Kudoz PRO vs. non-PRO
Thread poster: Elvira Daraban

Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 17:08
French to Romanian
+ ...
Feb 18, 2010

PRO - a question that is suitable for professional translators

Non-PRO - a question that can be answered by any bilingual person without the aid of a dictionary

Am întâlnit în ultimele săptămâni o serie de solicitări de asistenţă terminologică cu termeni care pot fi clasificaţi între dificili şi extrem de specializaţi, care sunt clasificate ca şi non-PRO. Din ultimele mele verificări, situl este disponibil şi în română, iar clasificarea afişată este extrem de clară.

Întrebarea mea este, în aceste condiţii, ce îi determină pe stimaţii colegi să îşi clasifice întrebările ca non-PRO, dat fiind că este evident faptul că persoanele care oferă răspunsuri au făcut efortul de a oferi referinţe, fie din dicţionare, fie on-line.

Da, ştiu, există posibilitatea de a modifica prin vot clasificarea dar, în multe din cazuri, solicitantul închide întrebarea înainte ca unii sau alţii să poată vota, iar cel care le-a oferit răspunsul selecţionat merită cu certitudine mai mult.

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kudoz PRO vs. non-PRO

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search