Pages in topic:   [1 2 3] >
Internet prin cablu RCS: abonamentul nelimitat este acum limitat
Thread poster: Doru Voin
Doru Voin
Doru Voin  Identity Verified
Romania
Local time: 02:29
English to Romanian
+ ...
Nov 20, 2003

Tipic romanesc: abonamentul "nelimitat" de 39$ de la RCS are acum o limita de trafic de 10GB.
Info splimentare pe website-ul rdslink.ro

Salutari,
Doru Voin


 
Claudia Serban
Claudia Serban  Identity Verified
Local time: 02:29
English to Romanian
Trist Nov 20, 2003

Este o veste trista. Tocmai aveam in plan sa imi fac abonament "nelimitat". Din pacate, suntem in Romania, tara tuturor posibilitatilor.
O zi buna tuturor!


 
Doru Voin
Doru Voin  Identity Verified
Romania
Local time: 02:29
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Actiune in instanta Nov 20, 2003

Claudia Serban wrote:
Din pacate, suntem in Romania, tara tuturor posibilitatilor.
O zi buna tuturor!


Eu nu ii inteleg pe "oamenii de afaceri" din Romania. Indiferent cat de insignifianti ar fi, se poarta de parca ar detine monopolul pietei. Dupa ce semneaza un contract, incearca sa modifice unilateral clauzele lui.

Doru


 
Daniela McKeeby
Daniela McKeeby
United States
Local time: 19:29
Italian to English
+ ...
Incredibil!!! Nov 20, 2003

Doru Voin wrote:

Tipic romanesc: abonamentul "nelimitat" de 39$ de la RCS are acum o limita de trafic de 10GB.
Info splimentare pe website-ul rdslink.ro

Salutari,
Doru Voin


Pe mine ma costa $29,99 Internetul prin cablu in SUA (bineinteles, "nelimitat"). Cum pot cere preturi atat de mari?


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 02:29
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
lipsa concurentei Nov 20, 2003

Concurenta conduce la scaderea preturilor. In acest moment piata televiziuni prin cablu si implicit internetul prin cablu e frumos impartita ca la Ialta. Pot cere cat doresc si pot face ce doresc pentru ca au monopol pe felia lor.
Eu sunt la rds pe dial up si am observat o cadere considerabila a serviciilor, nici eu nu sunt multumita si nu-i scutesc de plangerile mele.


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 01:29
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Alte marlanii in domeniu Nov 20, 2003

Eu am internet prin cablu TV de la Astral. La varianta nelimitata ti se recomanda sa nu depasesti 5Gb, pentru ca daca nu iti limiteaza banda. In plus, o chestie minunata, ti se garanteaza viteza maxima, dar nu cea minima!!! Adica daca tu suni sa te plangi ca internetul sta (se intampla nu de putine ori), iti zic ca le pare rau dar sunt multi utilizatori in retea, si ca daca nu-ti place, sa-ti faci abonament pentru firme. Aici e marlania suprema. Eu am un abonament de 19$+TVA+altele, dar nu m-au ... See more
Eu am internet prin cablu TV de la Astral. La varianta nelimitata ti se recomanda sa nu depasesti 5Gb, pentru ca daca nu iti limiteaza banda. In plus, o chestie minunata, ti se garanteaza viteza maxima, dar nu cea minima!!! Adica daca tu suni sa te plangi ca internetul sta (se intampla nu de putine ori), iti zic ca le pare rau dar sunt multi utilizatori in retea, si ca daca nu-ti place, sa-ti faci abonament pentru firme. Aici e marlania suprema. Eu am un abonament de 19$+TVA+altele, dar nu m-au lasat sa-l contractez ca PFA, deci nu pot sa-l decontez. Pentru PFA si firme au abonament de 100$+++, si numai acolo ti se garanteaza viteza. N-am destule cuvinte sa-i calific.

Alt provider minune este Orange, care, pe langa telefonie mobila, ofera si internet prin GPRS, conectand mobilul prin cablu etc.
Cat credeti ca costa 1Mb???? 2$ ingineri dumneavoastra. 1Gb = 2000$
As vrea sa stiu si eu cum justifica scorurile astea. Probabil ca au costuri de productie ridicate
Collapse


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Are cineva Internet pe antena satelit ? Nov 20, 2003

Daca da, cum merge? Cat a costat?

Tocmai am vazut http://www.europeonline.com/

Arata promitator, mai ales pentru cei care vor sa plece din orase aglomerate...

Cu abonamentul nelimitat>limitat>surprinzator pe care il platesc la RDS pe un an, primesc "1 year E-DSL Service + Satellite Dish 80 cm + Twin LNB + Receiver + DVB PCI Card".

Veronica


 
Doru Voin
Doru Voin  Identity Verified
Romania
Local time: 02:29
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
EuropeOnline - Trafic limitat la 500MB/luna Nov 20, 2003

Servus!

Veronica Durbaca wrote:

Tocmai am vazut http://www.europeonline.com/
Arata promitator, mai ales pentru cei care vor sa plece din orase aglomerate...
Cu abonamentul nelimitat>limitat>surprinzator pe care il platesc la RDS pe un an, primesc "1 year E-DSL Service + Satellite Dish 80 cm + Twin LNB + Receiver + DVB PCI Card".
Veronica


Veronica,
M-am uitat pe site. Nu e scump si livreaza cica si in Ro. Problema e ca traficul a limitat la 500 MB.
Acum problema e cu traficul asta. Sincer, 10GB/luna este mai mult decat suficient pt. surf. Daca insa tocmai ti-ai reinstalat sistemul si dai jos de pe Windows Update tot ce iti trebuie, plus update major antivirus si alte programe minune, te-ai "facut" urgent de vreo 100MB.
Depinde ce face fiecare cu "teava" sa. Problema e insa aici de principiu (sau cel putin asa o vad eu): am semnat un contract in care spun "trafic nelimitat" (la 39USD+TVA), iar acum hodoronc-tronc limiteaza traficul la 10GB. Maine-poimaine il limiteaza la 500 MB, daca vad ca nu zice nimeni nimic.

Salutari,
Doru Voin


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 02:29
English to Romanian
Cati GB pe luna ne sunt necesari Nov 20, 2003

In primul rand, subscriu: este o chestiune de principiu, daca e un contract si spune acolo "trafic nelimitat", pai asa ar trebui sa ramana. Sau, ar trebui sa spuna ca, pe masura cresterii numarului de clienti ai serviciului, va aparea o limita de trafic, iar aceasta va deveni din ce in ce mai mica cu timpul (mi se pare logic ca asa se va intampla, din pacate), pana cand furnizorul se va hotara sa adauge capacitate pe "trunchiul" respectiv.

Si eu folosesc conexiune prin cablu, tot de
... See more
In primul rand, subscriu: este o chestiune de principiu, daca e un contract si spune acolo "trafic nelimitat", pai asa ar trebui sa ramana. Sau, ar trebui sa spuna ca, pe masura cresterii numarului de clienti ai serviciului, va aparea o limita de trafic, iar aceasta va deveni din ce in ce mai mica cu timpul (mi se pare logic ca asa se va intampla, din pacate), pana cand furnizorul se va hotara sa adauge capacitate pe "trunchiul" respectiv.

Si eu folosesc conexiune prin cablu, tot de la RDS, dar prin intermediul Maronet. Lunar consum cam 1,5 - 2 GB, in conditiile in care navighez destul de mult, sunt abonat la mai multe newsletter-uri care implica mersul pe diferite situri pentru fiecare item la care se face referire. Nu descarc mp3-uri sau filme. Descarc tot felul de programe, dar nu mai mari de 30-50 MB.

Practic, pentru mine o limita de 3-4 GB pe luna este acceptabila.

Viteza medie a conexiunii mele scade incet, dar sigur, in zilele bune descarcarea a 1 MB necesita 2 minute, alteori (mai des) aproape 3 minute. Depinde si de serverul de la capatul celalalt iar sambata si duminica merge mai bine decat in alte zile.

Satelitul nu este o idee rea, dar cu cateva conditii (in masura in care sunt relevante pentru utilizatorul respectiv): sa nu fie un sistem care necesita conexiune Dial up pentru upload (tot ceea ce se trimite _spre_ Internet, legatura _catre_ satelit; daca necesita Dial up, costul devine prohibitiv, pt. ca implica o conexiune Dial up deschisa, deci consumand impulsuri telefonice Romtelecom, pe tot timpul cat se mentine conexiunea Internet prin satelit); sa nu se vrea sa se joace jocuri pe Internet (latenta sistemului prin satelit face acest lucru imposibil); sa se accepte posibilitatea ca, daca vremea este foarte proasta (nori grosi, ploaie/zapada) sistemul sa functioneze mai prost sau de loc (nu stiu daca este cazul cu sistemele oferite la noi).

Din pacate, posibilitatea de a face trafic in ambele sensuri cu satelitul implica emisie prin antena proprie, ceea ce presupune autorizatie de emisie si echipament scump.

Cel putin pentru mine, in prezent cablul TV este solutia cea mai potrivita pentru conectarea la Internet. Evident, trebuie sa existe si posibilitatea tehnica de conectare prin cablu TV, in unele orase si chiar in anumite parti ale Bucurestiului deocamdata nu exista.
Collapse


 
Doru Voin
Doru Voin  Identity Verified
Romania
Local time: 02:29
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Astral...Who is Astral? Nov 20, 2003

Dan Marasescu wrote:
Eu am internet prin cablu TV de la Astral.


Eu am lucrat mai bine de un an de zile in aceeasi cladire in care Astral Telecom isi are sediul. Am vazut cum rezolva ei cererile de instalare, cum rezolva reclamatiile, ce pregatire sau oamenii de la suport etc. Sfatul meu prietenesc este: schimba-ti provider-ul. In cel mai rau caz, fa tot posibilul sa nu ajungi la mana suportului lor tehnic, pt. ca atunci e grav.

La Astral totul e frumos pe din-afara: au concursuri cu premii, reclame luminoase etc. Cand vezi insa in curtea interioara ce echipamente folosesc la infrastructura...ti se pune pata.

A propos de provider-i: folosesti cineva Deck Internet? Va vand un pont - am negociat cu ei la 95 de euro un canal de 16/32Kbps pe fibra optica si la 125 de euro un canal de 16/64 (adica 16 garantat, 64 best effort). In plus, ei nu limiteaza viteza in metropolitan la 128Kbpa, cum face RCS-ul, ci la 1Mbps. Oferta e buna, dar nu stiu cat de "fiabili" sunt.

Salutari,
Doru Voin


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 01:29
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Intre doua rele... Nov 21, 2003

Am banuit eu, dar, din pacate, n-am alternativa. Numai daca vreau din nou dial-up. Brrrrr

Doru Voin wrote:

Sfatul meu prietenesc este: schimba-ti provider-ul. In cel mai rau caz, fa tot posibilul sa nu ajungi la mana suportului lor tehnic, pt. ca atunci e grav.

Doru Voin


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 02:29
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
satelit Nov 21, 2003

Si eu am explorat problema cu internetul prin satelit. M-am consultat cu cineva mai informat decat mine si mi sa spus ca e bun pentru download, dar nu si pentru upload, pe care trebuie sa il faci tot via dial-up. Nu iti taie dial-up de pe lista, in loc sa-ti scada cheltuielile si sa iti usureze munca, mai rau o complica. Am vaga impresie ca se adreseaza pentru moment celor care descarca filme, jocuri etc.
Legatura prin radio ar mai fi o solutie si cred ca una buna. Nu stiu insa in Romania
... See more
Si eu am explorat problema cu internetul prin satelit. M-am consultat cu cineva mai informat decat mine si mi sa spus ca e bun pentru download, dar nu si pentru upload, pe care trebuie sa il faci tot via dial-up. Nu iti taie dial-up de pe lista, in loc sa-ti scada cheltuielile si sa iti usureze munca, mai rau o complica. Am vaga impresie ca se adreseaza pentru moment celor care descarca filme, jocuri etc.
Legatura prin radio ar mai fi o solutie si cred ca una buna. Nu stiu insa in Romania cat de fiabila este.

[Edited at 2003-11-21 08:22]
Collapse


 
Alexandru Pojoga
Alexandru Pojoga
Romania
Local time: 02:29
Japanese to English
+ ...
Dial-up oricum e un "no-no" Nov 21, 2003

Cum ar fi, cablul 24/24 e ceva. Mi-as trage Astral, sa vad daca au in zona mea, RDS-ul nu are...

Cum ramane cu protectia windows-ului daca ai conexiune non-stop?

De ce intreb? Ieri mi-am instalat XP si dupa 10 (*zece*) minute am si devenit parte la un denial of service. Cum m-am infectat, nu stiu, prin email probabil.

Acum zace la carantina, il asteapta un reinstall + windows update. Sa vedem...


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 02:29
English to Romanian
+ ...
cheltuieli cu Internetul Nov 21, 2003

Eu astept de aproximativ un an sa 'modernizeze' RCS cablarea in bloc pentru a putea sa fac si eu un abonament RDSlink.

In ultima vreme am vazut ca s-au inmultit criticile la adresa RDSlink, pe diverse forum-uri (si nu numai cele referitoare la limitarea abonamentului 'nelimitat').

Am si o intrebare, cum se pot deduce cheltuielile legate de internet (vezi postul lui Dan Marasescu)?


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 02:29
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
firewall Nov 21, 2003

Trebuie sa te protejezi la maxim. Eu si pe dial-up am tot la untivirus pe maxim si pana acum sunt multumita. Dar pe cablu esti mult mai vulnerabil din acest punct de vedere.

 
Pages in topic:   [1 2 3] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Internet prin cablu RCS: abonamentul nelimitat este acum limitat






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »