https://www.proz.com/forum/romanian/26100-off_topic_legat_de_cutremur.html

Off topic: legat de cutremur
Thread poster: Ruxi
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Oct 28, 2004

Am citit acum vestea si sunt ingrozita. Nu pot prinde pe nimeni la telefon in tara.
Va rog mult spuneti-mi ce a fost. Sunt pagube? Sunteti bine?
Imi fac griji cu tatal meu batran si bolnav.
6 grade mi se pare mult.
Va doresc sa nu fie nimic rau si sa nu fie replici.

Ruxi


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 06:50
English to Romanian
+ ...
Stai linistita Oct 28, 2004

N-au fost pagube. A cazut curentul pe alocuri, in rest, nimic.
A, la Buzau s-au crapat peretii rudei unui vecin.
A fost de 5,8 pe scara Richter, nu de 6.


 
Cristina Moldovan do Amaral
Cristina Moldovan do Amaral  Identity Verified
United States
Local time: 20:50
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Ati citit titlul articololui din EVZ? Oct 28, 2004

Am facut marea prostie sa citesc acel ziar. Am vazut titlul mare: 'Cutremur asemanator celui din '77' si m-am ingrozit. E foarte greu cand nu esti in tara si te bazezi doar pe informatiile de pe internet. Noroc ca am reusit sa-i prind pe ai mei!

 
lucca
lucca
Romania
Local time: 06:50
English to Romanian
Titluri cutremuratoare Oct 28, 2004

Multe ziare folosesc asa ceva (dar nu toate).

Tehnic, titlul e corect, cutremurul a avut unele caracteristici similare cu cel din '77 (in special adancimea la care s-a produs, dar si altele, insa nu ma pricep).

Magnitudinea a fost 6,0, a fost precizata azi. E o medie a valorilor determinate de un set de statii seismologice din tara si din strainatate. Unele statii din afara au gasit pana la 6,5 Richter. Cred ca a fost 6 sau putin peste. That's how it felt...
See more
Multe ziare folosesc asa ceva (dar nu toate).

Tehnic, titlul e corect, cutremurul a avut unele caracteristici similare cu cel din '77 (in special adancimea la care s-a produs, dar si altele, insa nu ma pricep).

Magnitudinea a fost 6,0, a fost precizata azi. E o medie a valorilor determinate de un set de statii seismologice din tara si din strainatate. Unele statii din afara au gasit pana la 6,5 Richter. Cred ca a fost 6 sau putin peste. That's how it felt

Site-ul fotonsas (Google) are amanunte si linkuri.

Oricum, nu sunt raniti iar pagubele sunt minore (o etajera cazuta, crapaturi pe un perete etc; nimic care sa fie grav). Cel putin asa spun ziarele si televiziunile.

Lucian.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Off topic: legat de cutremur






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »