Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >
Trăim cu IT zi de zi...
Thread poster: lucca
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Va rog frumos sa trecem la alt aspect Feb 8, 2005

Stiu ca ecranul este un aspect important si ca ochii trebuie protejati primii (o stiu pe pielea mea), dar cred ca e timpul sa discutam totusi de lucruri mai importante.
Ce aplicatii trebuie sa cunoasca un traducator,ce programe? Ce trebuie sa aibe in dotare standard? Stiu ca parerile sunt si aici impartite,dar as vrea sa inteleg tendinta.

Multumesc,
Ruxi
P.S Din cate aud eu aici (unde si elevii au laptop-uri), ecranul este partea lor sensibila si atentie...si imbin
... See more
Stiu ca ecranul este un aspect important si ca ochii trebuie protejati primii (o stiu pe pielea mea), dar cred ca e timpul sa discutam totusi de lucruri mai importante.
Ce aplicatii trebuie sa cunoasca un traducator,ce programe? Ce trebuie sa aibe in dotare standard? Stiu ca parerile sunt si aici impartite,dar as vrea sa inteleg tendinta.

Multumesc,
Ruxi
P.S Din cate aud eu aici (unde si elevii au laptop-uri), ecranul este partea lor sensibila si atentie...si imbinarea lui cu cealalata parte. Se pare ca din cauza incalzirii sau a utilizarii repetate (inchis-deschis) acea imbinare (sa-i spun balama) se defecteaza si "s-a farsit" cu laptop-ul.

Cristiana: un sfat prietenesc: nu mai lucra in pat(chinui coloana si ochi)si lasa in concediu calculatorul acasa. Relaxeaza-te total, inclusiv ochi, creier si muschi de toate felurile.Nu esti de guma.Inchide o usa in urma ta si vezi lumea cu partile ei frumoase.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:37
English to Romanian
Despre curăţarea monitorului LCD Feb 8, 2005

Pentru curăţarea monitorului LCD, ştiu că se recomandă alcoolul izopropilic, însă nu am încercat până acum.
Citez din indicaţiile din ghidul de utilizarea al monitorului meu LCD:
“The display area is highly prone to scratching. Do not use ketone type material (ex. Acetone), Ethyl Alcohol, toluene, ethyl acid or methyl chloride to clean the panel. It might permanently damage the panel.
The desirable cleaners are water, IPA (Iso Prophyl Alcohol) or Hexane. Don't let
... See more
Pentru curăţarea monitorului LCD, ştiu că se recomandă alcoolul izopropilic, însă nu am încercat până acum.
Citez din indicaţiile din ghidul de utilizarea al monitorului meu LCD:
“The display area is highly prone to scratching. Do not use ketone type material (ex. Acetone), Ethyl Alcohol, toluene, ethyl acid or methyl chloride to clean the panel. It might permanently damage the panel.
The desirable cleaners are water, IPA (Iso Prophyl Alcohol) or Hexane. Don't let water or oil penetrate the monitor. If the droplets are kept for a long time, staining and discoloration may occur.”

Există în comerţ şi soluţie specială de curăţat, în sticluţă, dar probabil şerveţelele îmbibate sunt şi mai bune, pentru că sunt îmbibate exact cât trebuie.

Adevărul este că nu e chiar atât de sensibil cum se spune. Mi s-a întâmplat să-l stropesc cu suc de portocale – când am desfăcut portocala, a ţâşnit sucul drept în ecran – dar am şters repede cu un simplu şerveţel îmbibat cu foarte puţină apă şi nu s-a întâmplat nimic. Singurul lucru la care trebuie să fiu atentă – toată lumea care vine la mine e tentată să-mi arate ceva cu degetul pe ecran, lăsând urme pe el. Cineva mi-a lăsat o mică pată de pix, pe care nu am reuşit să o şterg.
Înainte să citesc instrucţiunile, am avut nefericita idee de a-l curăţa cu soluţie pentru geamuri şi a ieşit o catastrofă. Fiind închis, se vedeau numai pete pe ecran, crezusem că l-am nenorocit definitiv. Dar l-am şters cu puţină apă şi s-a rezolvat. Voi încerca şi cu şerveţele speciale – problema curăţatului cu apă este că depinde de dozaj, nu e bine să fie nici prea multă, nici prea puţină. Avantaj: praful se depune greu pe el, nu trebuie şters atât de des ca monitoarele obişnuite.

Din punct de vedere al vizibilităţii, este mult mai bun decât monitorul obişnuit, cum spune şi Cristiana.

Monitorul este Scott, fabricat în Germania. După doi ani de utilizare intensă, nu am decât cuvinte de laudă la adresa lui. Avantajele au fost enumerate şi de voi mai sus, nu mai este nevoie să le repet. Părerea mea este că merită orice preţ.
Collapse


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Dezavantaje Feb 8, 2005

- se pateaza usor si se sterge greu (avantajul e ca daca ma ratez ca traducatoare, imi pot incepe o cariera stralucitoare ca lustragiu - care o fi femininiul?)
- este mult prea sensibil la atingere
- nu are stabilitate (am LCD si la laptop si la desktop si flencane perceptibil cristalul in ele cand se misca) - daca aveti o masa nu foarte stabila si grea, luati-va una care sa sustina un CRT de 40kg...
- pot sa-i ap
... See more
- se pateaza usor si se sterge greu (avantajul e ca daca ma ratez ca traducatoare, imi pot incepe o cariera stralucitoare ca lustragiu - care o fi femininiul?)
- este mult prea sensibil la atingere
- nu are stabilitate (am LCD si la laptop si la desktop si flencane perceptibil cristalul in ele cand se misca) - daca aveti o masa nu foarte stabila si grea, luati-va una care sa sustina un CRT de 40kg...
- pot sa-i apara pixeli morti, care nu se repara nicicum
- uneori luminozitatea poate fi deranjanta, mai ales la inceputul folosirii, desi teoretic luminozitatea e un avantaj, pentru ca te forteaza sa clipesti des si nu te ustura ochii... argumentatia e cam sucita, recunosc.

Avantajele sunt mult mai multe: e usor, claritatea textului si a imaginilor e mult mai mare, nu trebuie sa te preocupi de rata de refresh, se vede bine in rezolutie mare (laptopul meu are rezolutie nativa de 1400*1024 la 15").

Concluzia e ca merita cumparat daca ai CRT, bani si probleme cu ochii, dar inca are niste caracteristici suparatoare.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:37
English to Romanian
Vorbeşti de un monitor LCD? Feb 8, 2005

Veronica Durbaca wrote:

- se pateaza usor si se sterge greu (avantajul e ca daca ma ratez ca traducatoare, imi pot incepe o cariera stralucitoare ca lustragiu - care o fi femininiul?)
- este mult prea sensibil la atingere
- nu are stabilitate (am LCD si la laptop si la desktop si flencane perceptibil cristalul in ele cand se misca) - daca aveti o masa nu foarte stabila si grea, luati-va una care sa sustina un CRT de 40kg...
- pot sa-i apara pixeli morti, care nu se repara nicicum
- uneori luminozitatea poate fi deranjanta, mai ales la inceputul folosirii, desi teoretic luminozitatea e un avantaj, pentru ca te forteaza sa clipesti des si nu te ustura ochii... argumentatia e cam sucita, recunosc.


Dragă Veronica, în doi ani de când folosesc monitorul LCD, nici nu am auzit de asemenea probleme...
Pătat? am mai spus, eu l-am şters cu succes de stropi de portocale, încă n-am rezolvat problema cu o mică pată de pix, dar este imperceptibilă.
Sensibilitate? M-am obişnuit să dau peste mână, preventiv, oricui se apropie de el La început, toată lumea punea degetul şi spunea: ia uite ce moale e!
Flencănit? În nici un caz
Pixeli morţi?! Never!
Luminozitatea? Multă lume se plânge, însă eu am găsit poziţia în care nu mă deranjează.
Aproape că m-ai fi convins să nu-mi iau laptop
Din cele spuse de tine deduc un lucru: contează şi marca

[Edited at 2005-02-08 15:28]


