https://www.proz.com/forum/romanian/20359-autorizatie.html

Autorizatie
Thread poster: ada04
ada04
ada04
English
Apr 15, 2004

Buna ziua, vreau neaparat si cat se poate de repede sa obtin autorizatia de traducator. Aveti idee cum se poate rezolva f repede? la ministerul culturii se tin examene abia in iune. multumesc

 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:40
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Diloma de traducator? Apr 15, 2004

ada04 wrote:

Buna ziua, vreau neaparat si cat se poate de repede sa obtin autorizatia de traducator. Aveti idee cum se poate rezolva f repede? la ministerul culturii se tin examene abia in iune. multumesc


Sa inteleg ca ai vrea s-o obtii din alta sursa? Sa stii ca nici la facultatile de profil n-o dau mai repede. Incearca la Institutul Cervantes.
Scuze, n-am putut sa ma abtin.

Trebuie sa ne spui mai clar ce fel de diploma ai vrea si la ce-ti trebuie ca sa te putem ajuta.

Dan


 
ada04
ada04
English
TOPIC STARTER
multumesc Apr 16, 2004

Dan Marasescu wrote:

ada04 wrote:

Buna ziua, vreau neaparat si cat se poate de repede sa obtin autorizatia de traducator. Aveti idee cum se poate rezolva f repede? la ministerul culturii se tin examene abia in iune. multumesc


Sa inteleg ca ai vrea s-o obtii din alta sursa? Sa stii ca nici la facultatile de profil n-o dau mai repede. Incearca la Institutul Cervantes.
Scuze, n-am putut sa ma abtin.

Trebuie sa ne spui mai clar ce fel de diploma ai vrea si la ce-ti trebuie ca sa te putem ajuta.

Dan


 
ada04
ada04
English
TOPIC STARTER
multumesc Apr 16, 2004

multumesc pt raspuns . Nu vreau neaparat sa obtin autorizatia din alta parte, dar ma gandeam ca stie cineva de pe aici cum e cu sesiunile speciale, pt ca am observat ca nu prea conteaza cand sunt programate si deja am scapat doua dintre ele, pt ca o sapt nu am mai trecut pe la minister. oare poti sa dai oricand examen in regim special?

 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:40
English to Romanian
+ ...
Tip autorizatie? Apr 16, 2004

ada04 wrote:

Buna ziua, vreau neaparat si cat se poate de repede sa obtin autorizatia de traducator. Aveti idee cum se poate rezolva f repede? la ministerul culturii se tin examene abia in iune. multumesc


Buna ziua si bun venit pe forum,

Dan are dreptate. Ca sa te putem ajuta, trebuie sa ne spui mai multe, atat despre tine, cat si despre ce urmaresti.
In primul rand, ce fel de autorizatie iti trebuie? Mai precis, pentur ce iti trebuie? Daca vrei autorizatie de la Ministerul Justitiei (care iti da dreptul sa faci traduceri notariale), sunt doua posibilitati:
1. Esti absolvent de filologie si atunci e simplu: depui dosarul la MJ si obtii autorizatia (cum ti-e norocul, eu am asteptat doar 2 saptamani anul trecut, in august).
2. Nu esti absolvent de filologie, atunci trebuie sa dai examen la Ministerul Culturii, unde, asa cum ai spus, primul examen (sesiune speciala), se da la inceputul lui iunie. Si e cel mai scump (peste 7 milioane proba). Abia dupa aceea te poti duce la Ministerul Justitiei pentru autorizatie.

Cred ca te putem ajuta daca ne spui pentru ce ai nevoie urgent de certificat?autorizatie. Te mai sfatuiesc sa cauti pe forum, s-a discutat foarte mult pe subiectul autorizatiilor si certificatelor.

Mult succes!


 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:40
English to Romanian
+ ...
sesiuni speciale Apr 16, 2004

ada04 wrote:

multumesc pt raspuns . Nu vreau neaparat sa obtin autorizatia din alta parte, dar ma gandeam ca stie cineva de pe aici cum e cu sesiunile speciale, pt ca am observat ca nu prea conteaza cand sunt programate si deja am scapat doua dintre ele, pt ca o sapt nu am mai trecut pe la minister. oare poti sa dai oricand examen in regim special?


Sesiune speciala inseamna ca te inscrii (in perioada de inscriere, de exemplu urmatoarea este 31 mai-3 iunie) si peste 3 zile dai examenul. Mai e si sesiunea de urgenta, unde inscrierea este mai din vreme (pentru cea din 22-23 mai inscrierea a fost in 25.26 martie). Examenul in sesiunea de urgenta e mai ieftin.

Toate exemenele din 2004 sunt afisate la centrul din Dorobanti. Cred ca cel mai bine e sa dai un telefon si sa ceri lamuriri.
Informatii: Tel/fax 230.21.94
Tel 230.08.37
Expert-consultant Silvia Paduraru
Program cu publicul: L-J: 9-12:30
Vineri 9-12

Inca o data, pentru ce ai nevoie de autorizatie/certificat? Vezi ca daca vrei autorizatie de la MJ, ar fi mai bine sa astpti sa se limpezeasca apele. Citeste forumul http://muybueno.proz.com/topic/19060?start=15
O sa vezi ca exista un proiect de schimbare a legii de autorizare a traducatorilor si ca unul din punctele in discutie este reautorizarea obligatorie a tuturor traducatorilor. Asa ca s-ar putea sa ai surpriza neplacuta sa dai o groaza de bani acum, apoi sa fii nevoita sa iei totul de la capat dupa ce iese legea.

Succes!


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Autorizatie






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »