Off topic: test de perspicacitate
Thread poster: Bogdan Burghelea

Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 09:16
English to German
+ ...
Dec 16, 2003

Tot vine Craciunul si Anul Nou, poate aveti timp si de o problemuta de logica (si nu numai): Va aflati intr-un vehicul cu doar doua locuri intr-o noapte ploioasa, pe un drum necirculat. Pe marginea drumului vedeti trei persoane: o batrina, care are mare nevoie sa fie dusa la spital; un prieten, care v-a salvat viata mai demult si fata de care va simtiti extrem de indatorat; dragostea vietii dumneavoastra.
Problema: cum rezolvati aceasta dilema morala? Salvati batrina, luati prietenul din ploaie sau dragostea vietii dumneavoasta? Care e cea mai buna solutie?

Direct link Reply with quote

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
nu am carnet de conducere :) Dec 16, 2003

Din nefericire. Mi-e teama ca i-as calca pe amandoi cu talentul meu la condus si manevrat masina pe ploaie.
Dar as dori o lamurire, e un test logic exclusiv pentru barbati cu bani pentru masini sport, deci necasatoriti (pentru ca e o masina de 2 locuri) sau cu mai multe masini (care nu sunt Dacii)?
Spre nefericirea mea nu am intalnit asemenea persoane, dar as fi foarte interesanta sa aflu canalele logice de acces in masina
Cum poti sti daca un tip/a e dragostea vietii tale? Alta dilema ilogica
Numai bine.

[Edited at 2003-12-16 16:36]

[Edited at 2003-12-16 17:34]

Romania
English to German
+ ...
TOPIC STARTER
lamuriri Dec 16, 2003

nu... e valabil si pentru femei... adaptati enuntul in consecinta
nu cred ca are vreo relevanta modul in care stim ca persoana este dragostea vietii noastre (eu am citeva retete proprii, dar asta e un alt topic ;-D). e o axioma a problemei.
e o masina obisnuita cu doua locuri (un Mercedes SLK, daca vreti sau un AC Cobra, pentru cunoscatori). se urca si se coboara normal, dar nu pot fi mai mult de doua persoane in masina.

Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
eu asa as face Dec 16, 2003

L-as urca pe prieten in masina cu persoana bolnava (pt. a o duce la spital), iar eu mi-as lua dragostea vietii mele sub haina si as pleca pe jos.

bburghelea wrote:

nu... e valabil si pentru femei... adaptati enuntul in consecinta
nu cred ca are vreo relevanta modul in care stim ca persoana este dragostea vietii noastre (eu am citeva retete proprii, dar asta e un alt topic ;-D). e o axioma a problemei.
e o masina obisnuita cu doua locuri (un Mercedes SLK, daca vreti sau un AC Cobra, pentru cunoscatori). se urca si se coboara normal, dar nu pot fi mai mult de doua persoane in masina.

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
batrana Dec 16, 2003

Cred ca daca urci batrana in masina s-ar putea sa moara de inima rea (sau ciuda) inainte de a ajunge la spital.:)

[Edited at 2003-12-16 17:38]

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
solutii cavaleresti Dec 16, 2003

Iata o solutie din punct de vedere feminin pentru un barbat (ideal), presupunand ca nu o femeie isi adaposteste prietenul sub haina. Ar insemna ca este cu un cap mai inalta decat dragostea vietii ei, desi sunt cazuri. Si nu poarta haine prea strampe.
Parerea mea este ca dat fiind ca este o problema logica, se adreseaza barbatilor Femeile nu au dileme logice, cel putin eu nu cred sa fi trecut prin asa o incercare (???).
Sunt foarte curioasa să aflu dezlegarea problemei si puncte de vedere masculine.
Cu zambetul pe buze, va urez toate cele bune.

Romania
English to German
+ ...
TOPIC STARTER
and the winner is.../the prize goes to... Dec 16, 2003

[quote]Cristina Andrei wrote:

L-as urca pe prieten in masina cu persoana bolnava (pt. a o duce la spital), iar eu mi-as lua dragostea vietii mele sub haina si as pleca pe jos.

acesta este raspunsul corect!

Romania
English to German
+ ...
TOPIC STARTER
Jingle bells, jingle bells, jingle all the way! Dec 16, 2003

Se pare ca tot o femeie a gasit raspunsul corect, dar si cel oferit de dumneavoastra e foarte aproape de solutia asteptata.
Craciun fericit si An Nou cu realizari deosebite!

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
a fi sau a nu fi Dec 17, 2003

Am mari indoieli in privinta existentei stimabilului, dar e doar o problema logica.
In orice caz, v-as ruga in prag de An Nou, daca il vedeti sau cunoasteti pe stimabil, put him out of his misery.
In mod sigur e un tip cu ochelari, chel si gras, dar nu le poti avea pe toate. Si daca se insoara cu amoreza in mod sigur ramane si fara masina de urgenta

Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:16
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Neverosimil Dec 18, 2003

Solutia cu parpalacul de ploaie pare buna, dar parerea mea e ca tipa aia, daca nu e proasta, se urca in masina cu prietenul si il lasa pe el in ploaie cu baba. La vie est mal faite.

Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:16
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Dileme Dec 18, 2003

Cristiana Coblis wrote:

Parerea mea este ca dat fiind ca este o problema logica, se adreseaza barbatilor Femeile nu au dileme logice, cel putin eu nu cred sa fi trecut prin asa o incercare (???).

Scuzati ignoranta, dar femeile ce au? Dileme de intuitie feminina?

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
capricii Dec 18, 2003

Dan Marasescu wrote:

Scuzati ignoranta, dar femeile ce au? Dileme de intuitie feminina?

Capricii si numai capricii.

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
parpalac, pitpalac Dec 18, 2003

Dan Marasescu wrote:

Solutia cu parpalacul de ploaie pare buna, dar parerea mea e ca tipa aia, daca nu e proasta, se urca in masina cu prietenul si il lasa pe el in ploaie cu baba. La vie est mal faite.

Uite o solutie care nu mi-a trecut prin cap. Eu aveam unele mult mai rautacioase, dar cu sens invers. Ma abtin sa le dau pentru ca a fost mult prea savuros testul.
In orice caz chestia cu parpalacul e gandita. Tipul prefera sa o ia prin ploaie (probabil stia ca se opreste repede) si il lasa pe prieten cu babatia sa se plimbe intre spitale toata noaptea.
Nu stiu cati barbati ar face pe nobilul cavaler pe un Mustang. Majoritatea nici nu ar observa ca o baba isi da duhul pe trotuar, daca se intampla langa o gagica.
Eu i-as organiza sefului care a propus testul un flagrant sa vedem ce face el. Nu cred ca ar avea prea multe dileme.
Numai bine.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

test de perspicacitate

Advanced search

Across v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search