Nu mă găsesc pe lista traducătorilor autorizați a Ministerului Justiției
Thread poster: Cristina Moldovan do Amaral

Cristina Moldovan do Amaral  Identity Verified
United States
Local time: 13:34
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Feb 27, 2009

Dragi colegi,

Vorbind astăzi cu una dintre prietenele mele, am aflat că Ministerul Justiției are un website unde există o listă cu toți traducătorii autorizați din România.
http://www.just.ro/MeniuStanga/Listapersoanelorautorizate/Traducatori/tabid/129/Default.aspx
Am intrat de curiozitate pe site și m-am căutat însă nu m-am găsit. Eram posesoarea autorizației cu numărul 1207. Mi-o fi fost anulată autorizația fără să fiu anunțată? O fi incompletă lista? Este adevărat că am plecat din țară de mult, însă credeam că autorizația respectivă nu expiră. Am I missing something?

Direct link Reply with quote

Emil Eugen Pop
Local time: 23:34
Japanese to Romanian
+ ...
o cerere rezolva situatia Feb 27, 2009

Ma aflu in aceeasi situatie. Nu e vorba de anularea autorizatiei, ci de faptul ca lista nu e actualizata. O simpla cerere&copie dupa aut., depuse la registratura Ministerului Justitiei din Str.Apolodor, rezolva totul, asa mi s-a spus. Eu am facut gestul (in urma cu 3 saptamani), efectul insa vad ca se lasa asteptat.

United States
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulțumesc, Emil! Feb 27, 2009

O voi face și pe asta. Eu am obținut autorizația in 1998. N-au avut timp in 10 ani să-și actualizeze lista?

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 23:34
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Ah, the list! Feb 27, 2009

Nu e vorba că nu e actualizată lista, ci că e de fapt incompletă. Din studiile ATR, din listă lipseau din listă (în 2005) cam 3000 de traducători (în special din cei autorizaţi în primii ani). De fapt acest lucru se observă şi cu ochiul liber (dacă căutăm numere de autorizaţie mici în listă). E bine că măcar au afişat lista şi putem vedea care e starea ei tot timpul. Cert este că sunt obligaţi prin lege să menţină şi să actualizeze această listă.

Documentul de bază este autorizaţia în sine, pe baza ei, după cum menţiona şi colegul nostru anterior, se poate solicita actualizarea listei. Acelaşi lucru este necesar şi dacă observaţi că sunteţi prezenţi în listă, dar unele date (cum ar fi limbile!!!) sunt greşite. Mie mi-e numele scris greşit atât în faimoasa listă, cât şi pe autorizaţie, dar încă nu am luat măsuri, pentru că nu am avut probleme din cauza acestei greşeli. Dar limbile de autorizare sau lipsa din listă sunt aspecte importante care pot cauza probleme.

United States
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulțumesac, Cristiana! Feb 27, 2009

Voi contacta Ministerul Justiției. Un sfârșit de săptămână plăcut.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Nu mă găsesc pe lista traducătorilor autorizați a Ministerului Justiției

Advanced search

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search