Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >
[Autorizaţie MJ] Cum pot sa iau autorizatie de traducator MJ
Thread poster: georgemark
Oana Duta
Oana Duta  Identity Verified
Local time: 11:22
English to Romanian
+ ...
Actele necesare pt obţinerea autorizaţiei de la MJ Nov 5, 2007

Bună, Anca, iată pagina de pe situl Ministerului Justiţiei unde găseşti informaţii despre actele necesare pentru obţinerea autorizaţiei.

http://www.just.ro/infcf544.php?idc=14

Personal, nu ştiu cât de utilă îţi poate fi această autorizaţie dacă nu locuieşti în ţară, ea este dată pentru efectuarea de traduceri / interpretariat pentru tribunale, notaria
... See more
Bună, Anca, iată pagina de pe situl Ministerului Justiţiei unde găseşti informaţii despre actele necesare pentru obţinerea autorizaţiei.

http://www.just.ro/infcf544.php?idc=14

Personal, nu ştiu cât de utilă îţi poate fi această autorizaţie dacă nu locuieşti în ţară, ea este dată pentru efectuarea de traduceri / interpretariat pentru tribunale, notariate, există chiar un termen de 2 luni în care trebuie să te prezinţi cu autorizaţia la tribunalul de care aparţii să fii luată în evidenţă şi să poţi fi contactată pentru interpretariat. Poate colegii din alte ţări îţi vor spune dacă într-adevăr este utilă autorizaţia de la MJ în afara ţării.
Collapse


 
Biatrice_R
Biatrice_R
Local time: 11:22
English to Romanian
+ ...
Nelamurire Nov 19, 2007

Salutare la toata lumea! Sunt noua pe aici si am urgenta nevoie de ajutorul vostru!
Sunt traducator autorizat si PFA de 5 ani. Intre timp m-am casatorit si mi-am schimbat numele si am aflat ca trebuie sa-mi schimb autorizatia de traducator! Intrebarea mea este ce fac intre timp?! pt ca eliberarea unei noi autorizatii dureaza destul de mult! Pot sa lucrez intre timp in baza vechii autorizatii?


 
Anamaria Sturz
Anamaria Sturz  Identity Verified
Romania
Local time: 11:22
Member (2006)
English to Romanian
+ ...
Schimbarea autorizaţiei Nov 19, 2007

Da, cu siguranţă poţi lucra liniştită până primeşti autorizaţia nouă. Eu am făcut aşa la adăugarea unei limbi pe autorizaţie. Le-am trimis-o pe cea veche şi mi-au trimis una nouă, cu acelaşi număr.



[Edited at 2007-11-19 14:33]


 
Bondo
Bondo
English to Romanian
schimbarea autorizatiei Dec 2, 2007

si eu am aceeasi problema ca Biatrice_R. M-am casatorit si trebuie sa imi schimb autorizatia. Intrebarea mea este ce acte trebuie sa trimit la MJ? Autorizatia as putea sa o trimit in original deoarece mi-o vor schimba dar cu certificatul de casatorie nu pot risca deci banuiesc ca se trimit copii. trebuie legalizate? Mersi frumos!

 
Radu2007
Radu2007
Local time: 11:22
Italian to Romanian
+ ...
Principiul proporţionalităţii: Dec 2, 2007

Daca pentru autorizare a fost nevoie de acte / copii legalizate, evident ca si pentru refacerea autorizatiei e nevoie de (înca) un set de acte legalizate.

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 11:22
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Informaţii publicate pe situl Ministerului de Justiţie Dec 2, 2007

Vă recomand să căutaţi întotdeauna pe siturile sau direct la instituţiile emitente, mai ales când e vorba de acte importante. În cazul de faţă, pe situl web al instituţiei care a emis autorizaţia sunt publicate de mult timp informaţiile ... See more
Vă recomand să căutaţi întotdeauna pe siturile sau direct la instituţiile emitente, mai ales când e vorba de acte importante. În cazul de faţă, pe situl web al instituţiei care a emis autorizaţia sunt publicate de mult timp informaţiile respective:

http://www.just.ro/Sections/Informatiiutile/Actelenecesarepentruautorizareatraducătorilor/tabid/428/Default.aspx

HTH
Collapse


 
Bondo
Bondo
English to Romanian
schimbare autorizatie Dec 3, 2007

Multumesc frumos Cristiana, m-am uitat pe site-ul MJ dar n-am gasit informatiile astea. super!!!! Multumesc din suflet!

[Edited at 2007-12-03 08:15]
Radu2007 citeste pe site - pe linkul dat de Cristiana si ai sa vezi ca nu trebuie legalizate pentru schimbarea autorizatiei in cazul meu. Se cer doar copii xerox!

[Edited at 2007-12-03 08:17]


 
Hope85
Hope85
English to Romanian
Mai primesc autorizatia? Jan 12, 2008

Salutare! Am si eu o nelamurire. Anul trecut am depus actele pentru autorizatia de traducator (engleza si maghiara), insa am primit o instiintare, privind faptul ca pot primi autorizatia numai pentru limba engleza. Ceea ce nu stiu este cum sa procedez ca sa primesc autorizatia pentru limba engleza daca chiar nu se poate pentru ambele limbi. Trebuie sa depun un alt dosar sau ... ?
Multumesc anticipat!


 
Ecaterina Rusnac
Ecaterina Rusnac
Local time: 11:22
English to Romanian
+ ...
Povesti cu autorizatii Jan 14, 2008

Eu cred că normal ar fi fost să-ţi emită autorizaţia pt. limba engleză. Ar fi aberant să mai depui încă un dosar... Însă cu cei de la biroul pentru eliberarea autorizaţiilor, absolut nimic nu este imposibil. Cred că ar trebui să dai telefon. Sunt nişte doamne tare "drăguţe" acolo. Dacă le sâcâi zilnic, le ameninţi că le dai în judecată şi că le dai la ziar, reacţionează pozitiv şi-ţi rezolvă problema.

Eu am sunat la 2 luni după depunerea actelor şi m
... See more
Eu cred că normal ar fi fost să-ţi emită autorizaţia pt. limba engleză. Ar fi aberant să mai depui încă un dosar... Însă cu cei de la biroul pentru eliberarea autorizaţiilor, absolut nimic nu este imposibil. Cred că ar trebui să dai telefon. Sunt nişte doamne tare "drăguţe" acolo. Dacă le sâcâi zilnic, le ameninţi că le dai în judecată şi că le dai la ziar, reacţionează pozitiv şi-ţi rezolvă problema.

Eu am sunat la 2 luni după depunerea actelor şi mi-au spus că de fapt nu e dosarul complet sau l-au pierdut şi că să le sun după vreo 2 ore, că află ce s-a întâmplat. După 2 ore, mi-au spus, ca au dosarul, e complet, da' n-ai intrat pe listă încă. O să intre la începutul lunii... Bine, e drept că n-au specificat la începutul cărei luni. Am reuşit să obţin autorizaţia după alte 3 luni, după o săptămână în care am sunat de 2 ori pe zi acolo, le-am spus că le dau în judecată şi eu şi firma care îmi plătise examenul de traducător în regim de urgenţă. Întâi au încercat să mă îndulcească, trimiţându-mi o copie după autorizaţia emisă, dar nesemnată... Norocul lor... şi al meu ce-i drept. Am constata că era greşită. Şi nu doar autorizaţia mea, ci şi restul de câteva mii de autorizaţii emise prin ordinul respectiv. Aşa că a mai durat vreo 2 zile să le refacă pe toate. Între timp n-au mai putut fi ştampilate, pentru că se schimbase denumirea biroului şi le trebuia ştampilă nouă... După încă 2 zile, surpriză ! Au primit ştampila, da' era greşită denumirea biroului de pe ştampilă ! Într-un final apoteotic, m-au sunat într-o vineri, pe la ora 15:00 să-mi spună că pot să mă duc după ora 17:00 să o ridic. Noroc că am lucrat şi eu cândva într-o instituţie de stat şi ştiu că vinerea după ora 17:00, mai găseşti doar portarul. Aşa că am plecat rapid. Pe uşa biroului lor scria mare că au program până la ora 16:00. În fine, când am intrat în birou, m-au întrebat pline de amabilitate ce doresc. Le-am spus doar atât: "Sunt Ecaterina Rusnac" În momentul 2, una din doamnele drăguţe a scormonit scurt în vraful de hârţoage de pe biroul ei şi mi-a înmânat autorizaţia
Collapse


 
Hope85
Hope85
English to Romanian
Numar de telefon Jan 15, 2008

Multumesc pentru ajutor! Am incercat sa sun la un numar, dar era tot timpul ocupat. Va rog frumos imi puteti spune si mie la ce numar sa sun?
Va multumesc anticipat!


 
Ecaterina Rusnac
Ecaterina Rusnac
Local time: 11:22
English to Romanian
+ ...
Număr de telefon Jan 16, 2008

În agenda mea am găsit 2 numere de telefon: 310.35.80 şi 407.63.13.
Într-adevăr îmi amintesc că la primul număr suna ocupat destul de des... iar când nu mai suna ocupat, nici că mai răspundea cineva
Poţi încerca să suni la Relaţii cu Publicul, dacă nu reuşeşti altfel. Bănuiesc că au un astfel de departament, iar numărul cred că îl găseşti pe situl Ministerului de Justiţie.


 
broscutza_miha
broscutza_miha
Local time: 11:22
English to Romanian
autorizatia neprimita Jan 17, 2008

Buna tuturor! Am si eu o problema! din pacate si nu stiu din ce motive exact nu am primit autorizatia. Si acum trebuie ridicata personal. Dupa cum stiti persoanele care ne raspnd la telefon nu au tot timpul cea mai placuta "stare de spirit", asa ca nu am putut afla prea multe detalii. Vreau doar sa stiu daca se plateste vreo taxa ca nu am ridicat-o in timp util (pentru ca au trecut deja cam doua luni de la "eliberarea" acesteia) si daca nu ma duc eu personal, trebuie ca persoana aiba vre un tip ... See more
Buna tuturor! Am si eu o problema! din pacate si nu stiu din ce motive exact nu am primit autorizatia. Si acum trebuie ridicata personal. Dupa cum stiti persoanele care ne raspnd la telefon nu au tot timpul cea mai placuta "stare de spirit", asa ca nu am putut afla prea multe detalii. Vreau doar sa stiu daca se plateste vreo taxa ca nu am ridicat-o in timp util (pentru ca au trecut deja cam doua luni de la "eliberarea" acesteia) si daca nu ma duc eu personal, trebuie ca persoana aiba vre un tip de imputernicire, sau copii dupa buletinul meu? va rog mult sa ma ajutati pentru ca nu stiu exact cum sa fac. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!Collapse


 
Ecaterina Rusnac
Ecaterina Rusnac
Local time: 11:22
English to Romanian
+ ...
Ridicarea autorizaţiei Jan 17, 2008

Acum 8 ani când am ridicat prima autoritzaţie, nu mi s-a cerut să semnez absolut nimic şi am putut să ridic şi autorizaţia prietenei mele.
În mai, anul trecut, când mi-am ridicat noua autorizaţie, parcă mi s-a cerut să semnez într-un registru, însă nu mi s-a cerut niciun act de identitate, nicio dovadă că eu aş fi posesoarea autorizaţiei. Din câte ştiu, nu se plăteşte nicio taxă pentru neridicarea la timp a autorizaţiei, mai ales că doamnele acelea "drăguţe" spu
... See more
Acum 8 ani când am ridicat prima autoritzaţie, nu mi s-a cerut să semnez absolut nimic şi am putut să ridic şi autorizaţia prietenei mele.
În mai, anul trecut, când mi-am ridicat noua autorizaţie, parcă mi s-a cerut să semnez într-un registru, însă nu mi s-a cerut niciun act de identitate, nicio dovadă că eu aş fi posesoarea autorizaţiei. Din câte ştiu, nu se plăteşte nicio taxă pentru neridicarea la timp a autorizaţiei, mai ales că doamnele acelea "drăguţe" spun în permanenţă că autorizaţia va fi eliberată şi trimisă prin poştă solicitantului, în termen de 90 de zile de la depunerea actelor.
Collapse


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 11:22
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Ordinul Ministrului Justitiei Jan 18, 2008

Eu am primit autorizatie in 2004 in termenul de 90 de zile. Au fost probabil mai multi traducatori care erau numiti din Ordinul Ministrului Justitiei nr ... din data ....
Si era mentionat numele ministrului justitiei de atunci .
Acum e o intreaga telenovela cu ministrul justitiei , care se continua inca si s-ar putea sa fie una din cauzele de intarziere a eliberarii autorizatiei.
Restul le stiti : personal insuficient, suprasolicitat , "amabil", etc.


 
cuttyy
cuttyy
English to Romanian
cum sa procedez pt. a primi autorizatia de traducator Mar 10, 2008

Buna la toti, am dat licenta acum in februarie, absolvit Litere, Romana-Engleza,diplomele dupa cum stiti se elibereaza la un an dupa absolvire. Intrebarea mea ar fi urmatoarea, cum sa procedez pt. a primi autorizatia de traducator? care sunt pasii ? si o a doua intrebare mi se poate elibera respectiva autorizatie si pe baza certificatului de absolvire, care atesta ca sunt licentiata in Litere?
Va multumesc anticipat!

[Edited at 2008-03-10 13:42]

[Titlu editat de un membru
... See more
Buna la toti, am dat licenta acum in februarie, absolvit Litere, Romana-Engleza,diplomele dupa cum stiti se elibereaza la un an dupa absolvire. Intrebarea mea ar fi urmatoarea, cum sa procedez pt. a primi autorizatia de traducator? care sunt pasii ? si o a doua intrebare mi se poate elibera respectiva autorizatie si pe baza certificatului de absolvire, care atesta ca sunt licentiata in Litere?
Va multumesc anticipat!

[Edited at 2008-03-10 13:42]

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2008-03-10 16:12]
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


[Autorizaţie MJ] Cum pot sa iau autorizatie de traducator MJ






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »