Caut glosare terminologice medicale si juridice
Thread poster: Bogdan Dusa

Bogdan Dusa  Identity Verified
Romania
Local time: 13:06
English to Romanian
+ ...
May 10, 2013

Salutare!

Un prieten m-a rugat sa-i indic niste glosare cat mai complete, pe combinatiile lingvistice EN - RO si RO - EN, pe domeniile medical si juridic. Culmea e ca acestea sunt domenii cu care am avut prea putin de-a face in activitatea mea de pana acum, asa ca nu am nici cea mai vaga idee unde/cum as putea gasi asa ceva.
Rugu-va, imi puteti indica vreo sursa? Multumesc!

Bogdan

Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 12:06
German to Romanian
+ ...
Să caute la editura Nasticor (pe internet) May 10, 2013

Bună, Bogdane! Nu ne-am mai văzut de mult!

Spune-i prietenului tău Să caute la editura Nasticor (pe internet)- această editură a editat un dicţ. mare, EN>RO (peste 5-600 pag., parcă) cât şi unul mai mic, RO>EN, acum vreo 6-8 ani., in mai multe ediţii - varianta EN>RO, cel puţin, cu titlul:

Dic. de med., respectiv

 Dicţ. de med. şi biol.

 Dacă nu le mai găseşte la editură, poate la anticariate, pe internet etc.!

Cel puţin dicţ. DE>RO, editate de aceiaşi ed., sunt bune (autor V. Năstase, V. Bejenaru etc., parcă)! Cele EN/ RO nu le-am folosit, nu ştiu!

2. Dicţ. explicativ de medicină al dr. Valeriu Rusu, actualmente parcă ed. 5, are la sfârşit un f. vast glosar EN>RO (plus FR, DE etc.), iar prin interior partea inversă, RO>EN etc.

În ce măsură o exista glosare gratuite, online, EN/ RO nu mai ţin minte- pe vremuri ştiu că am dat de ceva glosar f. mare, parcă din Australia, cu EN/ RO- ref. la codurile bolilor etc.pp.- dar nu-ţi pot da linkul. Vezi, poate este cuprins în lista lungă de linkuri pe thread-ul meu "Dicţionare DE/ RO .... şi conexe", aici pe forum!!

3. F. util- şi cu f. mulţi termeni în plus faţă de aceste diocţ.- s-a dovedit pt. mine “manualul Merck” (şi analog o fi, presupun, “Agenda Merck” şi manualul “Harrisdon”), editate în lb. RO, EN , DE etc., în toată lumea.

Salutări!
Bernd Müler

Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc! May 10, 2013

Va salut cu respect! Daa, asa e, long time, no see...icon_smile.gif Am fost plecat din Bucuresti vreo 2 ani, acum am revenit (bine, asta toamna), sper sa avem de-acum ocazia sa ne intalnim mai des!
Multumesc mult pentru detalii, am sa le transmit mai departe, sunt convins ca amicul meu le va gasi foarte utile.

O seara frumoasa,
Bogdan

Liviu-Lee Roth
United States
Local time: 06:06
Romanian to English
+ ...
Dicționar juridic online May 12, 2013

EN RO. al lui Cecilia Voiculescu

Cel online este actualizat și conține mult mai mulți termeni decât hard copy de pe piață, care mi s-a părut incomplet.

California Court are un glosar incomplet și pe alocuri greșit, dar pentru un începător în domeniu este utilizabil.

Liviu

Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 12:06
German to Romanian
+ ...
juridice; baza pt. "medicale" May 13, 2013

A. jur- Am uitat de această branşă, din întrebare:

1. există o serie de dicţ. jur în comerţ, în România; toate mici/ f. limitate ca terminologie

2. F. bun este Eur-Lex aici (texte paralele); dar şi IATE, Eurovoc şi celelalte situri ale UE sunt cu siguranţă de folos pt. un începător- merită căutat în detaliu tot ce-i legat de UE, că sunt multe- ref. la drept penal, admin, com. etc

3. Pt. crearea bazei de cunoştinţe juridice- dacă nu există- în lb. RO, cel mai bun mi se pare Enciclopedia jur. , autor T. Irinescu, 3 vol. Plus ceva Culegeri de legi şi coduri- librăriile-s pline cu ele, în RO, la fel şi tratate (care-s cam prea voluminoase, pt. un trad.).

Iar apoi- nu există oare un manual de limbaj juridic", pt. lb. EN? Pt. DE există/ a existat (ed. Luminalex).

4. Util este şi situl, inclusiv dicţ. mono- şi bilingve, "Rubinian"

5. Acolo unde dai de limitele dicţionarelor şi glosarelor bllingve se poate merge pe ocolite prin lb. franceză- engleză- iar aici există f. multe dicţ. "panlatine", canadiene, etc.

La fel, sunt utile glosarele juridice elveţiene , DE/ IT/ FR/ EN/ ...- există mai multe în internet, gratuite- deci în special partea FR/ EN- dacă colegul cunoaşte (sau are de gând să înveţe- n-o să aibă încotro, de fapt!!) franceza.

6. Pt. cine ştie lb. DE, este accesibil şi dicţ. jur. Romain, D¤E/ EN, şi dicţ. ec. "Der große Eichborn" (care conţine şi mulţi termeni jur.), DE/ EN - ambele de cumpărat în RFG, ultimul şi pe CDROM.

7. Deasemenea, există - online, gratuit- trad. "Codurilor" jur. franceze- civil, penal etc.- în lb. engleză- parcă la Univ. Buffalo/ SUA, pe site.

Plus multe altele, online, cu siguranţă!

8. Nu mai reţin pe care Site- poate tot Univ. Buffalo+ (?)- am văzut şi ceva legi româneşti, sau Coduri jur RO., traduse în EN- deci, sursă utilă de terminologie, şi aceasta!

B.- Baza de cunoştinţe pt. trad. med.
Dacă nu există- se poate pune la punct cu o sumedenie de dicţ. explicative, RO, din librării, plus cărţi "pt. asistente med.", etc.!

Parcă există şi ceva "Manual de engleză pt. medici/ asistente/ personal medical", prin librării!

[Editat la 2013-05-13 09:00 GMT]

Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc! May 13, 2013

Multumesc pentru informatii!

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Caut glosare terminologice medicale si juridice

Advanced search

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search