Corectorul ortografic pt. limba română. Există şanse de îmbunătăţire, la Microsoft!
Thread poster: Bernd Müller
Bernd Müller
Germany
Local time: 07:28
German to Romanian
+ ...
Feb 2, 2014

Corectorul ortografic pt. limba română. Există şanse de îmbunătăţire, la Microsoft!

Este incomparabil mai slab decât cel pt. lb. germană-. cel puţin cu vrei 2 nivele.

Eu folosesc de regulă OfficeProfessional2007, rareori şi OfficeProfessional97, iar dintre acestea mai ales MS-Word.

Proof-ul nu s-a îmbunătăţit de loc, de la 1997 încoace.

Ştie cineva dacă la Office 2010, 2013 (dacă există aşa ceva) e mai bun? Că versiunile "Home and student" sunt f. convenabile, la preţ- ar merita luată una care conţine. în sfârşit, un corector ca lumea!

Obiecţiile mele:
Corectorul oferă (aproape numai) soluţii de corectare cu litere existente; cel german oferă soluţii găsite prin fuzzy logic- mult mai utile şi vaste decât la RO.

Direct link Reply with quote

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 08:28
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
MS Office 2010 Feb 2, 2014

Nu mai rețin ce versiune am cumpărat, nu a fost foarte scumpă. Corectorul pe română este mai bun decât la vers. 2007. Ca de obicei, trebuie achiziționat separat.

Bernd Müller
Germany
Local time: 07:28
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mersi, Cristiana! Îmi pare bine că ai reapărut! Feb 3, 2014

Şi- chiar dacă este cam întârziat- un

"La mulţi ani!"

şi

Multă sănătaste!

probabil că o să achiziţionez oricum un notebook nou, cu ultimil Office- aşa că , ar însemna, că va merge de acum înainte mai bine cu corectarea.

Bernd M.

Sorry- prea t#rziu am observat:
nu trebuia subiect nou, ci trebuia inclus la thread-ul:
Sfaturi şi răspunsuri pentru Word şi CAT ( 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11... 12)

Poate va binevoi moderatoarea să mute totul acolo- probabil că o fi posibil!

[Editat la 2014-02-03 05:30 GMT]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Advanced search

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search