https://www.proz.com/forum/romanian/20466-cum_platim_taxa_pentru_platinium.html

Pages in topic:   [1 2] >
Cum platim taxa pentru Platinium?
Thread poster: Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Apr 19, 2004

Am vazut ca sunt mai multe modalitati de a plati taxa pentru trecerea la Platinium. Comisionul pentru plata prin card bancar este mai mic decat pentru plata prin transfer bancar. Ce banca emite in Romania un card acceptat de Proz (si care ar fi conditiile pentru obtinerea unui astfel de card)? Sau o alta varianta de plata ar fi totusi mai convenabila?
Multumesc pentru eventualele sugestii.
Mihai


 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 00:27
German to Romanian
+ ...
eu am platit prin cec prima data Apr 19, 2004

am solicitat la banca emiterea unui cec, e adevarat ca a durat cam mult, cam o saptamana si poate pierzi promotia. oricum, comisionul a fost de vreo 4 USD pentru 60 de dolari, cat era atunci platinum cu browniz.
Cu cardul nu stiu exact cum functioneaza treaba, dar mi s-a spus la banca cum ca ar exista carduri speciale pentru transzactii pe internet (tot la bcr am fost), cum inca nu am avut nevoie, nu am cerut detalii.


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:27
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Banca Romaneasca Apr 19, 2004

Salutare

Eu stiu sigur ca se poate plati cu card de debit Visa eliberat de Banca Romaneasca. Sa ceri cardul pentru plati pe internet, care nu e de fapt un card pe care-l poti folosi la bancomat. Ai pur si simplu numai datele pe el.
Se elibereaza in vreo 3 zile din cate imi amintesc si comisionul lor e 1,5% pentru fiecare tranzactie.

Succes si sa te bucuri de noile facilitati

Dan

Mihai Badea wrote:

Am vazut ca sunt mai multe modalitati de a plati taxa pentru trecerea la Platinium. Comisionul pentru plata prin card bancar este mai mic decat pentru plata prin transfer bancar. Ce banca emite in Romania un card acceptat de Proz (si care ar fi conditiile pentru obtinerea unui astfel de card)? Sau o alta varianta de plata ar fi totusi mai convenabila?
Multumesc pentru eventualele sugestii.
Mihai


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Cardul Taifun de la BancPost Apr 19, 2004

Eu am platit la fel la Elvira, prin cec. Apoi mi-am facut si card Taifun. Inca nu l-am folosit, dar l-am cerut pentru ca a durat un timp eliberarea (vreo doua saptamani parca) si prefer sa tin lucrurile de care am nevoie la mine acasa si nu in institutiile din Romania.... See more
Eu am platit la fel la Elvira, prin cec. Apoi mi-am facut si card Taifun. Inca nu l-am folosit, dar l-am cerut pentru ca a durat un timp eliberarea (vreo doua saptamani parca) si prefer sa tin lucrurile de care am nevoie la mine acasa si nu in institutiile din Romania.
http://www.no-cash.ro/ofert/deb/bpt/bptaivir.html
Collapse


 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 01:27
English to Romanian
+ ...
Visa Virtuon, de la BCR Apr 20, 2004

http://www.no-cash.ro/ofert/deb/bcr/virtuon.html

O alta optiune. Si aici dureaza pana ti-l elibereaza si trebuie sa ai un card la ei, din care se transfera banii. Eventual da un telefon la banca.

Succes!


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 01:27
English to Romanian
Precizari Apr 20, 2004

Din cate stiu eu, cardurile "pentru Internet" nu fac altceva decat sa ofere utilizatorului o anumita "peace of mind", ca nu poate cineva (nu are cum) sa le devalizeze cardul principal si sa le ia toti banii.

Tot din cate stiu eu, orice card de marca emis in Romania (Visa, MasterCard etc) si care se poate utiliza international (fie cu alimentare in valuta, fie in lei dar cu convertire automata in valuta - nu va sfatuiesc sa va luati asa ceva, pt. ca rata de conversie este mult mai p
... See more
Din cate stiu eu, cardurile "pentru Internet" nu fac altceva decat sa ofere utilizatorului o anumita "peace of mind", ca nu poate cineva (nu are cum) sa le devalizeze cardul principal si sa le ia toti banii.

Tot din cate stiu eu, orice card de marca emis in Romania (Visa, MasterCard etc) si care se poate utiliza international (fie cu alimentare in valuta, fie in lei dar cu convertire automata in valuta - nu va sfatuiesc sa va luati asa ceva, pt. ca rata de conversie este mult mai proasta decat rata bancara a zilei respective) este acceptat de site-urile mari de vanzari pe Internet.

Folosesc Visa Prospera (Bancpost) si nu am avut probleme la Amazon si la diferite situri la care am subscriptii cu plata. Se alimenteaza separat, in 2 conturi - lei si dolari. In Ro pot sa fac plati in lei (care nu se pot transforma in dolari daca vreau sa fac plati in strainatate) iar in strainatate pot sa fac (verificat) plati in valuta, cu conditia sa fi depus dolari (pe care insa nu pot sa ii folosesc decat in strainatate sau pe Internet, nu si in tara). Nu am incercat sa fac plati cu cardul la situri romanesti (cred ca inca nu este timpul).

Sunt aproape sigur ca si alte carduri (non-Visa) in dolari functioneaza pe Internet. Taifunul si alte chestii speciale "pentru Internet" mi se par niste gaselnite. Nu pun sume in dolari pe card decat scurt timp, atunci cand vreau sa cumpar ceva sau plec in strainatate, asa ca, in cea mai mare parte a timpului, un hot nu poate sa-mi fure decat 10-20 de dolari.

Pay Pall nu merge in Ro (si nu numai), iar altele - toate au diferite dezavantaje. Serviciul pe card (orice card serios) este practic instantaneu, iar comisioanele bancii sunt mult mai mici decat pentru alte forme de plata.

Cu alte cuvinte, la noi in tara aproape ca nu merita sa ai card in lei. Un card international in valuta (emis si alimentat in Romania) iti asigura pe Internet practic aceleasi beneficii de care se bucura un cetatean din vest.

Parerea mea (daca nu am dreptate, va rog sa ma contraziceti).
Collapse


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:27
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Card in lei Apr 20, 2004

Alt avantaj al cardului de la Banca Romaneasca (nu vreau totusi sa-i fac reclama, dar eu sunt destul de multumit) este ca depui lei si ei iti transforma practic in valuta dorita. Nu trebuie facute depuneri separate.

Lucian Alexandrescu wrote:

Cu alte cuvinte, la noi in tara aproape ca nu merita sa ai card in lei. Un card international in valuta (emis si alimentat in Romania) iti asigura pe Internet practic aceleasi beneficii de care se bucura un cetatean din vest.

Parerea mea (daca nu am dreptate, va rog sa ma contraziceti).


[Edited at 2004-04-20 13:25]


 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 01:27
English to Romanian
+ ...
lei si valuta Apr 20, 2004

Dan Marasescu wrote:

Alt avantaj al cardului de la Banca Romaneasca este ca depui lei si ei iti transforma practic in valuta dorita. Nu trebuie facute depuneri separate.


Si la Visa Virtuon (BCR) e la fel.


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc de informatii Apr 20, 2004

Va multumesc mult pentru informatii. Cred ca am sa aleg varianta cardului. In afara de avantajul rapiditatii platii si al comisionului mai mic, mai e si chestia cu verificatul identitatii. Nu stiu cat e de importanta, dar am inteles ca pentru cei care platesc prin card, verificarea identitatii se face automat. Inca o data, multumiri.

Mihai


 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 00:27
German to Romanian
+ ...
identitatea cred ca se verifica si cu cec Apr 20, 2004

Mihai Badea wrote:

...mai e si chestia cu verificatul identitatii. Nu stiu cat e de importanta, dar am inteles ca pentru cei care platesc prin card, verificarea identitatii se face automat.

Mihai


Oricum, s-ar putea sa fie varianta cea mai comoda.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 01:27
English to Romanian
Atentie la transformarea automata lei --> valuta Apr 21, 2004

Cursul la care se face este, de obicei, simtitor mai nefavorabil decat cel din ziua respectiva (uneori se ia si un comision).

Sunt multe feluri de carti de debit, trebuie cautat pe siturile bancilor si aleasa cea mai potrivita.

Si dupa parerea mea plata prin card este cea mai comoda si mai putin costisitoare. Oricum, este indiscutabil cea mai rapida.

Am scris mai demult despre travellers cheques American Express (sau oricare altele). E o poveste intreaga sa
... See more
Cursul la care se face este, de obicei, simtitor mai nefavorabil decat cel din ziua respectiva (uneori se ia si un comision).

Sunt multe feluri de carti de debit, trebuie cautat pe siturile bancilor si aleasa cea mai potrivita.

Si dupa parerea mea plata prin card este cea mai comoda si mai putin costisitoare. Oricum, este indiscutabil cea mai rapida.

Am scris mai demult despre travellers cheques American Express (sau oricare altele). E o poveste intreaga sa le transformi in bani in Romania (cel putin daca esti roman domiciliat in Romania). E ceva atat de complicat si de indelungat, incat prefer sa il pastrez pe al meu pentru atunci cand (cand? am sa merg in strainatate.
Collapse


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:27
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Curs valutar Apr 21, 2004

Am intrebat la Banca Romaneasca la ce curs se face schimbul automat si n-au stiut sa-mi spuna. Cica cursul ar fi stabilit de "Centrul Visa" hmm ... O sa incerc sa-l prind la inghesuiala in lift pe directorul bancii, ca sta deasupra mea.

Doua vesti bune despre card:

1. Comisionul e de 0,25%, nu de 1,5% cum am crezut.

2. Tocmai mi-am platit reinnoirea la Platinum si a durat 2 minute. Fara exagerare.

Un tip: puteti sa-i cereti lui Henry sa trimita
... See more
Am intrebat la Banca Romaneasca la ce curs se face schimbul automat si n-au stiut sa-mi spuna. Cica cursul ar fi stabilit de "Centrul Visa" hmm ... O sa incerc sa-l prind la inghesuiala in lift pe directorul bancii, ca sta deasupra mea.

Doua vesti bune despre card:

1. Comisionul e de 0,25%, nu de 1,5% cum am crezut.

2. Tocmai mi-am platit reinnoirea la Platinum si a durat 2 minute. Fara exagerare.

Un tip: puteti sa-i cereti lui Henry sa trimita factura in plic acasa, ca s-o puteti deduce. Mie mi-a trimis-o si anul trecut.

Dan

[Edited at 2004-04-21 11:39]
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Tipul de card? Apr 21, 2004

Doua vesti bune despre card:

1. Comisionul e de 0,25%, nu de 1,5% cum am crezut.

2. Tocmai mi-am platit reinnoirea la Platinum si a durat 2 minute. Fara exagerare.

Am intrat pe site-ul Bancii Romanesti si am vazut vreo 6-7 tipuri de card. Tu pe care l-ai folosit?


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 01:27
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Visa (for Internet use only) Apr 22, 2004

Atat scrie pe el... Nu are vreo de numire comerciala sforaitoare
Daca mergi la banca si spui ce doresti, o sa inteleaga imediat despre ce este vorba. Din pacate, au decat o optiune pentru acest tip de serviciu, este un card de debit.
Numai bine.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 01:27
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
factura hardcopy Apr 22, 2004

Un tip: puteti sa-i cereti lui Henry sa trimita factura in plic acasa, ca s-o puteti deduce. Mie mi-a trimis-o si anul trecut.


In mod normal nu ar trebui sa fie o problema, vi se trimite o factura electronica, dar trebuie sa solicitati hardcopy. Legea permite deducarea cheltuielilor pentru plata unor cotizatii, abonamente etc la foruri, asociatii profesionale.
Numai bine.


 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Cum platim taxa pentru Platinium?






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »