Ponturi privitoare la pretul pe o subtitrare
Thread poster: SilviuM

SilviuM
Romania
Local time: 00:32
Romanian to English
+ ...
Nov 14, 2012

Bună seara, stimați "prozieni",... după mai multe luni de absență de pe aceste (sub-)forumuri.
M-am încumetat, iată, după șapte ani de pro bono, să purced în a subtitra contra cost, numai că nu cunosc exact prețurile curente în această afacere. Or, m-am gândit la următoarea listă:

http://finance.groups.yahoo.com/group/subtitrariconvenabile/

Este inspirată? Mă întreb...

Vă mulțumesc anticipat.

Direct link Reply with quote

Camelia Colnic  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 22:32
Romanian to English
+ ...
la minut Nov 15, 2012

Ce as propune eu e sa iti faci un pret la minutul de inregistrare. Cam asa stiu ca se plateste la agentiile care fac subtitrari. Si e undeva intre 2-3 EUR pe minutul de inregistrare....Cred ca se poate face in medie undeva intre 3-5 minute pe ora.....Tu stii mai bine cat iti ia sa faci subtitrarea si daca se merita. Eu zic sa faci un research la diferite agentii sau traducatori care fac subtitrari si au mentionate preturile, si sa te inspiri de acolo.

Andrei Albu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:32
English to Romanian
+ ...
Tarif la minut... Nov 15, 2012

Camelia Colnic wrote:

Ce as propune eu e sa iti faci un pret la minutul de inregistrare. Cam asa stiu ca se plateste la agentiile care fac subtitrari. Si e undeva intre 2-3 EUR pe minutul de inregistrare....Cred ca se poate face in medie undeva intre 3-5 minute pe ora.....Tu stii mai bine cat iti ia sa faci subtitrarea si daca se merita. Eu zic sa faci un research la diferite agentii sau traducatori care fac subtitrari si au mentionate preturile, si sa te inspiri de acolo.

Într-adevăr, tariful se practică de obicei la minut. Dar 2-3 EUR/minut este o variantă mult prea optimistă în cazul tarifelor pe care le oferă agențiile din Ro (fie ele și multinaționale) și oricum ar fi prea puțin. Am făcut mulți ani de subtitrare, din pasiune. Dar am ajuns la concluzia că este un hobby cam costisitor și am renunțat. Nu-mi permit să refuz alte lucrări, plătite de 8-10 ori mai mult, numai ca să-mi fac o plăcere și să fac subtitrări. Trăiesc exclusiv din traduceri și numai din subtitrare e imposibil să-ți câștigi o pâine decentă.

[Edited at 2012-11-15 15:38 GMT]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Ponturi privitoare la pretul pe o subtitrare

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search