https://www.proz.com/forum/romanian/13514-cum_pot_sa_iau_autorizatie_de_traducator_mj.html

Cum pot sa iau autorizatie de traducator MJ
Thread poster: Iuliana LEMNI (X)
Iuliana LEMNI (X)
Iuliana LEMNI (X)  Identity Verified
Local time: 20:21
Norwegian to Romanian
+ ...
Aug 22, 2003

Salutare tuturor!
Sunt absolventa de Litere (franceza/norvegiana)2001, acum fac un DEA d'études scandinaves la Sorbona, dupa ce anul trecut am obtinu o "maîtrise" de norvégien la Caen;
as dori sa obtin autorizatia de traducator de la MJ dar nu stiu cum sa procedez, deoarece actualmente locuiesc in Paris si nu pot veni special in RO ptr. acest act;
exista vreo posibilitate sa trimit/primesc prin posta?
Poate altcineva sa-mi plateasca taxa de timbru (care e si cât cost
... See more
Salutare tuturor!
Sunt absolventa de Litere (franceza/norvegiana)2001, acum fac un DEA d'études scandinaves la Sorbona, dupa ce anul trecut am obtinu o "maîtrise" de norvégien la Caen;
as dori sa obtin autorizatia de traducator de la MJ dar nu stiu cum sa procedez, deoarece actualmente locuiesc in Paris si nu pot veni special in RO ptr. acest act;
exista vreo posibilitate sa trimit/primesc prin posta?
Poate altcineva sa-mi plateasca taxa de timbru (care e si cât costa/unde se plateste)?
multumesc mult ptr. orice raspuns! [email protected]

[Edited at 2003-08-22 20:28]
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 21:21
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
informatii Aug 29, 2003

Draga Iuliana,

Din pacate, problema este ca trebuie platite niste taxe si nu stiu daca exista posibilitatea de a le plati din strainatate. raspunsul la intrebarile tale este deja prezent si a fost discutat si intors pe toate partile in mai multe discutii de pe forum, pe care te rog sa le citesti cu atentie la urmatoarele adrese:
... See more
Draga Iuliana,

Din pacate, problema este ca trebuie platite niste taxe si nu stiu daca exista posibilitatea de a le plati din strainatate. raspunsul la intrebarile tale este deja prezent si a fost discutat si intors pe toate partile in mai multe discutii de pe forum, pe care te rog sa le citesti cu atentie la urmatoarele adrese:
http://www.proz.com/topic/12985
http://www.proz.com/topic/9896
Te sfatuiesc pentru informartii privind situatia ta particulara sa dai un telefon la departamentul MJ care se ocupa de autorizarea traducatorilor si sa ceri informatii de la doamnele respective (cred ca sunt doua persoana care se ocupa fiecare de anumite regiuni geografice). Sunt sigura ca te vor sfatui cum este mai bine sa procedezi si cred ca este cel mai bine sa urmezi sfaturile lor pentru ca, in fond, ele sunt cele care taie si spanzura pe acolo
Multa bafta!
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 21:21
German to Romanian
+ ...
autorizatzie de traducator de la ministerul jutitziei Aug 29, 2003

iuliana lemni wrote:

Salutare tuturor!
Sunt absolventa de Litere (franceza/norvegiana)2001, acum fac un DEA d'études scandinaves la Sorbona, dupa ce anul trecut am obtinu o "maîtrise" de norvégien la Caen;
as dori sa obtin autorizatia de traducator de la MJ dar nu stiu cum sa procedez, deoarece actualmente locuiesc in Paris si nu pot veni special in RO ptr. acest act;
exista vreo posibilitate sa trimit/primesc prin posta?
Poate altcineva sa-mi plateasca taxa de timbru (care e si cât costa/unde se plateste)?
multumesc mult ptr. orice raspuns! [email protected]

[Edited at 2003-08-22 20:28]

hallo iuliana

freue mich, falls ich dir helfen kann...
si eu am terminat filologie in bucuresti, germana-engleza, promotzia 1997 si sunt traducator autorizat din februarie 2000.

pentru autorizatzia de traducator de la ministerul justitziei trebuie depus un dosar cu urmatoarele la sediul ministerului justitziei, care era pe langa casa poporului pe undeva, dar cred ca potzi afla adresa exacta tot de pe internet, mai precis la registratura, care e jos la parter:

-cerere tip (modelul il au ei lipit pe un geam, itzi arata portarul); o potzi scrie pe loc de mana, nu trebuie neaparat sa fie la calculator
- copie legalizata dupa diploma de licentza si foaia matricola din facultate
-recomandare de la locul de munca (cine e sef direct peste tine, ala sa tzi-o scrie, mie mi-a dat-o sefa de catedra, ca eu lucrez momentan si in invatzamantul superior)important e sa scrie de bine despre tine
- copie legalizata dupa certificatul de nastere
- copie dupa buletinul de identitate
- certificat de cazier judiciar
- chitantza CEC cum ca ai platit suma care o vor ei. pe vremea mea era 150.000 lei, acuma nu mai stiu cat mai e. numarul de cont e tot asa afisat la ei acolo la sediu pe unul din geamuri. taxa asta se poate plati la orice unitate CEC din romania, nu stiu cum e cu plata din strainatate. cel mai aproape e cecul din str. plevnei.

oricum, NU ESTE OBLIGATORIU sa depui tu personal dosarul, poate si altcineva sa tzi-l duca, deci poate plati si taxa cu pricina pentru tine. acel cineva se poate duce si sa itzi scoata certificatul de cazier judiciar. dar tare cred, adica parca asa imi aduc aminte ca si la cec si la cazier trebuie buletnul de identitate.

dupa ce depui dosarul, in termen de 60 de zile itzi vine autorizatzia acasa prin posta, fara nici un fel de ex0plicatzii, ca asa e in tzara asta alui papura voda-n loboda. noroc ca mi-au zis si mie altzii ce mai trebuie sa fac si unde sa mai ma duc.

am auzit ca daca esti din bucuresti te anuntza ei cand sa te duci tu dupa ea la sediul lor, dar eu sunt din constantza, deci mi-a venit prin posta.

pentru alte intrebari, adresa mea de e-mail este [email protected]

numai bine si baftza multa.
ovidiu


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Cum pot sa iau autorizatie de traducator MJ






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »