Ordonanţă sau Rechizitoriu?
Thread poster: Carmen Copilau
Carmen Copilau
Carmen Copilau  Identity Verified
Italy
Local time: 13:49
Italian to Romanian
+ ...
May 10, 2009

Citind noul cod de procedură penală al României mi-au venit dubiile cu privire la traducerile juridice din limba italiană.

În Italia trimiterea în judecată poate fi emisă şi de către Judecătorul pentru ancheta preliminară, poziţie inexistentă în România. În timp ce în România este de competinţa Procurorului iar actul se numeşte "Rechizitoriu"

Rezolvarea cauzelor si sesizarea instantei
Art. 326. Rezolvarea cauzelor
Atunci când constata
... See more
Citind noul cod de procedură penală al României mi-au venit dubiile cu privire la traducerile juridice din limba italiană.

În Italia trimiterea în judecată poate fi emisă şi de către Judecătorul pentru ancheta preliminară, poziţie inexistentă în România. În timp ce în România este de competinţa Procurorului iar actul se numeşte "Rechizitoriu"

Rezolvarea cauzelor si sesizarea instantei
Art. 326. Rezolvarea cauzelor
Atunci când constata ca au fost respectate dispozitiile legale care garanteaza aflarea adevarului, ca urmarirea penala este completa si existaprobele necesare si legal administrate, procurorul:
1. emite rechizitoriu prin care dispune trimiterea în judecata, daca din materialul de urmarire penala rezulta ca fapta exista, ca a fost savârsita de inculpat si ca acesta raspunde penal;
.....
Art. 327. Cuprinsul rechizitoriului
(1) Rechizitoriul se limiteaza la fapta si persoana pentru care s-a efectuat urmarirea penala si cuprinde în mod corespunzator mentiunile prevazute în art.286 alin.(2), datele privitoare la fapta retinuta în sarcina inculpatului si încadrarea juridica a acesteia, probele si mijloacele de proba, cheltuielile judiciare, mentiunile prevazute de art. 329 si art. 330, dispozitia de trimitere în judecata si cererea de începere a judecatii.
(2) În rechizitoriu se arata numele si prenumele persoanelor care trebuie citate în instanta, cu indicarea calitatii lor în proces si locul unde urmeaza a fi citate.
(3) Procurorul întocmeste un singur rechizitoriu chiar daca lucrarile urmaririi penale privesc mai multe fapte ori mai multi suspecti si inculpati si chiar daca se dau acestora rezolvari diferite, potrivit art.326.
Art. 328. Actul de sesizare a instantei
(1) Rechizitoriul constituie actul de sesizare a instantei de judecata.
(2) Rechizitoriul însotit de dosarul cauzei si de un numar necesar de copii certificate ale rechizitoriului, pentru a fi comunicate inculpatilor, se trimit instantei competente sa judece cauza în fond.
(3) În situatia în care inculpatul nu cunoaste limba româna se vor lua masuri pentru traducerea autorizata a rechizitoriului, care va fi atasata actelor mentionate la alin.(2).
Art. 329. Dispozitiile privitoare la masurile preventive sau asiguratorii
(1) Când procurorul dispune trimiterea în judecata a inculpatului fata de care este luata una din masurile preventive, rechizitoriul poate sa cuprinda si propunerea de mentinere, revocare sau de înlocuire a masurii preventive cu o alta masura preventiva, formulata de procuror.
(2) În cazul în care apreciaza ca este necesara luarea fata de inculpat a unei masuri preventive sau asiguratorii, procurorul formuleaza, prin rechizitoriu, si propunerea de luare a acestei masuri.
http://www.europeana.ro/coduri/noul%20cod%20procedura%20penala%20special%201.htm

În Italia, acest document este emis de Judecătorul pentru ancheta preliminară iar actul se numeşte Decret, problema mea este: un Judecător poate emite un Rechizitoriu sau numai decizii, hotărâri, sentinţe, ordonaţe, etc?

Mulţumesc anticipat!
Collapse


 
lucutel
lucutel
Local time: 14:49
Romanian to English
+ ...
procuror- rechizitoriu May 11, 2009

Doamna Carmen,
nu stiu cat de mult am sa reusesc dar am sa incer sa shed some light asupra acestei probleme
In Romania, urmarirea penala este efectuata de organele de urmarire panala (organele de cercetarea penala ale politiei judiciare+ procurorul).
Codul Penal ca si doctrina sublineaza ca procurorul este singurul organ abilitat de lege sa aprecieze daca un dosar penal va fi promovat sau nu in fata instantei. Procurorul realizeaza trimiterea in judecata prin rechizitoriu fi
... See more
Doamna Carmen,
nu stiu cat de mult am sa reusesc dar am sa incer sa shed some light asupra acestei probleme
In Romania, urmarirea penala este efectuata de organele de urmarire panala (organele de cercetarea penala ale politiei judiciare+ procurorul).
Codul Penal ca si doctrina sublineaza ca procurorul este singurul organ abilitat de lege sa aprecieze daca un dosar penal va fi promovat sau nu in fata instantei. Procurorul realizeaza trimiterea in judecata prin rechizitoriu fie ca in timpul urmaririi penale actiunea penala a fost sau nu pusa in miscare.
Punerea in miscare a actiunii penale nu trebuie confundata cu momentul trimiterii in judecata sau cu inceperea urmaririi penale. De aici, cred, si nelamurirea dumneavoastra.
Punerea in miscare a actiunii penale se realizeaza prin urmatoare acte procesuale:
-ordonanta, data de catre procuror, fie la inceputul fie pe parcursul urmaririi penale (de regula)
-rechizitoriu,dat de procuror, la sfarsitul urmaririi penale , rechizitoriu avand in acest caz dubla functionalitate, fiind, in acelasi timp, act de inculpare si de sesizare a instantei
-declaratia orala a procurorului in timpul judecatii in cazul procesului penal cu privire la fapte noi si persoane noi
-incheiere, data de instanta, in timpul judecatii in cazul extinderii procesului penal cu privire la fapte noi si persoane noi cand procurorul nu participa la sedinta de judecata
-incheiere, data de instanta in circumstantele admiterii plangerii persoanei ale carei interese legitime au fost vatamate de rezolutia de netrimitere in judecata. Instanta admite plangerea si retine cauza pre judecare ipoteza care presupune si punerea in miscarea a actiunii penale.


Pe de alta parte,
instanta nu pronunta decat hotarari. Hotararile sunt de 3 feluri: incheieri (dupa fiecare sedinta), sentinte(in fond), decizii(in caile de atac).


sper ca v-am fost cat de cat de ajutor
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Ordonanţă sau Rechizitoriu?






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »