Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10]
[Autorizaţie MJ] Proiect de modificare a legii traducatorilor
Thread poster: Oana Popescu
lucca
lucca
Romania
Local time: 12:50
English to Romanian
Puţin OT Aug 3, 2007

Elvira, ai dreptate în privinţa românei corecte pe care ar trebui să o respectăm toţi aici.
Din păcate, mi se pare că este o uphill battle. Traducătorii profesionişti din Ro sunt, în cel mai bun caz, vreo zece mii, şi nu citesc toţi forumul nostru Obişnuiţii limbajului "prescurtat" al listelor, SMS-urilor etc moderne sunt cel puţin sute de mii and growing, şi îl folosesc zilnic.
Sunt curios dacă alt
... See more
Elvira, ai dreptate în privinţa românei corecte pe care ar trebui să o respectăm toţi aici.
Din păcate, mi se pare că este o uphill battle. Traducătorii profesionişti din Ro sunt, în cel mai bun caz, vreo zece mii, şi nu citesc toţi forumul nostru Obişnuiţii limbajului "prescurtat" al listelor, SMS-urilor etc moderne sunt cel puţin sute de mii and growing, şi îl folosesc zilnic.
Sunt curios dacă alte limbi se confruntă cu probleme similare (distincte de cele datorate simplei inculturi) şi, dacă da, ce fac. Să fie oare un fenomen românesc?!
Totuşi, mi-ar plăcea ca pe forumul nostru să se foloseacă numai română corectă. Înainte de toate, e în interesul celor care scriu: mulţi potenţiali angajatori se uită pe forum înainte de a oferi un job unui traducător.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


[Autorizaţie MJ] Proiect de modificare a legii traducatorilor






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »