Off topic: Ode to the spell checker
Thread poster: Cristiana Coblis

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 12:20
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Nov 2, 2003

dar cu dedicatie speciala celui romanesc

Ode to the Spell Checker

Eye halve a spell chequer
It came with my pea sea
It plainly marques four my revue
Miss steaks eye kin knot sea.
Eye strike a key and type a word
And weight four it two say
Weather eye am wrong oar write
It shows me strait a weigh.
As soon as a mist ache is maid
It nose bee fore two long
And eye can put the error rite
Its rare lea ever wrong.
Eye have run this poem threw
I am shore your pleased two no
Its letter perfect awl the weigh
My chequer tolled me sew.

Direct link Reply with quote

Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 11:20
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Curiozitate Nov 4, 2003

Poate va intereseaza sa stiti ca corectorul romanesc a fost initiat in cadrul ITC-ului de diversi informaticieni, dintre care unul locuieste chiar sub mine. S-a muncit mult la el la inceput, dupa cum va puteti da seama, si cu cat credeti ca l-a cumparat Microsoft de la ITC? Cu 1000$. De atunci instrumentul a fost actualizat si corectat destul de putin din cate stiu, pentru ca Microsoft pur si simplu nu este interesat de perfectionarea unui programel care se vinde in atat de putine exemplare!!!
Asa se face ca spell checker-ul romanesc este unul dintre cele mai slabe.

lucca
Romania
English to Romanian
Alternative Nov 5, 2003

Pacat ca s-a intamplat asa, dar... ata ete.
Corectorul din Word e tare slabut. (De altfel, nici chiar cel pt. engleza nu se bucura de cine stie ce aprecieri).

Exista o terta parte care furnizeaza (de peste un an si jumatate) un corector pt. romana care mie mi se pare mult mai util(izabil), dar nu vreau sa-i fac reclama pe forum (poate ca multi stiu deja despre ce e vorba).

Daca cineva doreste amanunte, sa-mi dea un mesaj la lucca@maronet.ro si ii trimit adresa sitului.

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
corector Litera Nov 5, 2003

Corectorul ortografic de la Litera desi bun, parca functioneaza numai in Word. Desi probabil daca este curatat de greselile celui furnizat de Microsoft, merita investitia, de altfel mult sub pretul pe care il taxeaza Microsoft pentru un produs prost si plin de greseli. Poate s-a muncit mult la el, dar bag seama nu destul de mult sau nu destul de serios. Asa incat nu ma mir ca nu se vinde.
Majoritatea formelor de plural mai problematice nu le recunoaste, nu recunoaste cuvinte curente formate cu sufixe, prefixe etc in plus e plin de greseli. As zice macar sa nu corecteze gresit, daca esti obosit sau neatent sau te bazezi pe el fara a-l pune la indoiala o pozi pati urat de tot. Clientul nu o sa dea vina niciodata pe corectorul Microsoft. Ar fi interesant de stiut daca cel de la Litera are bug-urile de mai sus (sau altele).
Multe salutari.

[Edited at 2003-11-05 14:07]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Ode to the spell checker

Advanced search

PDF Translation - the Easy Way
TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation.

TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation. It also puts your translations back into the PDF to make new PDFs. Quicker and more accurate than hand-editing PDF. Includes free use of Infix PDF Editor with your translated PDFs.

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search