Corectorul ortografic pt. limba română. Există şanse de îmbunătăţire, la Microsoft!
Thread poster: Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 03:54
German to Romanian
+ ...
Feb 2, 2014

Corectorul ortografic pt. limba română. Există şanse de îmbunătăţire, la Microsoft!

Este incomparabil mai slab decât cel pt. lb. germană-. cel puţin cu vrei 2 nivele.

Eu folosesc de regulă OfficeProfessional2007, rareori şi OfficeProfessional97, iar dintre acestea mai ales MS-Word.

Proof-ul nu s-a îmbunătăţit de loc, de la 1997 încoace.

Ştie cineva dacă la Office 2010, 2013 (dacă există aşa ceva) e mai bun? Că versiunile
... See more
Corectorul ortografic pt. limba română. Există şanse de îmbunătăţire, la Microsoft!

Este incomparabil mai slab decât cel pt. lb. germană-. cel puţin cu vrei 2 nivele.

Eu folosesc de regulă OfficeProfessional2007, rareori şi OfficeProfessional97, iar dintre acestea mai ales MS-Word.

Proof-ul nu s-a îmbunătăţit de loc, de la 1997 încoace.

Ştie cineva dacă la Office 2010, 2013 (dacă există aşa ceva) e mai bun? Că versiunile "Home and student" sunt f. convenabile, la preţ- ar merita luată una care conţine. în sfârşit, un corector ca lumea!

Obiecţiile mele:
Corectorul oferă (aproape numai) soluţii de corectare cu litere existente; cel german oferă soluţii găsite prin fuzzy logic- mult mai utile şi vaste decât la RO.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 04:54
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
MS Office 2010 Feb 2, 2014

Nu mai rețin ce versiune am cumpărat, nu a fost foarte scumpă. Corectorul pe română este mai bun decât la vers. 2007. Ca de obicei, trebuie achiziționat separat.

 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 03:54
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mersi, Cristiana! Îmi pare bine că ai reapărut! Feb 3, 2014

Şi- chiar dacă este cam întârziat- un

"La mulţi ani!"

şi

Multă sănătaste!


probabil că o să achiziţionez oricum un notebook nou, cu ultimil Office- aşa că , ar însemna, că va merge de acum înainte mai bine cu corectarea.

Bernd M.


Sorry- prea t#rziu am observat:
nu trebuia subiect nou, ci trebuia inclus la thread-ul:
Sfaturi şi răspunsuri pentru Word şi CAT ( 1, 2, 3, 4
... See more
Şi- chiar dacă este cam întârziat- un

"La mulţi ani!"

şi

Multă sănătaste!


probabil că o să achiziţionez oricum un notebook nou, cu ultimil Office- aşa că , ar însemna, că va merge de acum înainte mai bine cu corectarea.

Bernd M.


Sorry- prea t#rziu am observat:
nu trebuia subiect nou, ci trebuia inclus la thread-ul:
Sfaturi şi răspunsuri pentru Word şi CAT ( 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11... 12)

Poate va binevoi moderatoarea să mute totul acolo- probabil că o fi posibil!

[Editat la 2014-02-03 05:30 GMT]
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Corectorul ortografic pt. limba română. Există şanse de îmbunătăţire, la Microsoft!






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »