FAQ pentru freelance incepatori
Thread poster: Ruxi
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Nov 24, 2004

In forumul "PROZ forum suggestions" are loc un proiect util.
Din pacate inca nu avem nici o opinie din partea site-ului, dar speram s-o primim.
Pana atunci colectam date.
Este vorba de un FAQ pentru cei care vor sa inceapa o activitate de freelance.
Ca sa nu mai caute prin toate forumurile, prin tot site-ul (cei mai vechi se enerveaza mereu la intrebari repetate), vrem sa venim in sprijinul lor si sa alcatuim o baza de informatii, care s-o publicam sus, in menu.
Va
... See more
In forumul "PROZ forum suggestions" are loc un proiect util.
Din pacate inca nu avem nici o opinie din partea site-ului, dar speram s-o primim.
Pana atunci colectam date.
Este vorba de un FAQ pentru cei care vor sa inceapa o activitate de freelance.
Ca sa nu mai caute prin toate forumurile, prin tot site-ul (cei mai vechi se enerveaza mereu la intrebari repetate), vrem sa venim in sprijinul lor si sa alcatuim o baza de informatii, care s-o publicam sus, in menu.
Va rog sa colaborati si sa puneti informatiile pe care la aveti la urmatoarele intrebari.
Va multumesc.

Denumire informatie Da/Nu Institutia de resort Detalli si observatii

1.Certificate, atestate,
studii necesare
2.Inregistrare financiara
3.Asigurare medicala
4.Asigurare de somaj
5.Asigurare sociala
6.Asigurare pentru pensie
7.Facturi:
- software special
- VAT daca da, pentru ce tip de clienti si ce tari, pentru ce limita de venit e necesar (pana la un anumit venit in multe tari nu este necesar), %
8.CAT - facilitati, domenii pentru care este util,alte informatii utile.

Deocamdata eu nu am alte idei, dar daca aveti voi, puneti-le, va rog.La fel, daca aveti site-uri care pot furniza informatii. Le vom pune si pe ele, ca sa intre oamenii direct pe ele.

Multumesc,
Ruxi
P.S Intrebarile sunt de ordin general,valabile pentru toate tarile. E posibil ca la noi unele sa lipseasca.
Collapse


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Chiar nu vrea nimeni? Nov 27, 2004

Chiar nu vrea nimeni, nu e nimeni interesat sa ajute?
N-as fi apelat la ajutorul vostru daca eram la curent cu actualitatea juridica din tara.
Cristiana este vreo problema, de ocoliti acest thread? Macar spuneti-mi deschis, ca sa nu mai astept.
Cei de la site se pare ca sunt toti la Oxford, dar mi s-a promis o discutie in acest sens imdeiat dupa.

Ruxi


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 19:46
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
de ce eu!!!!??? Nov 27, 2004

Eu nu am avut timp sa studiez inca problema. Ne poti da te rog si link-ul catre firul de discutie unde s-a pus problema ca sa intelegem despre ce exact este vorba?
Intrebarile enumerate sunt destul de complexe si necesita verificari. De altfel se poate raspunde la ele din mai multe puncte de vedere, sa inteleg ca se cere un raspuns pentru munca de freelencer (nu si pentru cea de angajat sau firma).
Imi permit sa remarc ca raspunsul la aceste intrebari va fi complet diferit de la o
... See more
Eu nu am avut timp sa studiez inca problema. Ne poti da te rog si link-ul catre firul de discutie unde s-a pus problema ca sa intelegem despre ce exact este vorba?
Intrebarile enumerate sunt destul de complexe si necesita verificari. De altfel se poate raspunde la ele din mai multe puncte de vedere, sa inteleg ca se cere un raspuns pentru munca de freelencer (nu si pentru cea de angajat sau firma).
Imi permit sa remarc ca raspunsul la aceste intrebari va fi complet diferit de la o tara la alta si de la un moment la altul )posibile schimbari legislative si nu numai). E destul de greu ca acest ghid sa poata fi reprezentativ daca nu e localizat pe tari si actualizat periodic.
Numai bine.

[Edited at 2004-11-27 10:00]
Collapse


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Uite firul discutiei... Nov 27, 2004

http://www.proz.com/topic/26645

Scuza-ma Cristina, te rog. Uite,am pus firul discutiei. M-am referit la tine, pentru ca tu esti sefa noastra aici. Am crezut ca poate am incalcat vreo regula cu aceasta propunere, sau ca nu dorita de site (si poate stii tu ceva in sensul asta).
In discutia initiala am primit "agree-uri" si incantari. Cineva a pus undeva un link pentru Franta deja.
E
... See more
http://www.proz.com/topic/26645

Scuza-ma Cristina, te rog. Uite,am pus firul discutiei. M-am referit la tine, pentru ca tu esti sefa noastra aici. Am crezut ca poate am incalcat vreo regula cu aceasta propunere, sau ca nu dorita de site (si poate stii tu ceva in sensul asta).
In discutia initiala am primit "agree-uri" si incantari. Cineva a pus undeva un link pentru Franta deja.
Eu m-am gandit initial la ceva general, dar mai multi (si vad ca si tu ai aceasta parere) sustin ca trebuie facut pe tari.F.bine!
Am apelat deja la unele forumuri, dar cam fara raspuns.Nu ma pricep nici cum s-ar putea realiza asta din pdv tehnic, dar va stii Henry.
Singurul Gianfranco mi-a raspuns ca imi va scrie imediat dupa Oxford.Cred ca sunt toti acolo acum.
In forumul German mi s-au facut doua sugestii de completare a chestionarului, doar.
Da, ma refeream la activitatea freelance, caci ceilalti (in-house) au totul organizat prin firma.Primii au de bajbait.
Multumesc si un week-end, pardon, sfarsit de saptamana placut.
Aici nu e ger, ci ploua.

Ruxi
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 19:46
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
interesant.... Nov 27, 2004

Cred ca o solutie tehnica ar fi o serie de Howtos... Vad ca deja exista doua. O ideea ar fi sa aiba toate o structura similara, pe capitolele propuse de tine (dupa caz, completate sau mai sumare).

E necesar si asa ceva pentru Romania si cred ca de multe vreme ne propunem asa ceva (sa facem un document care sa contina primii pasi). Insa la noi, nu numai ca este specific Romaniei dar in cazul autorizatiilor de la primarie, se poate sa fie chiar specific fiecarui oras (in limitele legi
... See more
Cred ca o solutie tehnica ar fi o serie de Howtos... Vad ca deja exista doua. O ideea ar fi sa aiba toate o structura similara, pe capitolele propuse de tine (dupa caz, completate sau mai sumare).

E necesar si asa ceva pentru Romania si cred ca de multe vreme ne propunem asa ceva (sa facem un document care sa contina primii pasi). Insa la noi, nu numai ca este specific Romaniei dar in cazul autorizatiilor de la primarie, se poate sa fie chiar specific fiecarui oras (in limitele legii). O sa studiez problema, e destul de complex subiectul.

PS: postingul tau e perfect "legal". NU SUNT SEFA, sunt MODERATOR. Nu eu dictez cand sa se raspunda si cand nu, colegii sunt absolut liberi sa participe la orice discutii doresc. Cred ca putini dintre colegii de aici s-au facut freelance ca sa ma aiba pe mine sefa
Collapse


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
How to si noutati Dec 4, 2004

Da Cristiana. M-am documentat intre timp. Solutia buna este cu How to.
O colega a facut deja unul pentru Franta, foarte bun. Este sus in forumul "How to".
Noutati:

Impreuna cu o colega am adunat informatiile pentru Germania. Le-am transmis lui Ralf Lemster, care este incantat. Mi-a spus ca se mai elibereaza si ma ajuta caci ii place ideea. Va face corectiile necesare si adaugiri daca este cazul.
Problema este ca nu stiu daca sa ramana in forumul comun de How to, sa
... See more
Da Cristiana. M-am documentat intre timp. Solutia buna este cu How to.
O colega a facut deja unul pentru Franta, foarte bun. Este sus in forumul "How to".
Noutati:

Impreuna cu o colega am adunat informatiile pentru Germania. Le-am transmis lui Ralf Lemster, care este incantat. Mi-a spus ca se mai elibereaza si ma ajuta caci ii place ideea. Va face corectiile necesare si adaugiri daca este cazul.
Problema este ca nu stiu daca sa ramana in forumul comun de How to, sau sa facem unul separat pentru incepatori, pentru toate tarile.
In fine a priceput si Gianfranco ce dorim sa facem si sper sa puna in curand mesajul meu in forumul italian.
Poate iese ceva si pentru Romania.

Un sfarsit de saptamana placut,
Ruxi
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 19:46
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
pentru Romania si pentru piata globala Dec 4, 2004

Cred ca am avea materiale pentru a face un Howto pentru Romania, de fapt aceste informatii exista pe grupul Tineritraducatori intretinut de ARTT si pe pagina www.artt.ro/legi.shtml

Pentru piata globala cred ca totusi capitolele principale ar trebui sa fie putin diferite (ma gandesc eu). Un Howto este un inceput, insa nu cred ca va rezolva toate intrebarile, mai ales ca putin au rabdare sa citea
... See more
Cred ca am avea materiale pentru a face un Howto pentru Romania, de fapt aceste informatii exista pe grupul Tineritraducatori intretinut de ARTT si pe pagina www.artt.ro/legi.shtml

Pentru piata globala cred ca totusi capitolele principale ar trebui sa fie putin diferite (ma gandesc eu). Un Howto este un inceput, insa nu cred ca va rezolva toate intrebarile, mai ales ca putin au rabdare sa citeasca ce s-a scris si reintreaba vesnicele intrebari la care doresc un raspuns atunci si acolo. Oricum un link e util si in asemenea cazuri.

Numai bine.
Collapse


 
Susanna & Christian Popescu
Susanna & Christian Popescu
Germany
Local time: 18:46
Romanian to German
+ ...
O alta sursa interesanta, Feb 19, 2005

care merita citita si care contine informatii utile pentru traducatori se gaseste la: http://www.linguabase.com/tips.asp

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


FAQ pentru freelance incepatori






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »