Autorizatie traducator pt lb greaca
Thread poster: xxxharida
xxxharida
Local time: 08:24
Romanian to Greek
+ ...
Jun 8, 2004

SAlurare toturor,
Sint Delia.Am autorizatie de traducator pe fr(MJ),si sint interesata sa obtin una pe gr, avand in vedere ca am un certificat de lb greaca de la facultatea de filosofie din Atena.Se organizeaza examene si pentru acest"profil"?
Va multumesc anticipat!

Direct link Reply with quote

xxxMihai Badea  Identity Verified
Luxembourg
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
posibila solutie Jun 9, 2004

Buna Delia!
Daca doresti sa obtii autorizatie de traducator de la Ministerul Justitiei din Romania, nu poti face acest lucru decat in baza unei diplome de licenta cu specializarea in limba respectiva sau in baza unui certificat de competenta lingvistica eliberat de Ministerul Culturii in urma unui examen. Urmatoarea sesiune la Ministerul Culturii se tine in perioada 29-31 oct. 2004; inscrierile se fac intre 5 si 16 iulie. Din cate stiu, se accepta si inscrieri prin corespondenta. Examenul insa se tine la sediul lor.

Mihai

xxxharida
Romanian to Greek
+ ...
TOPIC STARTER
singura solutie:) Jun 9, 2004

Multumesc Mihai pentru informatiile detaliate si pt promtitudine! O sa incerc varianta nr.2! Stii cumva in ce consta examenul(prova scrisa-orala)??Grad de dificultate?
O vara frumoasa,
Delia

xxxMihai Badea  Identity Verified
Luxembourg
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Cu placere! Jun 9, 2004

De-asta suntem pe-aici, ca sa ne ajutam unii pe altii cand putem.
Eu nu am sustinut (inca) examen la ei. Unii colegi de pe Proz nu au insa o parere prea buna despre ce se intampla acolo, in sensul ca notele sunt foarte subiective. Se spune ca reteta succesului este traducerea cuvant cu cuvant. Stiu ca a fost un fir in care s-a discutat despre asta, dar n-as putea sa ti-l indic. Stiu sigur ca examenul este scris, dureaza doua ore si consta in traducerea unui text de aprox. 2000 de caractere.
Pentru informatii suplimentare si actualizate, poti suna la Ministerul Culturii, tel. +4021 230.08.37, tel/fax 230.21.94.
Multa bafta!

Mihai

[Edited at 2004-06-09 22:08]

Iulia Manescu  Identity Verified
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
O alta parere, in functie de situatia ta Jun 10, 2004

Daca ai deja autorizatie de la MJ pe franceza, se cheama ca ai intrat in sistem si poti plati impozitele. Nu iti trebuie aut. pe lb. greaca decat daca doresti sa faci traduceri legalizate.

Altfel, mai mare daraua decat ocaua.

Parerea generala pe proz (daca rasfoiesti forumul, gasesti obiectii detaliate) este ca examenele de la MC se cam dau in bataie de joc, sunt scumpe si se pierde mult timp cu ele (mie mi-au dat rezultatele pe en. si spa. abia dupa cateva luni bune, dupa ce m-au taxat cu >2.500.000 lei / proba (total cca. 5.5 mil lei, asta pentru ca nu am mai dat si probele de retroversiune - inca pe atat!). Asta cu reducere, ca sunt studenta.

Daca vrei sa faci trad. legalizate si nu ai diploma universitara romaneasca pe lb. greaca, nu ai insa sanse decat cu acest certificat (x luni, + aut. MJ - alte y luni; plus bani dati gramada in toate partile).

Sper ca te-ai edificat/nu te-ai speriat prea tare.

Iulia

xxxharida
Romanian to Greek
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc tuturor! Jun 12, 2004

Momentan locuiesc in Grecia,dar o sa incerc sa imi depun dosarul la Min.Culturii pentru sesiunea din oct.
Toate cele bune!

kassia
Romanian to Greek
+ ...
da! Jul 24, 2004

harida wrote:

SAlurare toturor,
Sint Delia.Am autorizatie de traducator pe fr(MJ),si sint interesata sa obtin una pe gr, avand in vedere ca am un certificat de lb greaca de la facultatea de filosofie din Atena.Se organizeaza examene si pentru acest"profil"?
Va multumesc anticipat!

da, la ministerul culturii, biroul sa afla ps Dorobanti, vis-a-vis de Perla, poate revin cu un nr de telefon.

xxxharida
Romanian to Greek
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc ! Jul 25, 2004

Kassia, multumesc pentru detaliu.
Na'ste kala:)

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Autorizatie traducator pt lb greaca

Advanced search

SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search