Pages in topic:   [1 2] >
Off topic: cine doreste cont pe G-mail
Thread poster: Ciprian Dumea

Ciprian Dumea  Identity Verified
Local time: 05:10
English to Romanian
+ ...
Feb 2, 2005

Acum ca tot e moda - pentru cine doreste sa-si faca cont pe G-mail (1 giga spatiu pentru mailuri, dar si reclame), pot trimite 4 invitatii. Scrieti-mi pe mailul ProZ va rog (nu scrieti adresa voastra pe forum, pentru ca poate fi "colectionata" de un roboţel nu prea simpatic in vederea trimiterii de mesaje nesolicitate (PS. aveti cumva o alta traducere pentru spam?)).

Direct link Reply with quote

xxxMihai Badea  Identity Verified
Luxembourg
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Încă 4 Feb 2, 2005

Am şi eu 4. Se pare că în curând va fi inflaţie... Am înţeles că unii au deja dreptul la 50 de invitaţii. Oricum, ingenioasă strategie de promovare!

Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Încă 4 Feb 2, 2005

Partea proastă e ca tot nu poţi trimite un attachment mai mare de 10 MB.

[Edited at 2005-02-02 20:49]

Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 06:10
English to Romanian
Eu ofer 50! Feb 3, 2005

Eu m-am procopsit cu 50 de invitaţii, poate mă ajutaţi să scap de vreo câteva!
Cine doreşte, îmi poate scrie prin proz. Vă aştept!
Un attachment de 10 MB mi se pare mai mult decât suficient - există alte servicii care oferă mai mult?

[Edited at 2005-02-03 07:36]

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
nu mă bag :D Feb 3, 2005

Parcă văd că dacă îmi fac un cont mă procopsesc şi eu cu beleaua voastră: întâi 5 invitaţii, după aia 10, 50... It's Gmail calling! Oricum ca strategie de marketing e uluitoare. Nu vă dăm decât pe bază de invitaţie chiar dacă e gratuit şi vrem să avem abonaţi

Andrei Albu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Nici eu Feb 3, 2005

Şi eu m-am gândit: "What's the catch?" Nimic nu e gratis pe lumea asta. Prefer să-i las să termine faza asta beta, să-l lanseze pe "piaţă" (tot gratuit?) şi mai vedem... Şi nu mă încântă nici faptul că nu trebuie să-ţi mai ştergi e-mailurile. Chiar să ţii toate prostiile? De ce ? Hai să fim serioşi. Iar chestia aia cu limitarea la 10 MB nu e, nici ea, prea atrăgătoare.

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
The catch Feb 3, 2005

Ei vând publicitate şi astfel vor avea un canal foarte bun de desfăşurare. Spaţiul este foarte generos, costul este clar spus de la început, există acest qui pro quo.

Totuşi întrebarea mea este: Ce se întâmplă cu toate aceste mesaje pe care nu le ştergi niciodată? Unde ajung ele şi cât timp vor rezista serverele... Cât de leneşi vor ajunge colecţionarii de spam? Desigur întrebarea este comico-retorică. O zi bună tuturor.

Luxembourg
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Treaba e cu schepsis Feb 3, 2005

Apropo de "What's the catch?" , aţi aflat probabil că toate mesajele sunt scanate, iar publicitatea va fi cu adresă precisă. Adică, dacă discuţi pe email despre traduceri, primeşti publicitate pe acest domeniu. Promisiunea lor fermă este că totuşi email-urile nu vor fi citite de oameni.

Ruxi
German to Romanian
+ ...
Ce este asta? Feb 3, 2005

Mai intai mie nu-mi trebuie.
Pe urma am vazut ca a fost o intreaga moda pe ProZ, dar nimeni nu explica ce este asta frate. A cui e, la ce e buna, e cu plata, unde e?
Si de ce nu e bun Yahoo cu 250 MB si e buna o chestie cu 10 MB?
Apar mereu nazdravanii(americanii sunt f.inventivi vad), dar nimeni nu ne lamureste.

Numai bine,
Ruxi

[Edited at 2005-02-03 19:20]

Ciprian Dumea  Identity Verified
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
corect :-) Feb 3, 2005

Eu ma gandesc sa-mi tin contul asta de mail pentru scopuri strict personale, i.e. nimic din relatia mea cu clientii nu va trece prin acest cont de mail. In rest, daca Google-arzii gasesc zapada, ploaia, muntii si soarele cuvinte-cheie pentru reclamele lor, treaba lor). (Oricum, folosind Firefox cu extensia Adblock, nu-mi fac prea mari griji in legatura cu reclamele Gmail. Singurul hâc este faptul ca toate mailurile tale sunt scanate de roboţeii lor - dar oricum asta se intampla si pe Yahoo, si pe altele, pentru a clasa un mail ca spam sau nu. Atata ca acum informatia aceasta este folosita activ, nu pasiv...)

Mai astept mailuri. Deja am "vandut" unul). Cipri.

Maricica W.  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Andra deci, incantata :) Feb 3, 2005

Ruxi wrote:

Draga Andra,

Contul de Yahoo are 250 MB, cel de Gmail 1GB. 10 MB este dimensiunea maxima a attachmenturilor permise in Gmail.

Gmail se bazeaza pe o noua abordare a conturilor de email: emailurile inutile nu se mai sterg, pentru ca nu mai e nevoie, la un cont atat de mare. Se doreste ca astfel sa descurajeze spamul. In schimb, creatorii Gmail au dezvoltat o functie de cautare foarte avansata, pentru ca userul sa gaseasca in cele din urma emailul pe care vrea sa-l citeasca...

Daca o sa cauti Gmail pe google, sigur vei afla mai multe informatii. Eu nu stiu mult mai mult acum, si nici n-am timp sa caut ca trebuie sa predau ceva curand, dar daca afli mai multe, spune-ne si aici.

Romania
English to Romanian
Nu vorbi până nu încerci Feb 3, 2005

Ruxi wrote:

Mai intai mie nu-mi trebuie.
Pe urma am vazut ca a fost o intreaga moda pe ProZ, dar nimeni nu explica ce este asta frate. A cui e, la ce e buna, e cu plata, unde e?
Apar mereu nazdravanii(americanii sunt f.inventivi vad), dar nimeni nu ne lamureste.

Numai bine,
Andra

Dragă Andra,
această "năzdrăvănie" nu este oferită de fitecine, ci chiar de celebrul motor de căutare Google, şi este, în opinia mea personală, foarte utilă pentru noi, traducătorii, deoarece putem primi şi trimite mesaje de o mărime considerabilă, şi, ceea ce este foarte important, le putem stoca pe toate în căsuţa noastră poştală. Eu într-o lună de utilizare am reuşit abia să umplu 3% din căsuţă, în condiţiile în care căsuţa de pe yahoo s-ar fi umplut în proporţie de 12%. Cât despre cost, este gratuit.
Ceea ce mă încântă pe mine în mod special este existenţa unui "gmail notifier" care se prezintă sub forma unui pliculeţ mov care stă pe bară, în dreapta jos, şi care se albăstreşte când intră un mesaj în căsuţă. Dacă nu sunt lângă calculator în acel moment, când mă întorc la calculator apăs pe opţiunea "tell me again" (clic cu dreapta pe pliculeţ) şi îmi afişează din nou subiectul mesajului (mesajelor) venit(e) în inbox.
Altă caracteristică pe care nu o avem pe yahoo: pe gmail îmi afişează ora la care am primit mesajul - ora României, în cazul meu - şi timpul care s-a scurs de când am primit mesajul. Nu ştiu cât îi încântă pe alţii, dar eu mă bucur foarte mult de acest avantaj.
Există şi dezavantaje faţă de yahoo, pe care le poţi descoperi singură, însă crede-mă că nu sunt prea semnificative.
Cât despre scanarea mesajelor în scopuri publicitare... n-au decât să mi le scaneze... nu cred că numai google face acest lucru! şi încă nu am primit reclame cu pisici, având în vedere că acest cuvând apare cel mai des în mesajele trimise de mine, prietenii ştiu de ce aşa că se pare că metoda lor nu e prea eficientă, sau mai mult ca sigur nu se aplică la limba română.

Într-o lună de utilizare nu am primit nici un mesaj nesolicitat (spam) pe când pe yahoo primesc destule. Se pare că spamerii încă nu au aflat aceste adrese pe gmail - sunt prea recent înfiinţate!
O mică problemă - de multe ori mesajele trimise de pe gmail pe yahoo aterizează în bulk, deci verificaţi-vă bulkul, dacă aveţi prieteni cu adrese pe gmail!

Ce îţi sugerez eu, dragă Andra, să încerci (nu costă nimic) şi să ne împărtăşeşti apoi impresiile tale.

Aştept şi comentariile altor colegi pe acest forum, subiectul este chiar foarte incitant - am putea să discutăm şi despre alte servicii de acest gen - care ar fi cele mai avantajoase pentru meseria noastră - bănuiesc că nu am încălca vreun regulament discutând aceste lucruri.

Luxembourg
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Aştept oferta comercială Feb 3, 2005

Trebuie să recunosc că Gmail are unele chestii ale lui. Capacitatea asta de 1 GB este extraordinară. Mi-aduc aminte cu ce grijă stăteam când Yahoo avea doar 6 MB. Trebuia să şterg mereu câte ceva ca să fac loc.

Sunt curios să văd oferta comercială a Gmail-ului. Dacă nu vor oferi şi adrese personalizate, nu au nici o şansă să se impună. Eu unul nu i-aş trimite unui client un email de pe Gmail. Unii ar putea fi surprinşi neplăcut, aşa că prefer să evit.

Spun că m-ar interesa totuşi o adresă personalizată fiindcă aş scăpa de grija copiilor de rezervă pe care o am acum. Sunt şi email-uri pe care nu ai vrea să le pierzi. Iar la fişierele Outlook-ului nu poţi face copii de rezervă în fiecare zi. Şi cum hard-urile, săracele, mai crapă şi ele din când în când (o zic din proprie experienţă), n-ar strica un loc în care să găseşti toate email-urile din ultimele luni.

Romania
English to Romanian
Pentru curiozitatea mea Feb 3, 2005

Mihai Badea wrote:
Eu unul nu i-aş trimite unui client un email de pe Gmail. Unii ar putea fi surprinşi neplăcut, aşa că prefer să evit.

Ce motive ar avea un client să fie surprins neplăcut? Eu nu pot, pentru moment, să mă gândesc la vreunul.

Andrei Albu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Un motiv Feb 4, 2005

Nici eu nu le scriu clienţilor de pe nici un fel de e-mail gratuit, fie el yahoo, hotmail, gmail etc. La rândul meu, sunt reticent să intru într-o relaţie de afaceri cu cineva care-mi scrie de pe free e-mail. Cred că motivele sunt evidente: oricine poate să-şi configureze unul, două, nouă sau o mie de conturi gratuite de e-mail în spatele cărora să se ascundă chestii nu tocmai onorabile. Plus că "nu dă bine", nu pari serios, dacă foloseşti (numai) aceste e-mailuri. Eu, de exemplu, am două adrese de e-mail cu .ro, fără limită de trafic, şi un cont yahoo. Pe acesta din urmă îl folosesc numai în corespondenţa cu prietenii. La celelalte, am şi web mail, deci le pot folosi practic de oriunde.

Toate cele bune.

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

cine doreste cont pe G-mail

Advanced search

Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search