[Autorizaţie MJ] Ajutor pentru incepatori!
Thread poster: Nurry

Nurry
Local time: 10:30
Spanish to English
+ ...
Sep 26, 2010

Am si eu o problema: sunt "boboaca" si pe forum dar si in meseria de traducator. Am cateva nelamuriri pe care nu am reusit sa le clarific cu niste informatii clare si mai ales "proaspete", iar in facultate nimeni nu te pregateste in niciun fel si nu iti da nicio informatie.
1. dupa primirea autorizatiei ce e de facut?
- am auzit o gramada de variante in ceea ce priveste stampila: unii zic ca trebuie sa ai una, altii 2
- daca te declari la Tribunal, in cat timp trebuie sa te declari si la Finante, sau nu sunt conditionate una de alta
- daca te declari in orasul de domiciliu si locuiesti in alt oras ce se intampla daca nu mergi atunci cand te cheama la politie din oficiu
- trebuie obligatoriu sa iti faci facturier/chitantier, si in cat timp
- e obligatoriu sa lucrezi cu un notar sau e problema clientului legalizarea?

Scuze daca intrebarile sunt putin prostute dar nu mai stiu pe cine sa intreb ca nimeni nu stie sau nu vrea sa imi raspunda.
Multumesc

Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 10:30
English to Romanian
+ ...
Autorizaţia Sep 27, 2010

Dacă vei căuta pe forum, vei găsi multe răspunsuri la întrebarile tale. Unul dintre posturi se găseşte aici: http://www.proz.com/forum/romanian/12985-[autoriza%C5%A3ie_mj]_cum_pot_sa_iau_autorizatie_de_traducator_mj-page11.html

Mult succes!

[Edited at 2010-09-27 20:08 GMT]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

[Autorizaţie MJ] Ajutor pentru incepatori!

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search