https://www.proz.com/forum/romanian/178402-carnetele_de_munc%C4%83_trebuie_trimise_in_ro_predate_la_casele_de_pensii.html

Off topic: Carnetele de muncă trebuie trimise in RO/ predate la casele de pensii!!!
Thread poster: Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 05:21
German to Romanian
+ ...
Aug 21, 2010

Pare-se că încă n-a fost atuins acest sub iect pe forum, cu toate că suntem mulţi trad. plecaţi din RO.


Redau aici URL-ul şi primele 2 - 3 mesaje găsite pe forum-ul italian; tocmai am primit de la Cons. gen. al RO din Munchen o foaie cu info mai succinte. Citiţi deci cu atenţie, cei vizaţi- iar e rost de ceva amenzi!!!, căutaţi şi cu Google la nevoie!

Textul HG cât şi alte comentarii găsiţi aici:
... See more
Pare-se că încă n-a fost atuins acest sub iect pe forum, cu toate că suntem mulţi trad. plecaţi din RO.


Redau aici URL-ul şi primele 2 - 3 mesaje găsite pe forum-ul italian; tocmai am primit de la Cons. gen. al RO din Munchen o foaie cu info mai succinte. Citiţi deci cu atenţie, cei vizaţi- iar e rost de ceva amenzi!!!, căutaţi şi cu Google la nevoie!

Textul HG cât şi alte comentarii găsiţi aici:

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_11016/p_1/HG-nr-36-2008-predarea-carnetelor-de-munca-catre-Casa-de-pensii.html


CARNETELE DE MUNCA TREBUIE TRIMISE ÎN ROMANIA (Citit de 1017 ori)



http://www.romania-italia.info/forum/b3/t4990/msg117680/?PHPSESSID=be087d6381e7b741be745c9400ca061c





adelaide_
Global Moderator
Veteran

Deconectat

Mesaje: 1282


Carnetele de muncă trebuie trimise în România
« : 21-10-2008, 09:23:45 »

--------------------------------------------------------------------------------

Conform prevederilor Hotărârii nr. 36/16.01.2008 pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 1768/2005 privind preluarea din carnetele de muncă a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat în sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001, va fi creată în România, o arhivă electronică, prin scanarea carnetelor de muncă, în care să fie cuprinse, pe cât posibil, datele referitoare la perioadele de stagiu de cotizare mai sus menţionate.

În cazul foştilor asiguraţi ai sistemului public de pensii, care nu au domiciliul sau reşedinţa în România, carnetul de muncă poate fi prezentat pentru prelucrare casei teritoriale de pensii în a cărei rază au fost asiguraţi ultima dată sau, după caz, din raza de domiciliu a persoanei desemnate de către titular.

Termenul limită de predare a carnetelor de muncă de către persoanele fizice şi juridice pentru activitatea de preluare a datelor este 30 noiembrie 2008.

Persoanele care până la data specificată nu au posibilitatea să ajungă în România pentru a depune personal carnetul de muncă, pot împuternici în acest sens o persoană aflată în România care va trebui să prezinte la casa teritorială de pensii următoarele documente:

carnetul de muncă respectiv;
o împuternicire în care să fie menţionată identitatea titularului carnetului de muncă şi a persoanei împuternicite;
o copie după un act de identitate din care să rezulte codul numeric personal al titularului carnetului de muncă.
Carnetele de muncă puse la dispoziţie caselor teritoriale de pensii trebuie să fie completate cu toate înscrierile până la data de 1 aprilie 2001 şi să fie certificate de autorităţile abilitate, potrivit legii.

După încheierea operaţiunilor de înregistrare a datelor, carnetele de muncă, în original, se predau deţinătorilor de la care au fost preluate.

Nerespectarea obligaţiei de predare a carnetelor constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 300 la 600 lei, în cazul persoanelor fizice, şi de la 1.500 la 5.000 lei, în cazul persoanelor juridice, încălcarea prevederilor art. 2 şi 9.


http://www.comune.torino.it/ro/munca/carentele-de-munc-vor-alc.shtml


pt Bucurestisemnalat de Crista)
Scanarea (sau prelucrarea- scanarea s-ar putea sa aiba loc intr-o etapa urmatoare) se face la sediul din Vitan,
etajul 6, cam. 21 parca, pentru toate sectoarele daca domiciliul titularului cartii de munca a fost in Bucuresti.
Sunt necesare:carnetul de munca in original, imputernicire simpla(nu notariala), o copie dupa CI imputernicit, copie
dupa un act al titularului cartii de munca in care sa apara CNP-ul acestuia (BI-CI, pasaport romanesc chiar expirate, certificat nastere)

http://www.conta.ro/forum/lofiversion/index.php/t32354.html





Memorat



Crista
Global Moderator
Sr. Member

Deconectat

Mesaje: 747



Răspuns: Carnetele de muncă trebuie trimise în România
« Răspunde #1 : 06-11-2008, 16:28:42 »

--------------------------------------------------------------------------------

Noi termene pentru predarea datelor din carnetele de munca
- Emitent: Guvernul Romaniei – Biroul de presa
Data: 04.11.2008

Operatiunea de predare-primire a carnetelor de munca de catre inspectoratele teritoriale de munca catre casele teritoriale de pensii, precum si cea de scanare a acestora, se vor finaliza pana la 31 decembrie 2010, a decis Guvernul in sedinta de astazi. Executivul a modificat, in acest sens, HG nr. 1768/2005 privind preluarea din carnetele de munca a datelor referitoare la stagiul de cotizare realizat in sistemul de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001.
Termenul de predare a carnetelor de munca de catre persoanele fizice si juridice pentru activitatea de preluare a datelor a fost prelungit pana la 30 noiembrie 2009 (termenul anterior 30 noiembrie 2008). De asemenea, termenul de predare a carnetelor de munca in vederea scanarii este 30 noiembrie 2010.

sursa : http://www.conta.ro/forum/index.php?s=11f42467ade5e36f1bdd49747cb2c576&showtopic=27460&st=20



Memorat

--------------------------------------------------------------------------------

Il fare da mangiare a qualcuno e' la maniera piu' elementare per dirgli "ti voglio bene": meglio lo si fa, piu' glielo si dimostra


Ruxandra
Sr. Member

Deconectat

Mesaje: 584



Răspuns: Carnetele de muncă trebuie trimise în România
« Răspunde #2 : 08-01-2010, 01:34:12 »

--------------------------------------------------------------------------------

Vesti bune:

"Potrivit HG 1456/2009 pentru modificarea alin. (6) art.2 din HG 1768/2005 privind preluarea din carnetele de munca a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizate in sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei nr. 820/27.11.2009, termenul limita de predare a carnetelor de munca de catre persoane fizice si juridice a fost prelungit pana la data de 30 septembrie 2010."

http://www.legislatiamuncii.ro/Stiri/n2/3052/termenul-limita-de-predare-a-carnetelor-de-munca-a-fost-prelungit.html

Memorat



simonetta71
Full Member

Deconectat

Mesaje: 250


Răspuns: Carnetele de muncă trebuie trimise în România
« Răspunde #3 : 08-01-2010, 21:17:05 »

--------------------------------------------------------------------------------

eu mi-am dat demisia in februarie 2008, dupa 17 ani lucrati in romania...cartea de munca o am la mine, in italia...n-am inteles prea bine daca fac sau nu parte din categoria persoanelor ce trebuie sa o depuna la casa pensiilor in romania, in acest termen limita...voi ce parere aveti?

Memorat



Crista
Global Moderator
Sr. Member

Deconectat

Mesaje: 747



Răspuns: Carnetele de muncă trebuie trimise în România
« Răspunde #4 : 08-01-2010, 21:38:18 »

--------------------------------------------------------------------------------

Sigur ca faci parte, nu se stie sigur daca in perioada in care ai lucrat ei apucat deja sa o scaneze sau nu deci e mai bine sa o depui.
Poti sa o depui cind te mai duci in vacanta in Ro sau sa o trimiti cuiva din familie impreuna cu o procura scrisa de mina ( nu tb sa fie de la notar) insotita de o copie a pasaportului tau sau orice alt act in care apare codul numeric personal. In cazul in care faci procura nu tb sa o depuna in orasul in care ai avut tu ultimul loc de munca ci la casa de pensie din zona unde locuieste imputernicitul ( ex. tu ai lucrat in Zalau dar singua ta ruda sau cunostinta din Ro caruia ii poti face imputernicirea locuieste la Ploiesti, se va duce sa depuna cartea de munca sprea a fi scanata la casa de pensii Ploiesti, oricum datele sunt apoi transmise intr-o baza de date comuna ).


edit : sa ridice mina cine vrea model de imputernicire si il scriu aici

Memorat

--------------------------------------------------------------------------------

Il fare da mangiare a qualcuno e' la maniera piu' elementare per dirgli "ti voglio bene": meglio lo si fa, piu' glielo si dimostra


bibanu8
Sr. Member

Deconectat

Mesaje: 734



Răspuns: Carnetele de muncă trebuie trimise în România
« Răspunde #5 : 08-01-2010, 21:54:58 »

--------------------------------------------------------------------------------

...pai nu are rost sa intrebi...
...pune-l, cred ca sunt destui pe aici care au ani buni lucrati in Ro...

Memorat

--------------------------------------------------------------------------------

... la pubblicita', da strumento d’informazione, poteva diventare potente strumento di persuasione occulta, volta ad influenzare i consumi, i comportamenti, le aspirazioni e addirittura i bisogni percepiti della gente...
Jean Baudrillard


Crista
Global Moderator
Sr. Member

Deconectat

Mesaje: 747



Răspuns: Carnetele de muncă trebuie trimise în România
« Răspunde #6 : 09-01-2010, 10:29:58 »

--------------------------------------------------------------------------------

or fi multi care au lucrat in Ro dar majoritatea din 2008 pina azi si-au scanat deja cartile de munca


Subsemnatul (a) ........... legitimat(a) cu CI / pasaport seria ...... nr.......eliberat la data de ........ CNP .........., cu domiciliul in localiatea... via ...........numarul... Italia, imputernicesc prin prezenta pe .........legimat cu CI seria ..nr ..... eliberata la data de ........., CNP ..................., domiciliat in localitatea.... , str.............. nr ... ( adresa declarata inclusiv pentru expedierea carnetului de munca in cazul in care este necesara expedierea acesteia ) sa predea in numele meu, cf HG 1768/2005 modificata cu HG 36/16.01.2008 in vederea preluarii din carnetele de munca a datelor referitoare la stagiul de cotizare realizat in sistemul de pensii anterior datei de 01.04.2004, carnetul de munca seria .... nr. ..... titular ........, emis de ...............la data de ........., cu ultima inregistrare la data de ..........., mentionez ca ultima linie este completata la pagina ..... , in capitolul "........ " si poarta numarul .....








Memorat

--------------------------------------------------------------------------------

Il fare da mangiare a qualcuno e' la maniera piu' elementare per dirgli "ti voglio bene": meglio lo si fa, piu' glielo si dimostra


bibanu8
Sr. Member

Deconectat

Mesaje: 734



Răspuns: Carnetele de muncă trebuie trimise în România
« Răspunde #7 : 09-01-2010, 11:09:30 »

--------------------------------------------------------------------------------

...eu nu...
...multzam...

Memorat

--------------------------------------------------------------------------------

... la pubblicita', da strumento d’informazione, poteva diventare potente strumento di persuasione occulta, volta ad influenzare i consumi, i comportamenti, le aspirazioni e addirittura i bisogni percepiti della gente...
Jean Baudrillard


simonetta71
Full Member

Deconectat

Mesaje: 250


Răspuns: Carnetele de muncă trebuie trimise în România
« Răspunde #8 : 11-01-2010, 13:15:00 »

--------------------------------------------------------------------------------

multumesc, crista...mai am insa o intrebare...eu mi-am adus cartea de munca aici, cu gandul de a o duce la INPS, astfel incat sa am continuitate la vechime si sa iau la sfarsit pensie dintr-un singur loc, respectiv din italia...in cazul asta mai are sens sa o depun si in romania, la casa pensiilor?

Memorat



Crista
Global Moderator
Sr. Member

Deconectat

Mesaje: 747



Răspuns: Carnetele de muncă trebuie trimise în România
« Răspunde #9 : 11-01-2010, 13:59:34 »

--------------------------------------------------------------------------------

O depui numai pentru a fi scanata in Romania, in felul asta ei au o baza de date a contributiile platite de tine, anii munciti etc ... si cind vei iesi la pensie ( in Italia ) Inps iti va cere o hirtie de la casa de pensii din Ro, sua poate nu iti cere tie nimic ci le cere lor direct... astia din It nu stiu acum si nu vor sti nici in viitor cum sa "citeasca" o carte de munca romaneasca, pina iesi tu la pensie nici in Ro nu va mai sti nimeni sa se uite pe cartea de munca din 1900 toamna . Ei insa, casa de pensii ro iti dau o hirtiuta cu ceva coeficienti ( puncte ) in baza contributiei platitem, puncte pe care numai ei stiu cum sa-i calculeze ..

asa am inteles eu

edit :

uite aici de pe site-ul inps
Nei paesi della Comunità Europa la domanda di pensione va presentata nel luogo di residenza presso l'istituzione competente in quello Stato. Sarà l'istituzione competente per territorio a segnalare la domanda presentata all'ente pensionistico estero interessato.

« Ultima modificare: 11-01-2010, 14:16:12 de catre Crista » Memorat

--------------------------------------------------------------------------------

Il fare da mangiare a qualcuno e' la maniera piu' elementare per dirgli "ti voglio bene": meglio lo si fa, piu' glielo si dimostra


simonetta71
Full Member

Deconectat

Mesaje: 250


Răspuns: Carnetele de muncă trebuie trimise în România
« Răspunde #10 : 11-01-2010, 22:44:24 »

--------------------------------------------------------------------------------

am priceput...multumesc mult, crista, inca o data...





[Editat la 2010-08-21 09:28 GMT]
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Carnetele de muncă trebuie trimise in RO/ predate la casele de pensii!!!






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »