interpretare la oficiul de stare civila
Thread poster: Mihaela Balta
Mihaela Balta  Identity Verified
Local time: 22:01
English to Romanian
+ ...
Nov 24, 2004

Stie cineva textul pe care-l citeste ofiterul de stare civila la oficierea unei casatorii.Trebuie sa ma duc saptamana viitoare la oficierea unei casatorii in calitate de interpret, si am foarte mari emotii.
Multumesc anticipat.

Direct link Reply with quote

Bianca Fogarasi  Identity Verified

French to Romanian
+ ...
Maine dimineata Nov 24, 2004

moprea wrote:

Stie cineva textul pe care-l citeste ofiterul de stare civila la oficierea unei casatorii.Trebuie sa ma duc saptamana viitoare la oficierea unei casatorii in calitate de interpret, si am foarte mari emotii.
Multumesc anticipat.

Ti-l pot trimite maine dimineata, daca nu l-am sters cumva din calculatorul de acasa. Stai linistita. Mirii si invitatii vor avea emotii mai mari decat tine. Aproape orice vei zice va fi luat drept "bravo-bravo, foarte bine" Iar celui care va oficia casatoria ii va turui gura ca la o moara stricata. Totul merge ca pe banda, in 3-5 minute, ai terminat tot. Sa ai doar buletinul/pasaportul la tine, stampila si, am impresia, copie a autorizatiei.

Mihaela Balta  Identity Verified
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
MULTUMESC Nov 24, 2004

MULTUMESC FRUMOS.
Astept sa mi-l trimiti. Este prima mea interpretare si vreau sa fiu pregatita.

Carmela Moldovan  Identity Verified
Romania
Member (2005)
German to English
+ ...
si eu vreaaau, please ! Nov 24, 2004

Bianca Fogarasi wrote:

moprea wrote:

Multumesc anticipat.

Ti-l pot trimite maine dimineata, daca nu l-am sters cumva din calculatorul de acasa. Stai linistita. Mirii si invitatii vor avea emotii mai mari decat tine. Aproape orice vei zice va fi luat drept "bravo-bravo, foarte bine" Iar celui care va oficia casatoria ii va turui gura ca la o moara stricata. Totul merge ca pe banda, in 3-5 minute, ai terminat tot. Sa ai doar buletinul/pasaportul la tine, stampila si, am impresia, copie a autorizatiei.

Bianca Fogarasi  Identity Verified

French to Romanian
+ ...
Acesta e textul Nov 25, 2004

moprea wrote:

Multumesc anticipat.

„Constatând că astfel au fost îndeplinite condiţiile legale pentru îndeplinirea căsătoriei, doresc să vă aduc la cunoştinţă câteva dintre dispoziţiile Codului Familiei:
- Statul ocroteşte familia;
- La baza căsătoriei se află acordul dat de bună voie al soţilor;
- În relaţiile dintre soţ şi soţie, precum şi în exercitarea drepturilor faţă de copii, soţul şi soţia au drepturi egale;
- Drepturile părinteşti se exercită exclusiv în interesul copiilor;
- Relaţiile de familie se bazează pe prietenie & înţelegere reciprocă, iar membrii ei trebuie să se susţină moral şi material;
- Soţul şi soţia decid împreună în toate chestiunile care privesc căsătoria;
În urma consimţământului liber exprimat, vă declar căsătoriţi. În numele Primarului, al Consiliului Local şi al meu personal, vă doresc casă de piatră.”

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
OT: am si uitat cat de romantic e textul :D Nov 25, 2004

God! Iti taie toata pofta! LOL

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

interpretare la oficiul de stare civila

Advanced search

WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search