 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 22:37
German to Romanian
+ ...
depinde probabil si de marca ;) Feb 8, 2005

eu personal nu am observat nici unul dintre dezavantajele mentionate de Veronica.
Am un laptop Toshiba si problema cu murdaria o observ doar cand monitorul este inchis (adica negru) si atunci mai trag o data peste el cu maneca sa dau jos praful si gata. Inca nu am vazut nici puncte luminoase inactive si nici lichidele nu mi se misca, decat daca ating ecranul cu degetul (de ex. daca il mai ating sa iau o scama sau ceva).
Singura chestie care am observat-o acum dupa 2 sau 3 ani de folo
... See more
eu personal nu am observat nici unul dintre dezavantajele mentionate de Veronica.
Am un laptop Toshiba si problema cu murdaria o observ doar cand monitorul este inchis (adica negru) si atunci mai trag o data peste el cu maneca sa dau jos praful si gata. Inca nu am vazut nici puncte luminoase inactive si nici lichidele nu mi se misca, decat daca ating ecranul cu degetul (de ex. daca il mai ating sa iau o scama sau ceva).
Singura chestie care am observat-o acum dupa 2 sau 3 ani de folosire este ca imbinarea nu mai este la fel de rigida cum era, in sensul ca se misca mult mai usor cand pui mana pe el, dar nici asta nu ma deranjeaza inca. Probabil ca pe cand nu va mai fi buna imbinarea ("balamalele"), va trebui oricum sa-l schimb, pentru ca va fi invechit.

A, Dane, eu stiam ca e doar dublu fata de un monitor CRT bun.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 23:37
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
RIP pixeli decedaţi Feb 8, 2005

Şi pixelii pot deceda, se fac negri, cred (???). Când mi-am luat laptop şi LCD m-a sfătuit un pieten să verific să nu aibă pixeli morţi. Sunt enervaţi, mai ales dacă sunt în mijlocul ecranului. Va fi mereu acolo un punct mic care îţi distrage atenţia. Dar deocamdată nu am înmormântat nici unul şi sper să nu vină vremea şi să nu fie ca în bancul ăla: a murit unul şi au venit puzderie la înmormântarea lui

 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Care întrebare? Feb 8, 2005

Ruxi wrote:

Mai este o fata ca asteapta un raspuns de la voi la o intrebare importanta.



La ce întrebare te referi, Ruxi? Este în firul acesta?

În ceea ce priveşte problemele de discutat în acest fir, atâta timp cât au legătură cu IT-ul, cred că este totul OK. Şi mie discuţia despre monitoare mi se pare foarte interesantă şi nu cred că este firesc ca cineva să ceară întreruperea ei. Asta nu exclude, desigur, discutarea altor subiecte legate de IT.

Revenind la monitoare, studiez de multă vreme varianta achiziţionării unui LCD, însă unele dezavantaje m-au făcut să amân momentul, în speranţa că tehnologia va avansa, iar dezavantajele se vor estompa. După ce aproape ajunsesem la concluzia că trebuie să-mi iau un LCD, chestia cu pixelii morţi mă pune din nou pe gânduri. Treaba asta este cumva acoperită de garanţie? Că tare n-aş vrea să mă trezesc cu puncte negre pe ecran după 1-2 luni de funcţionare şi să trebuiască să mă resemnez cu situaţia.


 
Doru Voin
Doru Voin  Identity Verified
Romania
Local time: 23:37
English to Romanian
+ ...
Despre amestecatul firelor de discutie Feb 8, 2005

Ruxi wrote:

De ce te-ai suparat si de ce ma pui la punct?
In titlul thread-ului nu scrie nimic de monitoare, ci despre IT,care cuprinde mai multe.


Cred ca Dan este, la fel ca si mine, impotriva amestecarii ideilor din fire de discutie. Mult mai bine era sa postezi intrebarea ta, de exemplu, in firul referitor la educarea traducatorilor, unde o sa-mi permit sa postez raspunsul lui Ciprian, daca nu are nimic impotriva, pentru a putea servi drept punct de plecare.

Am observat acest "pacat", amestecatul ideilor in diferite fire de discutie, de mai multe ori - si nu numai la Ruxi. Daca nu suntem atenti, vom sfarsi prin a avea o "ciorba" in care toate discutiile, indiferent ca au drept titlu "[Offtopic] Omul pe luna - a fost sau nu a fost?" sau "Cine a mai profitat de ultima oferta Trados?" sa discute unul si acelasi lucru - ofertele de munca de pe BestJobs.

Doru


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
The other cheek ;;) Feb 8, 2005

... si sa nu incercati sa va uitati la un film sau clip pe LCD...

Tot ce incercam sa zic este ca LCDul, folosind o tehnologie ceva mai noua, are destule puncte unde trebuie imbunatatit, iar marcile avanseaza "sold la sold", in ce priveste partile care nu au o solutie tehnica simpla (de ex. cum sa faci ca suprafata unui LCD sa nu fie usor infiltrabila si sa o poti sterge cu detergenti casnici, tix, ceara de parchet etc. Mie una mi-ar placea...;) )
Tehnic vorbind, nici sa stai c
... See more
... si sa nu incercati sa va uitati la un film sau clip pe LCD...

Tot ce incercam sa zic este ca LCDul, folosind o tehnologie ceva mai noua, are destule puncte unde trebuie imbunatatit, iar marcile avanseaza "sold la sold", in ce priveste partile care nu au o solutie tehnica simpla (de ex. cum sa faci ca suprafata unui LCD sa nu fie usor infiltrabila si sa o poti sterge cu detergenti casnici, tix, ceara de parchet etc. Mie una mi-ar placea...;) )
Tehnic vorbind, nici sa stai cu coada maturii in mana dupa guestii care lasa amprente pe LCD se pare ca n-ar fi o solutie din statul artei...

Mai multe despre luminozitatea LCDurilor : http://computer.howstuffworks.com/question580.htm . Mai sunt si alte linkuri interesante, ca http://computer.howstuffworks.com/lcd.htm.
Collapse


 
Andrei Albu
Andrei Albu
Romania
Local time: 23:37
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
De ce? Feb 8, 2005

Veronica Durbaca wrote:

... si sa nu incercati sa va uitati la un film sau clip pe LCD...


De ce? Eu toate filmele le traduc NUMAI pe LCD şi n-am nici o problemă, le văd perfect. Cum spuneam, nu mă mai ustură şi nu-mi mai obosesc ochii...


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 23:37
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
amprentele la control :D Feb 8, 2005

Anyway, cert este că la mine în casă amprentele sunt la ordinea zilei, pe ecranul calculatorului sau al televizoarelor. Băiatul meu, Andrei, fie că ne jucăm pe calculator, fie că sunt chestii la televizor, indică întotdeauna cu degetul direct pe ecran ce-l interesează. După o sesiune de jocuri e clar că ecranul va fi plin de amprente. Cert este că din acest punct de vedere un LCD nu e diferit de orice alt ecran. Ideea este că indivizii care lasă amprente peste tot trebuie educaţi... See more
Anyway, cert este că la mine în casă amprentele sunt la ordinea zilei, pe ecranul calculatorului sau al televizoarelor. Băiatul meu, Andrei, fie că ne jucăm pe calculator, fie că sunt chestii la televizor, indică întotdeauna cu degetul direct pe ecran ce-l interesează. După o sesiune de jocuri e clar că ecranul va fi plin de amprente. Cert este că din acest punct de vedere un LCD nu e diferit de orice alt ecran. Ideea este că indivizii care lasă amprente peste tot trebuie educaţi să nu mai facă Deocamdată la mine nu ţine figura, aşa că mă mulţumesc să ne jucăm pe calculatorul copilului sau al soţului, al căror ecrane se şterg mai uşor.

Eu l-am şetrs până acum pe al meu cu soluţie pt geamuri şi nu are nimic, se curăţă fără probleme, n-a făcut încă figuri. Nu am ştiut că există soluţii speciale, dar am aflat de la voi Nu l-aş şterge însă cu spălătorul de sârmă

În privinţa pixelilor morţi, nu ştiu dacă sunt acoperiţi de garanţie, dar un pixel este foarte mic. Ideea este că poţi avea ghinionul să dea ortu' popii un pixel sau mai mulţi. Nu ştiu care sunt cauzele acestui defect, nici nu vreau să mă gândesc ce este sub ecran, de fapt
Collapse


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Sa nu exageram Feb 8, 2005

Doru si Dan
Daca asta este poblema se putea intitula thread-ul despre monitoare sau hardware si atunci era clar si eu nu ma bagam, caci nu ma intereseaza asa mult subiectul.
Eu discutam tot despre IT pana la urma, nu despre cai verzi cu potcoave maro.

Lui Mihai
Fata cu raspunsul era in alt thread despre PFA.

Am impresia insa ca Lucian a schimbat de la inceput firul discutiei, renuntand la titlul dat thread-ului.

Ruxi


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Trăim cu IT zi de zi...






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »