Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >
Trăim cu IT zi de zi...
Thread poster: lucca

lucca
Romania
Local time: 06:37
English to Romanian
TOPIC STARTER
Calculator folosit relativ intensiv Dec 26, 2006

Mulţumesc Luciei pentru urări şi urez şi eu Prozienilor Sărbători Fericite.

Cuvântul cheie este "relativ". Nu folosesc calculatorul foarte intensiv, dar îmi place să fie responsiv şi, pe de altă parte, aş vrea să-l schimb abia peste cca. 5 ani.
În linii mari, configuraţia este următoarea: placă de bază MSI Diamond Plus, procesor AMD 64 dual core, 2 GB RAM, WD Raptor 150 GB + WD 400 GB, placă grafică Asus Extreme AX800XT, monitoare TFT HP - primar 24" (16:9)
... See more
Mulţumesc Luciei pentru urări şi urez şi eu Prozienilor Sărbători Fericite.

Cuvântul cheie este "relativ". Nu folosesc calculatorul foarte intensiv, dar îmi place să fie responsiv şi, pe de altă parte, aş vrea să-l schimb abia peste cca. 5 ani.
În linii mari, configuraţia este următoarea: placă de bază MSI Diamond Plus, procesor AMD 64 dual core, 2 GB RAM, WD Raptor 150 GB + WD 400 GB, placă grafică Asus Extreme AX800XT, monitoare TFT HP - primar 24" (16:9), secundar - 20". Sursa (Akasa) are 650 W iar carcasa este Akasa Eclipse 62, cu modding fluorescenţă UV. Moddingul este singura "frivolitate" pe care mi-am permis-o, se poate foarte bine şi fără aşa ceva.
Configuraţia asta nu este optimă decât din punctul meu de vedere (performanţă ridicată şi durabilă). Se poate şi mai bine, dar costă (şi mai) mult.
În privinţa accesoriilor (webcam, boxe, tastatură, maus etc), fiecare decide în funcţie de propriile preferinţe.
Tot ceea ce include sistemul este cumpărat din România. By the way, după 1 ianuarie nu se ieftineşte semnificativ aproape nimic IT.
Collapse

Ovidiu Martin Jurj
Romania
German to Romanian
+ ...
Ba mai rău... Dec 27, 2006

Lucian Alexandrescu wrote:
By the way, după 1 ianuarie nu se ieftineşte semnificativ aproape nimic IT.

... emag.ro chiar anunţă "o uşoară creştere a preţurilor" după această dată:

http://www.emag.ro/taxe_vamale_2007

Să sperăm că e doar uşoară scumpirea. Ei zic că scumpirea în cauză s-ar datora "alinierii Romaniei la normele europene cu privire la mediu". Păi Germania aplică de o groază de vreme pomenitele norme europene de mediu. De ce Mediamarkt de la ei, de pildă, şi nu numai, vinde produse IT mult mai ieftin decât orice magazin din România a vândut vreodată?

[Bearbeitet am 2006-12-27 14:38]

Lucica Abil  Identity Verified
Romania
Member (2005)
Italian to Romanian
+ ...

Moderator of this forum
Mulţumesc! Dec 27, 2006

Mulţumesc din suflet, Lucian:) Acum, îmi este mult mai uşor să mă orientez.
Voi reveni cu informaţii după achiziţionare.

Toate cele bune,
Lucia

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
putere de cumpărare Dec 27, 2006

OvidiuKatz wrote:

By the way, după 1 ianuarie nu se ieftineşte semnificativ aproape nimic IT.

... emag.ro chiar anunţă "o uşoară creştere a preţurilor" după această dată:

http://www.emag.ro/taxe_vamale_2007

Să sperăm că e doar uşoară scumpirea. Ei zic că scumpirea în cauză s-ar datora "alinierii Romaniei la normele europene cu privire la mediu". Păi Germania aplică de o groază de vreme pomenitele norme europene de mediu. De ce Mediamarkt de la ei, de pildă, şi nu numai, vinde produse IT mult mai ieftin decât orice magazin din România a vândut vreodată?

La unele articole existau nişte taxe sau accize mari pentru produse de lux (dacă reţin bine de vreo 25%?). Sper că măcar acestea să dispară (şi să nu fie înlocuite de altele).

Mă aşteptam la scumpiri, dar nu-mi fac plăcere. Cred că e doar începutul.

Ha-ha... Mediamarkt are o putere de cumpărare şi implicit de negociere cam cât 1000 de emaguri, aşa că diferenţa de preţ poate fi mare procentual. Emag e limitat implicit ca cifră de afaceri şi clienţi (din cauză că operează online). Contează enorm la negocierea cu un furnizor ce volum negociezi pentru contracte. Preţurile se stabilesc în funcţie de volumul şi de gama de produse, iar lanţurile de magazine (mai ales multinaţionale, cum e Mediamarkt) obţin condiţii mai bune, preţuri reduse pentru oferte în cataloage şi termene de plată mai bune. De asta se laudă la TV Altexul că are cele mai bune preţuri de pe piaţă la electrocasnice Ştie ce spune, dar ar putea şi mai bine (poate dacă şi-ar şcoli mai bine achizitorii). C'est la vie.

Ovidiu Martin Jurj
Romania
German to Romanian
+ ...
Ca la noi Dec 27, 2006

Cristiana Coblis wrote:

La unele articole existau nişte taxe sau accize mari pentru produse de lux (dacă reţin bine de vreo 25%?). Sper că măcar acestea să dispară (şi să nu fie înlocuite de altele).

Exact aici e problema. Din cauza asta la noi întotdeauna au fost preţuri mai mari decât în UE la aceleaşi produse, sau la acelaşi preţ în UE cumperi un produs mai bun decât poţi cumpăra la noi de aceiaşi bani. Da, se zice şi de puterea de cumparare, şi de cererea mare, şi de piaţa etc., cum explică şi articolul de la linkul de mai jos, dar scumpetea de la noi în primul rând prin asta se explică: taxe mari. Iar despre taxele mari nu se zice nimic că ar scădea, că dacă ar scădea, s-ar ieftini produsele, nici nu ar mai fi afectate de aşa-zisa "uşoară creştere" datorată aplicării normelor de mediu. Scumpetea e de la noi, nu de la UE, ca de altfel mai toate relele ce le avem, aia e.

http://www.zf.ro/articol_105467/emag__preturile_la_it_c_in_ue_sunt_mai_mici_pentru_ca_piata_si_cererea_sunt_mult_mai_mari.html

Mă aşteptam la scumpiri, dar nu-mi fac plăcere. Cred că e doar începutul.

Plăcere sigur nu fac scumpirile nimănui. Treptat însă vor trebui să crească şi veniturile, asta e, n-are cum să nu se întâmple şi asta, chiar dacă mai încet. Şi atunci scumpirile nu se vor simţi chiar aşa.

[Bearbeitet am 2006-12-27 20:07]

lucca
Romania
English to Romanian
TOPIC STARTER
Plasme şi LCDuri mai ieftine Dec 27, 2006

Astea aveau taxa aceea de lux, de 25%, care va dispărea şi nu va fi înlocuită de nimic Nu ştiu dacă se referă numai la TV LCD sau şi la monitoare.
Majoritatea produselor IT nu mai au de bună vreme vamă sau alte taxe. Pentru cine nu ştie - şi păcat că nu ştie - mulţumită în mare parte eforturilor deputatului (acum senatorului) IT, dl. Varujan Pambuccian.
Deci, hai să recunoaştem că chestia cu "taxe
... See more
Astea aveau taxa aceea de lux, de 25%, care va dispărea şi nu va fi înlocuită de nimic Nu ştiu dacă se referă numai la TV LCD sau şi la monitoare.
Majoritatea produselor IT nu mai au de bună vreme vamă sau alte taxe. Pentru cine nu ştie - şi păcat că nu ştie - mulţumită în mare parte eforturilor deputatului (acum senatorului) IT, dl. Varujan Pambuccian.
Deci, hai să recunoaştem că chestia cu "taxe mari" nu (mai) ţine. Rămâne argumentul cu volumul de vânzări. Iar aici, de fapt, e de vină (măcar parţial) mentalitatea noastră: să luăm cât mai ieftin, chiar dacă nu are garanţie, chiar dacă e no name... Ne purtăm ca nişte zgârie brânză, ne atrag câteva sute de mii mai puţin, la un produs care costă câteva milioane. Ne văităm amarnic de "ecologica" asta nouă, în valoare de 10 euro per calculator nou. La un calculator nou de 15-20 de milioane (ca să nu vorbesc de altele mai scumpe), înseamnă 350 mii lei în plus chiar atât de mult? Merită atâta cârcoteală?
Cât timp ne ia, multora dintre noi, ca să câştigăm din traduceri 10 euro? N-ar fi cazul să tăcem din gură?
Aşa că, să nu ne mirăm că pe o piaţă făcută ţăndări de tot felul de improvizaţii locale de mai scurtă sau mai lungă longevitate (vă mai amintiţi de Sprint, Salient, Comrace), firme internaţionale ca Dell, Gateway (o, tempora!) au evitat sau evită să "intre" serios?
În fine... nu traducătorii sunt principalii vinovaţi că piaţa IT românească e încă prea mică...
Dar dacă ne-am apuca să cumpărăm on-line ceea ce avem nevoie, direct din Europa de Vest, la preţurile de acolo? Au să livreze şi în România, doar suntem (vom fi, de lunea viitoare ţară membră a UE. Am să explorez ideea. Mulţi se pregătesc să facă acest lucru pentru automobile.
Collapse

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
taxe şi altele Dec 28, 2006

Da, e adevărat că taxele la produsele IT (în afara celor de lux, unde intrau parcă şi camere foto sau video, pe lângă plasme şi LCD-uri) s-au redus considerabil sau au fost eliminate pe la începutul lui 2005 (dacă bine îmi amintesc - atunci căutam o cameră video pentru serbarea lui Andrei şi furnizorul meu mi-a recomandat să mai aştept că s-ar putea să scadă preţurile, fapt ce nu s-a întâmplat şi oricum nu eram dispusă nici să aştept).

Preţul e ceva subiec
... See more
Da, e adevărat că taxele la produsele IT (în afara celor de lux, unde intrau parcă şi camere foto sau video, pe lângă plasme şi LCD-uri) s-au redus considerabil sau au fost eliminate pe la începutul lui 2005 (dacă bine îmi amintesc - atunci căutam o cameră video pentru serbarea lui Andrei şi furnizorul meu mi-a recomandat să mai aştept că s-ar putea să scadă preţurile, fapt ce nu s-a întâmplat şi oricum nu eram dispusă nici să aştept).

Preţul e ceva subiectiv. Depinde cât de mult ai nevoie de respectivul produs şi ce faci cu el. De unele lucruri nu ne putem lipsi indiferent cât ar costa. Un calculator bun, un laptop bun au devenit indispensabile pentru mine personal şi oricât ar costa, probabil aş dori în continuare ceva cât mai bun. Mulţi furnizori mici de IT privesc viitorul cu pesimism în momentul de faţă. De fapt, se pregătesc să cam închidă porţile pentru că de ceva timp nu mai merge: achiziţionează la preţuri mai mari şi nu-şi pot pune adaos suficient, nu mai pot oferi service pentru că îi costă prea mult şi nu pot plăti atâţia oameni. Concurenţa este acerbă şi cei mici nu pot face faţă. În mod normal, vor avea câştig de cauză cei mai mari, cu resurse mai multe şi putere de cumpărare mai mare. Câţiva specialişti rămân oriunde, dar nici nu trebuie să ne mire dacă vor costa mai mult serviciile lor.

Într-adevăr la noi plasmele şi LCD-urile sunt mai scumpe faţă de Ungaria, de exemplu. Nu e vorba doar de acel 25%, ci câteodată de 50% sau mai mult. În timp ce aici o plasmă costă în medie 70-90 milioane, la vecini costa în jur de 45 milioane una mai bună puţin (mai mare, mai nouă ca tehnologie). Nu cred că e vorba doar de taxe, ci de stilul de comerţ care se practică. Paradoxal se cumpără mult astfel de produse, indiferent de scorurile uneori halucinante comparativ. Sunt lucruri care se reglează în timp, după mine.

Şi mie mi se pare de mare bun simţ recomandarea de a cumpăra ceea ce ne dorim de unde ne convine mai mult. De câţiva ani cumpăr din Germania sau Austria online inclusiv pachete de vacanţă (chiar pe litoralul românesc am economisit la pachetul de concediu o sumă destul de mare datorită faptului că am achiziţionat biletul printr-o agenţie din Germania, la un hotel excelent, cu servicii incluse care nu erau disponibile la agenţiile noastre, la preţuri mai mari). N-am avut niciodată probleme şi am fost întotdeauna trataţi foate bine, agenţiile s-au străduit să ne ofere tot ceea ce doream, iar ofertele sunt cu mult mai bune şi mai bogate. Ca să nu mai vorbim de lucruri mai mărunte, pe care nu ne împiedică nimic să le cumpărăm de unde ne place.
Collapse

lucca
Romania
English to Romanian
TOPIC STARTER
Taxe, dar şi multe altele Dec 28, 2006

Cristiana, ai multă dreptate. E exact ca în turism. Câştigă cine are servicii mai bune. Asta înseamnă să nu te simţi stingher când intri în magazin (personalul fiind ocupat cu nişte activităţi comerciale de tip învârteală) sau să nu simţi că vânzătorul priveşte prin tine, dincolo de tine, pentru că eşti prea "bătrân" ca să poţi să pricepi ceva din ce-ar putea el să-ţi spună. Jocul preţurilor nu oferă mare lucru, contează cum te porţi cu clientul, cât de rapi... See more
Cristiana, ai multă dreptate. E exact ca în turism. Câştigă cine are servicii mai bune. Asta înseamnă să nu te simţi stingher când intri în magazin (personalul fiind ocupat cu nişte activităţi comerciale de tip învârteală) sau să nu simţi că vânzătorul priveşte prin tine, dincolo de tine, pentru că eşti prea "bătrân" ca să poţi să pricepi ceva din ce-ar putea el să-ţi spună. Jocul preţurilor nu oferă mare lucru, contează cum te porţi cu clientul, cât de rapid livrezi etc.
În Ungaria n-am simţit asta (din contra!) şi am constatat că se comercializau aproape numai produse de marcă. Fără orientalisme arabice sau de alte feluri. Cu puţine no nameuri. Probabil, însă, că în Ungaria (sau în alte ţări estice) nu au existat atâţia arabi cultivaţi de anumite "organe" înainte de '89 şi scoşi la înaintare după '89. Să nu mai vorbim de situaţia din Germania, unde am simţit că vânzătorul era prietenul meu!
Dacă la noi, ţară cu 22 milioane de locuitori, s-ar aduce aproape numai produse de marcă, am atinge şi noi niveluri de consum care ne-ar califica pentru discounturi semnificative, poate chiar mai mari decât pe la vecini. Dacă nu, nu.
Şi, după părerea mea, LCDurile sunt mai bune decât plasmele. Ştiu că e şi chestie de gust, dar asta e părerea mea
Cel mai mult mă enervează produsele care sunt afişate pe situl firmei, dar, de fapt, nu sunt în stoc.
În medicină ar veni cam aşa: ştiţi, sunt în stare să vă operez de hernie de disc, avem tot ce e necesar, dar vă rog să încercaţi săptămâna viitoare, când va fi gata tot ce-ar trebui să fie gata în permanenţă. Iar clientul, pe bună dreptate, se duce la Viena.
Collapse

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Şi totuşi, plasmă sau LCD? Dec 28, 2006

Jocul preţurilor nu oferă mare lucru, contează cum te porţi cu clientul, cât de rapid livrezi etc.

Fără îndoială, rămân la părerea şi impresia mea care persistă de mulţi ani: încă nu avem comercianţi profesionişti, care să ştie să facă un comerţ orientat spre client (de la formarea personalului până la supravegherea stocurilor). Să vedem cât le va (mai) merge

Probabil, însă, că în Ungaria (sau în alte ţări estice) nu au existat atâţia arabi cultivaţi de anumite "organe" înainte de '89 şi scoşi la înaintare după '89.

Nu, nu au această problemă, dar au una şi mai mare cu chinezii În ultimele decenii chinezii au "invadat" Ungaria şi există părţi din Budapesta, în special, populate în mare parte de chinezi - probabil viitoarele China Town. Din câte ştiu, au chiar un mall imens în Budapesta dedicat produselor chinezeşti Partea bună e că amatorii de mâncare chinezească găsesc ingredientele cele mai exotice pentru a-şi prepara reţetele favorite. Eu personal prefer bucătăria japoneză

Dacă la noi, ţară cu 22 milioane de locuitori, s-ar aduce aproape numai produse de marcă, am atinge şi noi niveluri de consum care ne-ar califica pentru discounturi semnificative, poate chiar mai mari decât pe la vecini. Dacă nu, nu.

În mod cert, există un potenţial imens, recunoscut, dar încă neexploatat. Sper ca viitorul să ne ofere surprize plăcute. Marile companii care se decid să intre în România aduc cu ele adevărate angrenaje, lanţuri de relaţii comerciale care nu pot fi rupte şi ridică mult industriile locale. Contează enorm să ai clienţi mari care să te plătească mereu la zi, dar trebuie să îi şi meriţi

Şi, după părerea mea, LCDurile sunt mai bune decât plasmele. Ştiu că e şi chestie de gust, dar asta e părerea mea

Eu am o mare nelămurire / nehotărâre. Am nevoie de două televizoare mai mici pentru dormitoare (respectiv în jur de 55-60 cm diagonală) şi nu mă pot decide: plasmă sau LCD. Nu m-am lămurit care e diferenţa şi care este mai bun. Am înţeles că plasma ar fi mai luminoasă sau mai strălucitoare, dar că se fac numai mari. Am tot amânat decizia, dar ar fi cazul să mă hotărăsc curând. Voi ce părere aveţi sau ce informaţii deţineţi?

[Editat la 2006-12-28 11:55]

Marcela MF
Italy
Local time: 05:37
English to Romanian
+ ...
2006 - “anul HDTV” Dec 28, 2006

Cristiana Coblis wrote:

Eu am o mare nelămurire / nehotărâre. Am nevoie de două televizoare mai mici pentru dormitoare (respectiv în jur de 55-60 cm diagonală) şi nu mă pot decide: plasmă sau LCD. Nu m-am lămurit care e diferenţa şi care este mai bun. Am înţeles că plasma ar fi mai luminoasă sau mai strălucitoare, dar că se fac numai mari. Am tot amânat decizia, dar ar fi cazul să mă hotărăsc curând. Voi ce părere aveţi sau ce informaţii deţineţi?

[Editat la 2006-12-28 11:55]

Noi am decis pentru un HDTV READY (High Definition Television), pentru că HDTV va deveni curând un standard. Televizoarele HD "Sunt pregatite şi aşteapta era ce va veni, aceea a emisiilor TV de înalta definiţie."

Din ceea ce am observat prin magazine, lumea cumpăra televizoare LCD- HD READY, televizoarele "plasma" sunt la preturi destul de mici, nimeni nu mai stă la coadă pentru acestea.

Părerea mea este să-ţi cumperi un LCD- HD READY.

Aici sunt câteva articole despre HDTV:

http://www.nextag.com/lcd-hdtv/search-html

http://stiri.kappa.ro/it/hitachi-lanseaza-televizoare-lcd-hd-ready-dotate-cu-tehnologia-ips-a-alfa/stire_70730.html

http://www.comunic.ro/article.php/HDTV_o_problemă_de_înaltă_definiţie/1808/
http://it.kingofsat.net/hdtv.php
http://www.mail-archive.com/romania-news@yahoogroups.com/msg00451.html

Marcela

[Edited at 2006-12-28 13:21]

lucca
Romania
English to Romanian
TOPIC STARTER
TV mai mici Dec 28, 2006

55-60 cm sunt prea mici. TV cu înaltă definiţie nu va însemna mare lucru la o diagonală atât de mică (nu va fi nici o deosebire faţă de o imagine în sistem obişnuit). Definiţia mare te lasă să stai aproape de TV şi să vezi toate acele detalii care nu se văd la definiţii mai mici, fără să ai senzaţia că imaginea este "prea mare".
Am luat modelul de 81 cm de mai pentru soacra mea (soacra are 84 ani iar camera ei nu este mare).
Aici: See more
55-60 cm sunt prea mici. TV cu înaltă definiţie nu va însemna mare lucru la o diagonală atât de mică (nu va fi nici o deosebire faţă de o imagine în sistem obişnuit). Definiţia mare te lasă să stai aproape de TV şi să vezi toate acele detalii care nu se văd la definiţii mai mici, fără să ai senzaţia că imaginea este "prea mare".
Am luat modelul de 81 cm de mai pentru soacra mea (soacra are 84 ani iar camera ei nu este mare).
Aici: http://www.emag.ro/televizoare_lcd/toshiba/filter/aspect-imagine-v706,169-i789
În Bucureşti au început emisiunile HDTV terestre! Conţinut HDTV e disponibil şi prin satelit, DVDuri...
Cine îşi ia acum TV, trebuie să se gândească neapărat la HDTV (şi, implicit, la TV cu diagonală mare), că e păcat de bani.
Collapse

Marcela MF
Italy
English to Romanian
+ ...
HDTV 37'' Dec 28, 2006

Cine îşi ia acum TV, trebuie să se gândească neapărat la HDTV (şi, implicit, la TV cu diagonală mare), că e păcat de bani.

Exact! Nu vroiam sa fiu "atât de directă", pentru că nu ştiu câţi bani au mai rămas în cont după Crăciun:)
Cu siguranţă, un HDTV 37'' este "un standard minim", altfel este păcat de bani!
Marcela

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
mulţumesc pentru păreri Dec 28, 2006

Eu am luat la începutul lui ianuarie trecut, cu ocazia unei promoţii, un TV din acesta HDTV ready de 96 cm (altă chestie: am vaga impresie că HDTV ready nu e chiar acelaşi lucru cu HDTV, fără ready? Sper să nu fie aşa). Cel pe care îl am e plasmă şi în magazine majoritatea sunt plasme cred (?). LCD-uri sunt destul de puţine încă şi erau şi mai puţine anul trecut. De altfel sunt foarte mulţumită de televizor,... See more
Eu am luat la începutul lui ianuarie trecut, cu ocazia unei promoţii, un TV din acesta HDTV ready de 96 cm (altă chestie: am vaga impresie că HDTV ready nu e chiar acelaşi lucru cu HDTV, fără ready? Sper să nu fie aşa). Cel pe care îl am e plasmă şi în magazine majoritatea sunt plasme cred (?). LCD-uri sunt destul de puţine încă şi erau şi mai puţine anul trecut. De altfel sunt foarte mulţumită de televizor, dar aş vrea să mai cumpăr două, dar nu la fel de mari, pentru spaţii mai mici. În afară de monitoare, nu am TV LCD ca să pot face comparaţie. Soţul e de părere că pentru camera copilului e mai bine să fie mai mic. Mie sincer îmi plac cele mari, cu toate că soţul nu prea împărtăşeşte înclinaţia mea E drept că Andrei se joacă pe Play Station pe televizorul mare, nu pe cel din camera lui, fapt ce poate fi considerat un semnal clar

Arată bine cel recomandat de tine şi văd că e LCD, nu plasmă. Mulţumesc pentru precizări, am mai multă încredere în părerea cuiva care a folosit un lucru, decât în reclame şi prospecte. O să studiez mai atent ofertele.

Comparând un LCD cu o plasmă: intensitatea luminoasă la plasmă e între 500 şi 1500, iar la LCD este de maxim 500 - deci plasma e mai luminoasă. Acum nu ştiu dacă e chiar un lucru bun, eu şi la monitoarele LCD am redus luminozitatea. În plus, contrastul la plasmă e în jur de 10000:1, iar la LCD majoritatea au 800:1. La plasme nu am prea găsit valorile de rezoluţie, dar mai caut. Plasma degajă căldură în timpul funcţionării. Am înţeles că LCD-ul nu degajă. Cam în asta ar consta diferenţele la prima vedere (în afara preţului, care e mai mic la LCD decât la plasme, cel puţin la noi şi deocamdată).

[Editat la 2006-12-28 14:38]
Collapse

Ovidiu Martin Jurj
Romania
German to Romanian
+ ...
Plasmele sunt mai bune... Dec 28, 2006

... din mai multe motive, pe care Panasonic le explica foarte convingător pe siteul Germany:

http://www.panasonic.com/consumer_electronics/plasma_central/plasma_vs_lcd.asp

dar şi mai convingător pe siteul USA:

...
See more
... din mai multe motive, pe care Panasonic le explica foarte convingător pe siteul Germany:

dar şi mai convingător pe siteul USA:

Panasonic e firmă de firmă, care face numai produse de cea mai bună calitate; eu am prin casă multe chestii de la ei şi sunt foarte mulţumit şi de produse, şi de service, de tot. Ei fabrică şi vând atât plasme, cât şi LCDuri, deci nu au nici un interes să-şi dea cu stângul în dreptul, că doar ambele sunt făcute de ei şi vor să le şi vândă. După ei, se pare că LCD e rentabil numai dacă e mic. Dacă vrei un TV mare, de la 37 de zolli încolo, mai bine iei o plasmă, că are şi preţ mai mic (inclusiv la noi e valabil: de pildă la emag.ro, o plasmă cu diagonala de 94 cm e mai ieftină decât un LCD cu aceeaşi diagonală şi cu contrast mai mic!), plus că plasma e şi cu imagine mai bună, claritate mai mare, sharpness, culori mai saturate, mai ales la negru se vede asta cel mai bine, fapt pt. care sunt mai adecvate decât LCDurile pt. HDTV. Apoi la plasmă nu mai eşti legat de unghiul de vizibilitate. nu-i musai să stai faţă în faţă cu plasma, ori de unde te uiţi la ea, vezi bine. Plasmele sunt şi mai rezistente, fiindcă au ecran dur de sticlă, nu ecran moale ca LCDurile. Plasmele cică sunt şi mai ecologice, fiindcă nu au mercur ca majoritatea LCDurilor.

Deci dacă ar fi să fie cumpărătura mea, eu sigur aş lua o plasmă Panasonic cu diagonala de 94 cm, dar pt. sufragerie; mai mare ar fi prea mare, zic eu, acuma depinde de casa fiecăruia, cât de mare e camera unde vrei să-l amplasezi, cât de luminoasă etc.
Collapse

Marcela MF
Italy
English to Romanian
+ ...
"HD Ready: Nu" vs "HD Ready: Da" Dec 28, 2006

Cristiana Coblis wrote:

Eu am luat la începutul lui ianuarie trecut, cu ocazia unei promoţii, un TV din acesta HDTV ready de 96 cm (altă chestie: am vaga impresie că HDTV ready nu e chiar acelaşi lucru cu HDTV, fără ready? Sper să nu fie aşa).

[Editat la 2006-12-28 14:23]

Nu toate televizoarele sunt HDTV READY, dar pe paginile web am vazut ca este scris acum: "HD Ready: Nu","HD Ready: Da".
http://www.emag.ro/televizoare_lcd/toshiba/filter/aspect-imagine-v706

HDTV - High-definition television. High-resolution digital television broadcast and playback system composed of roughly a million or more pixels, 16:9 aspect-ratio screens, and AC3 digital audio. A subset of digital television, HDTV formats include 1080i and 720p resolution.

HDTV-ready - Used to describe any TV that can display high-definition formats when connected to a separate HDTV tuner or source. These TVs generally have built-in tuners for receiving regular NTSC broadcasts, but not ATSC digital broadcasts. The CEA's official term for an HDTV-ready TV is HDTV monitor.

http://www.cnet.com/4520-7874_1-5107912-9.html

Câteva păreri despre LCD vs. plasma:

"reasons to consider an LCD widescreen system

* compared to CRT televisions, Plasma TVs, as well as LCD technology offer a brighter screen
* another reason is the viewing angles on flat panels Tvs can goes as wide as 170 degrees, enabling you to watch television from almost anywhere in the room, without image distortion
* there are no scan lines that make the picture quality unclear
* 16 millions of colors give the picture vivid colors"
http://www.hdtv-n-plasma-tv-reviews.com/lcd-hdtv.html
http://www.hdtv-n-plasma-tv-reviews.com/

Marcela

[Edited at 2006-12-28 14:56]

Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Trăim cu IT zi de zi...

Advanced search

SDL Trados Studio 2019 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2019 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2019 transforms how new users get up and running and helps experienced users make the most of the powerful features.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search