se trec �
... See more
Comisioanele şi diferenţele de curs nu se înregistrează în Jurnalul de încasări şi plăţi, ci în fişele de operaţiuni diverse. Ele contează la calculul veniturilor, dar nu se trec în Jurnal.

Aşadar, în jurnal vei trece suma intrată în cont. Dacă este în valută, se foloseşte cursul valutei de la data intrării în cont. Diferenţele de curs, fie ele pierderi sau profituri, se calculează, mi se pare, între data facturii şi data intrării în cont şi se trec în fişele de operaţiuni diverse. Nu ştiu dacă are importanţă data ridicării în numerar şi n-aş vrea să-ţi zic o prostie. Ideea e să asociezi fiecărei sume facturate o sumă intrată în cont şi diferenţele eventuale să le înregistrezi ca pierderi sau câştiguri.


[Editat la 2008-11-27 13:28 GMT]
Collapse


 
Iulia Cosma
Iulia Cosma  Identity Verified
Romania
Local time: 00:15
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mica nedumerire Dec 13, 2008

Cristiana multumesc mult pt. ajutor. Raspund tarziu de data aceasta, dar cu recunostinta pt. promptitudinea ta. In registrul pe care il am apar doar rubrica de incasari si de plati. Care sunt acele fise de operatiuni diverse?

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:15
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
fişe de operaţiuni diverse Dec 13, 2008

Nu sunt eu foarte expertă (am cam chiulit la cursurile de conta), dar poţi găsi detalii despre fişele de operaţiuni diverse, folosite în contabilitatea în partidă simplă, pe siturile de contabilitate (inclusiv ce elemente obligatorii conţin şi cum arată). Câteva linkur... See more
Nu sunt eu foarte expertă (am cam chiulit la cursurile de conta), dar poţi găsi detalii despre fişele de operaţiuni diverse, folosite în contabilitatea în partidă simplă, pe siturile de contabilitate (inclusiv ce elemente obligatorii conţin şi cum arată). Câteva linkuri utile:

http://www.contabilitate-pfa.ro/modele-de-formulare/modele-de-formulare-fisa-pentru-operatiuni-diverse/

http://www.taxeimpozite.ro/codul-fiscal/articol/id_312/Jurnalul_privind_operatiuni_diverse.html

Salutări



[Editat la 2008-12-13 18:54 GMT]
Collapse


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:15
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
contabilitatea de tine in RON Dec 16, 2008

Contabilitatea in Romania, conf. Legii Contabilitatii se tine in moneda nationala- lei - si in limba romana.
Asa ca ar trebui sa faci o factura pe formular tipizat / sau electronic, depinde ce sistem folosesti , cu suma incasata in lei .
Pentru comisioanele bancii eu fac un fisier excel separat , le calculez pe tot anul si le mentionez ca fiind comisioane bancare, in luna decembrie a fiecarui an.
Asa impacam si capra si varza fara prea multe fise de cont!

Succes,
... See more
Contabilitatea in Romania, conf. Legii Contabilitatii se tine in moneda nationala- lei - si in limba romana.
Asa ca ar trebui sa faci o factura pe formular tipizat / sau electronic, depinde ce sistem folosesti , cu suma incasata in lei .
Pentru comisioanele bancii eu fac un fisier excel separat , le calculez pe tot anul si le mentionez ca fiind comisioane bancare, in luna decembrie a fiecarui an.
Asa impacam si capra si varza fara prea multe fise de cont!

Succes,
Irina
Collapse


 
Iulia Cosma
Iulia Cosma  Identity Verified
Romania
Local time: 00:15
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc Dec 16, 2008

Multumesc! Partea cu hartiile mi se pare una dintre cele mai incalcite in munca asta...

 
Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member because it was not in line with site rule
Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member for the following reason: Am şters mesajul gol. Mulţumesc, cristiana
Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member for the following reason: dfvhnh


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Cum trec in registrul-jurnal de incasari si plati?






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »