Pages in topic:   [1 2] >
Merita sa fii membru Platinum?
Thread poster: Dan Marasescu

Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 07:09
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Jul 12, 2003

Dragi tovarasi membri de P.,

De la o vreme studiez avantajele si dezavantajele statutului de membru Platinum si totul imi spune ca nu prea merita, dar vad totusi ca multi dintre voi ati facut pasul, asa ca va rog sa-mi explicati daca ma insel.
In primul rand, mi se pare ca job-uri sunt foarte putine, si aproape toate cu engleza, unde e cea mai mare concurenta oricum. Si dintre job-urile astea putine, 75% sunt racolari de principiu, nu job-uri concrete.
In plus, motorul de cautare a traducatorilor are niste criterii discutabile dupa mine. Cel putin acum, am facut o cautare pentru perechea En-Ro si m-am gasit pe pagina a 20-a pentru ca nu aveam Kudoz si aveam mai putini Brownies decat altii care s-au inscris ca sa se afle in treaba si au primit din oficiu 300. Ca sa va dau un exemplu, e cineva care pretinde ca e "specializat in limbaj general" si are vreo 30 de perechi de limbi. Vezi http://www.proz.com/pro/19080.
Apoi, pe pagina de Platinum, criteriul absolut e punctajul Kudoz, or, cu tot respectul sincer pentru cei care au punctaje mari sau mai mici, nu vad de ce as fi obligat sa ma implic in asta ca sa am sanse la clienti. Una e sa fie un avantaj suplimentar si alta e sa fie criteriul principal. Nu ca nu-l consider util, ca si eu am beneficiat de acest sistem si am incercat de vreo trei ori sa si raspund cand mi s-a parut ca e ceva ce stiu, dar sa fac obligatoriu si permanent munca de documentare ca sa nu-mi pierd sansele in fata clientilor mi se pare prea mult dupa ce sa zicem ca platesc 120 Euro.

In sfarsit, asta poate e un subiect aparte. Va rog insa mult sa-mi spuneti daca sunteti multumiti ca ati devenit membri Proz. V-a ajutat la inceput, cand v-ati lansat? Va ajuta in permanenta? Cum?
Chiar e serviciul cel mai grozav de pe net? In fond exista si alte servicii similare gratuite, cum e Translators' Cafe.

Va multumesc anticipat,
Dan

Direct link Reply with quote

Maricica W.  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Publicitate Jul 14, 2003

Daca iti trebuie publicitate, poti sa platesti statutul de Platinum. Intamplator, eu am primit primul job de la ProZ in ziua cand am devenit Platinum (si se pare ca nu sunt singura...). Cel mai probabil e o coincidenta, dar mi-am castigat banii de Platinum din el.
Cat despre alte facilitati incluse in statutul de Platinum, mi-au folosit:
- Blue Board (exista si alternative, dar e util si usor de folosit)
- asezarea ofertelor (daca esti Platinum, oferta ta trece inaintea ofertelor celorlaltor membri, chiar anterioare)- nu am de unde sa stiu sigur asta, dar banuiesc ca mi-a fost utila in cateva cazuri
- KudoZ.net

Nu mi-au folosit:
- MetaTexis (mai mult din vina mea...) - era inclus in pret cand mi-am cumparat eu Platinum, parca
- poza pe home page (poate fiindca e alb/negru, sau pentru ca ar fi trebuit sa gasesc un logo mai bun)

Ma supara rau :
- disparitia ProZ.wallet; faptul ca mergea cam prost atunci cand mergea - ar fi fost foarte util daca functiona cum trebuie
- faptul ca am o singura pagina de profil, pe care nu pot sa pun imagini (decat in locul pozei haha)
- faptul ca stafful ProZ raspunde cu intarzieri maari, si daca esti Platinum
- faptul ca nu ofera si un domeniu - as fi dat 70, poate si 80, in loc de 60 de euro (am platit cu Brownies), avand in vedere ca ofera hosting...

Acum se pare ca e si mai util sa fii Platinum, de cand pentru unele joburi nu poti face o oferta decat daca esti Platinum.

Re.: Ordonarea traducatorilor dupa KudoZ - ai dreptate, ar fi fost mai utile de exemplu referintele de la clienti/ notele, un alt sistem. Dar si numarul de KudoZ e un criteriu bun. Arata disponibilitatea traducatorului respectiv de a cauta resurse - daca le cauta cand face voluntariat, le va cauta si cand munceste pe bani.

Toate cele bune,
Veronica

Red Cat Studios
United Kingdom
Local time: 06:09
Member (2002)
English to French
+ ...
Pentru mine merita banii Jul 14, 2003

Draga Dan,

Iti inteleg sentimentul de frustrare dar nu cred ca este cazul sa cazi in cinism.

Nu am sfaturi de dat dar pot sa-ti spun in cateva cuvine de ce pentru mine a meritat banii sa devin Platinum si sa-mi reinnoiesc aderenta.

M-am inscris la Proz acum vreo doi ani si dupa o perioada de cateva luni - cand m-am antrenat un pic cu sistemul Kudoz si am cules cat mai multe informatii despre meseria asta - m-am decis sa devin Platinum, deci sa pun banii jos (desi imi jurasem ca mai intai astept sa iau un job si abia dupa aia o sa investesc!). Cred ca a fost o decizie inteleapta, caci primul job a sosit la o saptamana dupa. Din banii pe el mi-am rascumparat investitia facuta si am invatat un lucru elementar: orice intreprindere - indiferent de talie are nevoie de un capital de lansare: pentru publicitate, organizare, administratie si... rezerva de speranta pentru ziua cand primele beneficii vor incepe sa apara.

In Anglia e un tip grozav care are sfaturi de dat la capitolul asta (tot pe bani evident, de ce ar face-o pe de-a moaca?!) - Alex Eames. Poti sa dai o raita pe site-ul lui (gratis) http://www.translatortips.com si sa vezi un pic despre ce e vorba in chestiune.

Sper sincer ca-ti va folosi.

Cele bune, Dan LP

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 08:09
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
ordonare dupa Kudoz Jul 14, 2003

Draga Dan,
Problemele puse de tine sunt adevarate in fond. Practic insa, stim prea bine criteriile de ordonare, oricare ar fi ele, nu ar satisface niciodata pe toata lumea fara exceptie, si un criteriu trebuie sa existe in fond. Cel alfabetic este absolut arbitar si acesta mie mi se pare ca are meritul de a fi cel putin original. Un sistem odata ce exista este acceptat sau nu, si atat. Iar membri, de voie de nevoie, trebuie sa-l accepte
Dar nu cred ca onorabilii clienti care cauta traducatori buni se iau dupa cantitatea de Kudoz. Fiecare agentie are criterii bine stabilite. In general iti poate fi folositor Platinum, cum a mentionat si Veronica pentru a-ti face campaniile de marketing mai usor.
Ca sa castigi clienti trebuie sa-i cauti tu pe ei si nu sa astepti pana cand raman in pana de traducator sau dau anunt pe Proz. Sa ne intrebam aici si cine si de ce da anunt pe Proz. Eu personal am castigat mai multe licitatii fara a avea calitatea de Platinum, deci nu consider ca ar fi un criteriu in acest sens. Pe clienti ii intereseaza mai mult cat de bine, repede si convenabil traduci.
In ceea ce priveste costul sau valoare unui Platinum, de ce nu incerci unul partial, care ti se pare cel mai convenabil din oferta si daca te convinge, poti trece la unul integral.
Oricum, intrebarile sunt bune si cred ca si le pun mai multe persoane, deci discutia este salutara.
Numai bine tuturor.

Romania
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Ingratitudine Jul 14, 2003

Va multumesc si cred ca aveti dreptate. Adevarul e ca ma simt ca un nerecunoscator, pentru ca eu am avut deja niste job-uri obtinute prin Proz si se spoate spune ca mi-am scos banii inainte sa-i dau. Ma las deci convins si ma inscriu.

Veronica, ai dreptate cu publicitatea cred. Sa stii ca poti sa-ti pui mai multe poze pe pagina de profil, daca foloseste tag-uri html (cineva da sfaturi chiar pe site-ul Proz).

Dan, multumesc de trimiterea la Alex Eames. Am auzit de el, dar am gasit si niste articole gratuite de-ale lui Roger Chriss
http://www.eskimo.net/~pyrrhus/GOLWeb...
care mi se par si ele foarte utile.
Pe Translatortips in schimb mi-a atras atentia baza de date cu adrese de agentii Tranmail, cu care poti sa faci mailing la vreo 2300 de agentii simultan daca vrei. S-a discutat mult pe forumuri despre ea, dar iti trebuie un card gen Visa ca s-o comanzi. Dar poate ca daca ai acces la Blue Board nu mai merita. Ce parere aveti?

Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
German to Romanian
+ ...
eu zic ca depinde de satisfactia pe care o ai din ProZ Jul 15, 2003

Eu am primit destule job-uri inainte sa fiu platinum, deci nu job-urile au fost motivul pentru care am acceptat sa platesc.
Desi m-am inscris de mai mult timp la ProZ, nu prea am activat, pana cand am ajuns in concediu de maternitate si nu prea aveam ce face cand dormea copilul (ca de curatenie ma cam saturasem.
Atunci mi-am adus aminte de ProZ si am inceput sa activez la KudoZ si sa ma inscriu la job-uri si chiar am prins cateva job-uri. Dupa un timp (2-3 luni), m-am gandit cat de mult imi oferea ProZ in conditiile in care statusem deja acasa cu copilul aproape un an, fara sa vad prea multi oameni. Pentru mine a devenit ca un loc de munca, unde aveam colegi cu care puteam sa discut orice, care ma ajutau si in plus mai si faceam ceva bani. Deci pentru mine tot ceea ce imi oferea ProZ era motiv suficient sa le fiu recunoscatoare si sa investesc in viitorul acestui site, care mi-ar lipsi foarte mult.
Apoi, dupa ce a trecut inca un an si mi s-a terminat dreptul la concediu, am fost pusa in fata alegerii de a reveni la servici sau de a ramane acasa, sa lucrez ca freelancer pe job-urile ProZ. Desi este o sursa de venit nesigura, am ajuns sa fac atatia clienti incat sa pot renunta la servici fara nici o problema.
Deci la mine plata platinum a fost doar o modalitate de a-mi exprima recunostinta si sprijinul pentru ProZ.

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Comunitate, cumuniune si comunicare Jul 15, 2003

Nu degeaba se numeste comunitate Mult adevar in spusele Elvirei, fara indoiala. Cand stai zile (luni) in sir inchis in casa in fata calculatorului, un astfel de contact este extrem de important. In plus mai ai cu cine vorbi despre ale traducerilor mistere. Eu am fost intotdeauna ahtiata si dependenta de comunicare si apreciez mult schimbul de opinii si idei, indiferent de forma sa.
Este ciudat si foarte interesant ca noi toti am reusit sa ne cunoastem prin intermediul acestui site. Poate altfel nici macar nu am fi auzit unii de altii, desi in unele cazuri traim in acelasi oras.
Multe salutari.

Romania
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
comunitate Jul 15, 2003

Inteleg perspectiva, sau retrospectiva voastra si sper sa ajung si eu in situatia sa ma bucur mai mult de oamenii pe care i-am cunoscut asa, de voi practic. Deocamdata insa ma aflu intr-o situatie care imi impune sa fiu foarte calculat. Si eu, ca Elvira, tocmai mi-am abandonat serviciul care imi dadea de mancare (nu ala de la Universitate deci), si am de gand sa-l substitui cu traducerile. In general sunt increzator, n-am motive sa nu fiu, dar trebuie sa am grija ce miscari fac, de aia va iscodeam. Azi am fost sa platesc Proz-ul, asa ca sper sa primesc o fundita albastra cat de curand. Ca doar sunt baiat.

Am si o intrebare ProZaica: am pus ieri patru intrebari Kudoz si au aparut imediat pe pagina de toate limbile, dar nu le vad nici acum pe pagina cu combinatiile mele de limbi. Oare de ce?

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Verifica e-mail options Jul 16, 2003

Raporteaza defectiunea pe forumul de chestii tehnice. Eu folosesc Kudoz.net si aici nu apar intrebarile tale. Aha! Le-am gasit. La mine apar in setul de intrebari pe limbile selectate de mine. Intrebarile au fost deja inchise si de aceea nu mi le-a descarcat Kudoz.net. Verifica daca la e-mail options, in pagina ta de proifil ai selectat si perechea Romanian-English.
Multe salutari si felicitari pentru fundita! De asemenea bun venit in lumea freelancerilor, nu-ti fie teama, sunt sigura ca o sa mearga foarte bine!

[Edited at 2003-07-16 05:59]

Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
English to Hungarian
+ ...
Platinum/2 contra BrowniZ? Jul 16, 2003

Stiu ca inainte puteai sa cumperi 50% din pretul Platinum cu puncte BrowniZ. Acum nu vad aceasta optiune. Nu mai e valabila oferta, nu stiti?

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
oferta limitata Jul 20, 2003

Oferta respectiva a durat o luna calendaristica, dar cred ca se repeta in fiecare an. daca te tenteaza mai mult, eu zic sa mai astepti pentru ca sigur se va repeta mai in toamna.
Intre timp, exista oferta pentru partial platinums, platesti mai putin si obtii anumite servicii in schimb, depinde de optiune.
Numai bine si multe salutari.

Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
English to German
+ ...
??? Oct 18, 2003

Dan Loubier-Profir wrote:

Draga Dan,

Iti inteleg sentimentul de frustrare dar nu cred ca este cazul sa cazi in cinism.

Nu am sfaturi de dat dar pot sa-ti spun in cateva cuvine de ce pentru mine a meritat banii sa devin Platinum si sa-mi reinnoiesc aderenta.

M-am inscris la Proz acum vreo doi ani si dupa o perioada de cateva luni - cand m-am antrenat un pic cu sistemul Kudoz si am cules cat mai multe informatii despre meseria asta - m-am decis sa devin Platinum, deci sa pun banii jos (desi imi jurasem ca mai intai astept sa iau un job si abia dupa aia o sa investesc!). Cred ca a fost o decizie inteleapta, caci primul job a sosit la o saptamana dupa. Din banii pe el mi-am rascumparat investitia facuta si am invatat un lucru elementar: orice intreprindere - indiferent de talie are nevoie de un capital de lansare: pentru publicitate, organizare, administratie si... rezerva de speranta pentru ziua cand primele beneficii vor incepe sa apara.

In Anglia e un tip grozav care are sfaturi de dat la capitolul asta (tot pe bani evident, de ce ar face-o pe de-a moaca?!) - Alex Eames. Poti sa dai o raita pe site-ul lui (gratis) http://www.translatortips.com si sa vezi un pic despre ce e vorba in chestiune.

Sper sincer ca-ti va folosi.

Cele bune, Dan LP

Mai dragilor, de unde mentalitatea asta de Amway? Credeti (stiti) ca va rasplateste ProZ.com in vreun fel daca il vorbiti de bine?
Daca nu, incercati sa ramineti cu picioarele pe pamint si sa rapsundeti normal la intrebari (ca doar nu lucram in publicitate si nu ne plateste nimeni pentru laude gratuite).

Romania
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
??? Oct 18, 2003

Mie mi s-au parut raspunsuri foarte normale si sincere la vremea respectiva. Nu vad de ce-ar fi nevoie de sarcasm. Poate ar fi mai utila motivarea unei opinii contrare, ca nu ne opreste nimeni si nu sare niumeni in sus.

Dan

bburghelea wrote:

Mai dragilor, de unde mentalitatea asta de Amway? Credeti (stiti) ca va rasplateste ProZ.com in vreun fel daca il vorbiti de bine?
Daca nu, incercati sa ramineti cu picioarele pe pamint si sa rapsundeti normal la intrebari (ca doar nu lucram in publicitate si nu ne plateste nimeni pentru laude gratuite).

Claudia Serban  Identity Verified
English to Romanian
procedura Oct 18, 2003

Neavand card, care este procedura de plata? Poate sa plateasa altcineva pentru mine (firma mea)?

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Merita sa fii membru Platinum?

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search