Ajutaţi-mă să devin membru
Thread poster: Monica Contolencu

Monica Contolencu  Identity Verified
Switzerland
Local time: 03:39
Member (2009)
English to Romanian
+ ...
Nov 25, 2009

Bună ziua tuturor!

Sunt nouă pe aici, aşa că solicit ajutorul celor cu experienţă. Am parcurs atât cât mi-a permis timpul informaţii de tot soiul pe acest site şi nu m-am lămurit. Aş vrea să devin membru ProZ, dar am mari dificultăţi în a procesa plata contravalorii abonamentului. Am încercat mai multe metode, am cerut şi suport tehnic, dar tot nu-mi dau seama unde greşesc. Iniţial am intenţionat să plătesc prin carte de credit, nu a funcţionat, am primit un mesaj de eroare pe care cei de la suport tehnic nu au ştiut să mi-l decodifice. Ulterior, mi-am făcut cont PayPal dar, fiind începătoare în domeniu, nu înţeleg exact cum funcţionează. Contul meu PayPal este activ, deci pot face tranzacţii. Nu ştiu, însă, dacă trebuie să fac mai întâi un transfer din contul bancar în PayPal (fiindcă în PayPal nu dispun de fonduri) şi apoi din PayPal spre ProZ sau se face direct de pe credit card (prin intermediul PayPal, care îţi percepe ulterior comisioanele de rigoare). În PayPal îmi spun că nu se pot depune fonduri din contul bancar ("PayPal does not currently offer the ability to add funds from your bank account. When you make a payment, PayPal charges the buyer's credit card and instantly credits the seller's PayPal account."). Cu toate acestea, când aleg opţiunea de plată prin PayPal de pe pagina ProZ, odată intrată în contul PayPal primesc mesajul că operaţiunea nu poate fi procesată.

Îmi pare rău să vă stresez cu această descriere atât de detaliată, dar încerc să fac plata asta de câteva zile şi mi-am pierdut răbdarea. Sper că un sfat de la voi care - bănuiesc - folosiţi sistemul de ceva vreme m-ar putea scoate din necaz.

Vă mulţumesc!
Monica

Direct link Reply with quote

Denise Idel
Israel
Local time: 04:39
Hebrew to Romanian
+ ...
O părere Nov 25, 2009

Monica,

Verifică întâi suma maximă la care poţi face tranzacţii cu cartea de credit. E posibil să fi depăşit plafonul lunar şi atunci nu primeşti aprobare de la bancă pentru noua tranzacţie.

Switzerland
Member (2009)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Am verificat deja Nov 25, 2009

Bună Denise!

Nu e asta, am verificat deja şi nu am depăşit plafonul lunar, de fapt sunt mult sub acest plafon. Mulţam de sugestie!

Aştept în continuare păreri...
Monica

Ovidiu Martin Jurj
Romania
German to Romanian
+ ...
Cardul Nov 25, 2009

Ai mai făcut plăţi online cu cardul respectiv? Dacă au mers, înseamnă că problema nu e de la el. Dacă e prima plată sau încercare de plată online, atunci cardul e posibil să nu fie încă activat pt. plăţi online, caz în care trebuie să mergi la bancă şi să spui că vrei să faci şi plăţi online cu el şi completezi un formular pt. înscrierea cardului în sistemul 3D Secure, în fine, banca ştie cum să te ajute şi să ţi-l activeze pt. plăţi online. Suma din contul aferent cardului trebuie să fie suficientă, deci dacă ai bani destui în cont, atunci plata ar trebui să se facă fără probleme.

Dar la crearea contului PayPal, trebuia să introduci cardul în profil şi PayPal să ţi-l verifice, adică să îţi ia de pe el o sumă, 1,50 Euro, sau aşa ceva, iar apoi să verifici operaţiunea pe extrasul de cont sau online, dacă banca oferă această opţiune, să vezi în contul tău bancar dacă operaţiunea s-a făcut şi să introduci apoi codul operaţiunii în profilul PayPal ca să se valideze cardul. Ţi-a luat PayPal suma asta mică de verificare a cardului? Dacă tranzacţia a fost posibilă, atunci hiba nu e de la card. Tot la bancă ar trebui să te ajute. Numai bine.

Péter Boldizsár  Identity Verified
Romania
Member
Romanian to German
+ ...
Cred ca se poate mai simplu Nov 25, 2009

Buna Monica,

pana in data de 16 decembrie exista un pret special pentru cei din Romania...260 de lei.
Persoana responsabila pt. platile acestea preferentiale din Romania este Cristiana Coblis (cristina@coblistranslations.com). Cel mai bine o contactezi pe ea si iti va da explicatiile necesare.
E simplu ..... faci transferul in contul ei (treci detaliile necesare, pe care oricum cred ca ti le va comunica) si devii membru. La scurta vreme dupa aceea vei primi o factura pe mail.
Eu spre exemplu i-am rugat pe cei de la proz sa-mi refaca factura, fiindca nu erau trecute toate datele de identificare ale firmei (asa cum imi cere contabila) si au fost foarte draguti si au reemis factura.

Sper ca informatiile acestea sa te ajute.

Peter

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Plăţile locale sunt valabile doar pentru teritoriul României Nov 25, 2009

Mulţumesc, Peter.
Din păcate, oferta locală şi preţul local al afilierii este valabil doar pe teritoriul României, iar colega locuieşte în Spania. Din câte cunosc, nu există o oferă locală pentru Spania.
Sugerez să încecaţi cu un alt card bancar.

[Editat la 2009-11-25 15:04 GMT]

xxxFinlegal  Identity Verified
United Kingdom
English to Romanian
+ ...
Alt browser Nov 25, 2009

Buna, Monica si bine ai venit pe forum!

Pentru plata prin Paypal, incearca sa folosesti alt browser. Daca ai utilizat Mozilla Firefox, incearca cu IE. Iar daca nu merge nici cu IE, incearca cu Avant. Am avut o problema similara la plata prin Paypal accesat din Firefox. Acum accesez Paypal numai din Avant si n-am mai primit mesaje de eroare. Poate asta-i problema si la tine.

Mirela

Switzerland
Member (2009)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Răspuns afirmativ Nov 26, 2009

Bună Ovidiu!

OvidiuKatz wrote:

Ai mai făcut plăţi online cu cardul respectiv?

Da, am mai făcut plăţi on-line. Repet, cu cardul nu e absolut nici o problemă. De fapt am încercat două carduri alternative ca să mă asigur.

Dar la crearea contului PayPal, trebuia să introduci cardul în profil şi PayPal să ţi-l verifice, adică să îţi ia de pe el o sumă, 1,50 Euro, sau aşa ceva, iar apoi să verifici operaţiunea pe extrasul de cont sau online, dacă banca oferă această opţiune, să vezi în contul tău bancar dacă operaţiunea s-a făcut şi să introduci apoi codul operaţiunii în profilul PayPal ca să se valideze cardul. Ţi-a luat PayPal suma asta mică de verificare a cardului? Dacă tranzacţia a fost posibilă, atunci hiba nu e de la card. Tot la bancă ar trebui să te ajute. Numai bine.

Şi da, mi s-a retras şi suma de 1,50 euro de către PayPal.

Încerc să merg pe fir mai departe.
Mulţumesc,
Monica

Switzerland
Member (2009)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Româncă, dar la studii în Spania Nov 26, 2009

Péter Boldizsár wrote:

pana in data de 16 decembrie exista un pret special pentru cei din Romania...260 de lei.
Persoana responsabila pt. platile acestea preferentiale din Romania este Cristiana Coblis (cristina@coblistranslations.com).
Peter

Îţi mulţumesc Péter!

Rămâne să clarific chestiunea cu Cristina. Oricum sugestia a sunat foarte bine chiar dacă - poate - în cazul meu nu se poate pune în practică.

Numai bine,
Monica

Switzerland
Member (2009)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
E posibil să aibă legătură cu browserul Nov 26, 2009

Daca ai utilizat Mozilla Firefox, incearca cu IE. Iar daca nu merge nici cu IE, incearca cu Avant. Am avut o problema similara la plata prin Paypal accesat din Firefox. Acum accesez Paypal numai din Avant si n-am mai primit mesaje de eroare.

Bună Mirela!

Am folosit IE, dar acum încerc cu Avant să văd dacă merge. În orice caz, chiar la simpla citire a informaţiilor de pe pagina Proz (fără să încerc să fac vreo operaţiune financiară sau mai ştiu eu ce grozăvie) îmi apar permanent erori, aşa că poate ai dreptate. Sper să ai dreptate

Numai bine,
Monica

Switzerland
Member (2009)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Eu nu locuiesc permanent în Spania Nov 26, 2009

Din păcate, oferta locală şi preţul local al afilierii este valabil doar pe teritoriul României, iar colega locuieşte în Spania.

Bună Cristina,

Eu am în continuare o adresă în România (cea din buletin şi paşaport), iar aici în Spania stau doar temporar până la terminarea studiilor în iunie anul viitor. În plus pot să fac dovada faptului că studiez aici. Crezi că nu se poate aplica şi în cazul meu formula propusă de Péter?

Şi dacă tot am ajuns aici, aş vrea să te întreb şi altceva. Nu ştiu dacă pe acest forum ar trebui să adresez întrebările acestea - îmi cer scuze pentru ignoranţă - dar sper să mă poţi îndruma. La înscrierea pe pagina ProZ îţi cer o adresă (am neclarităţi din cauza celor mai sus prezentate). Apoi treaba cu cartea de credit este împărţită, la fel, în două (folosesc un card deschis în România cu două conturi ataşate: în lei şi în euro), dar mi-am deschis şi aici un cont la o bancă din Spania (din motive de economie). Sinceră să fiu, e aşa o încâlceală, iar pe mine treburile astea administrative mă consumă grozav. E o situaţie temporară pe care nu ştiu cum s-o gestionez.

Mulţumesc pentru orice fel de sugestii,
Monica

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Mesaj e-mail Nov 26, 2009

Te rog să-mi trimiţi un mesaj d e-mail la adresa de mai sus. Mă interesez şi o să răspund la mesaj prin e-mail.
Mulţumesc.

Switzerland
Member (2009)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Vă mulţumesc tuturor! Nov 26, 2009

... şi Cristiana, scuze că te-am botezat în mesajele anterioare

Numai bine,
Monica

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Ajutaţi-mă să devin membru

Advanced search

BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search