Activitatea în România, pe baza autorizaţiei de traducător din RFG
Thread poster: Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 15:00
German to Romanian
+ ...
May 1, 2010

Cunoaşte cineva reglementările în acest sens, are cineva experienţă cum se procedează?

Cunosc că se poate obţine o autorizaţie de la MJ (probabil), în baza autorizaţiei din RFG.

Ceea ce m-ar interesa însă mai mult este răspunsul la întrebarea, dacă aş putea face traduceri, la Bucureşti, Sibiu sau Timişoara (unde există ambasadă sau consulate germane generale ) folosindu-mă de ştampila germană, şi de exemplu cu o legalizare din partea Consulatulu
... See more
Cunoaşte cineva reglementările în acest sens, are cineva experienţă cum se procedează?

Cunosc că se poate obţine o autorizaţie de la MJ (probabil), în baza autorizaţiei din RFG.

Ceea ce m-ar interesa însă mai mult este răspunsul la întrebarea, dacă aş putea face traduceri, la Bucureşti, Sibiu sau Timişoara (unde există ambasadă sau consulate germane generale ) folosindu-mă de ştampila germană, şi de exemplu cu o legalizare din partea Consulatului- sau numai anunţându-mi prezenţa la Consulat, la fel cum în RFG este obligatoriu să anunţ "Landgericht" în al cărui rază am domiciliul/ biroul.

Mulţumesc anticipat pt. orice informaţii!

Ciao!
Bernd



Bernd Müller (Dipl.- Ing.)
Beeidigter Übersetzer für die rumänische Sprache
Übersetzungen Deutsch / Rumänisch / Englisch
Urkunden, Recht; EDV, Technik,
80805 München, Fröttmaninger Str. 20 B
Tel.: 089/ 310 6043
Mobil: 0179/ 201 0043
Fax: 089/ 3212 0325
E-Mail: [email protected];
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Activitatea în România, pe baza autorizaţiei de traducător din RFG






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »