Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >
Trăim cu IT zi de zi...
Thread poster: lucca
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Nu puneţi aparate în dormitor! Dec 28, 2006

E puţin off-topic, dar vreau să vă spun că nu este bine să aveti aparatură de nici un fel în dormitor. Toate emit radiaţii care nu sunt indicate organsimului uman. Chiar si unele ceasuri sau celulare nu au ce cauta in dormitor. Nu e bine să dormi în radiaţii.
Aici se discută mult în media despre acest aspect.
Copiii nu trebuie lăsaţi nici ziua prea mult în preajma televizorului sau al computerului (radiaţii, ochiii, sedentarism, etc.).


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 03:10
English to Romanian
TOPIC STARTER
Păreri Dec 28, 2006

Aş da crezare propriilor mele păreri şi, evident, preferinţelor copilului!
Nu cumpărăm pentru noi, azi, ci pentru noi, mâine, sau mai târziu
În cele din urmă, contează experienţa proprie: mergem la un magazin mare (cum ar fi un Media Galaxy / Altex) şi ne uităm la ce se vede pe acolo.
Şi eu am multe produse Panasonic şi apreciez firma. Dar, nu în domeniul TV...
See more
Aş da crezare propriilor mele păreri şi, evident, preferinţelor copilului!
Nu cumpărăm pentru noi, azi, ci pentru noi, mâine, sau mai târziu
În cele din urmă, contează experienţa proprie: mergem la un magazin mare (cum ar fi un Media Galaxy / Altex) şi ne uităm la ce se vede pe acolo.
Şi eu am multe produse Panasonic şi apreciez firma. Dar, nu în domeniul TV Nu spun că este proastă, Doamne fereşte. Spun că se pot găsi variante mai bune.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 03:10
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
bun link :D Dec 28, 2006


Mersi, Ovidiu, e bună o comparaţie. Adevărul e că şi de la 15 metri (adică din uşa de la bucătărie) se vede perfect la TV plasmă şi imaginea e strălucitoare şi clară. Asta pot să spun din proprie experienţă. O să merg la un magazin să văd cum "vede" un LCD comparativ cu o plasmă.
Eu am cam "luat plasă" cu preţul anul trecut, acum sunt mult mai ieftine (as always), dar nu-mi pare rău. Am impresia că vor scădea preţurile şi mai mult din ianuarie, odată cu eliminarea acelei taxe pe produse de lux. Oricum aştept până în ianuarie, până atunci mai studiez
Mersi tuturor pentru păreri.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 03:10
English to Romanian
TOPIC STARTER
HDTV ready (or not) Dec 28, 2006

Un TV HDTV ready este în stare să redea imagini în standardul HDTV, de la o sursă externă de semnal video în standardul HDTV (terestră, satelit, cablu, DVD etc). HDTV = No înseamnă, dacă înţeleg bine, că nu poate să redea decât în fostul format, adică _la fel ca până acum_

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 03:10
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
îndoiala Dec 28, 2006

Lucian Alexandrescu wrote:

Un TV HDTV ready este în stare să redea imagini în standardul HDTV, de la o sursă externă de semnal video în standardul HDTV (terestră, satelit, cablu, DVD etc). HDTV = No înseamnă, dacă înţeleg bine, că nu poate să redea decât în fostul format, adică _la fel ca până acum_


Ah, asta e clar. Cred totuşi că am văzut că pe unele scrie "HDTV ready" şi pe altele "HDTV". Pe al meu, de exemplu, scrie "HDTV ready". Îndoiala mea era dacă nu cumva "HDTV ready" e ceva mai înapoiat ca tehnologie decât "HDTV". De exemplu, pe unele calculatoare cumpărate înainte de lansarea Vista scria Vista ready, ceea ce nu e acelaşi lucru cu faptul că are Vista. Dar s-ar putea să nu aibă importanţă şi să fie doar o preferinţă de formulare la producători. Probabil m-am exprimat neclar şi s-ar putea să pară o prostie pentru cei care se pricep mai bine Sorry.

[Editat la 2006-12-28 15:12]


 
Marcela MF
Marcela MF
Italy
Local time: 02:10
English to Romanian
+ ...
HDTV Ready vs. HDTV Dec 28, 2006

Cristiana Coblis wrote:


Cred totuşi că am văzut că pe unele scrie "HDTV ready" şi pe altele "HDTV".


http://www.engadgethd.com/2005/08/30/hdtv-ready-vs-hdtv/

HDTV ready and HDTV monitor mean the same thing: that you can connect an external HDTV source--such as an HD cable box, an HD satellite tuner, and/or an over-the-air digital/HDTV tuner--and watch high-def programs on the TV.

Integrated HDTVs, on the other hand, have at least a built-in ATSC tuner (also known as a digital tuner or an HDTV tuner), which allows you to simply hook an antenna to the TV and watch free over-the-air high-def.

Integrated HDTVs are generally more expensive, although a government mandate is requiring all TVs over certain screen sizes to include ATSC tuners.
http://reviews.cnet.com/4520-10166_7-6206473-1.html


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 03:10
English to German
+ ...
Durata de viaţă / funcţionare ecran Dec 29, 2006

OvidiuKatz wrote:

... din mai multe motive, pe care Panasonic le explica foarte convingător pe siteul Germany:

http://www.panasonic.com/consumer_electronics/plasma_central/plasma_vs_lcd.asp

dar şi mai convingător pe siteul USA:

http://www.panasonic.com/consumer_electronics/plasma_central/plasma_vs_lcd.asp



Scrie undeva pe site că ecranele cu plasmă au viaţă limitată (destul de scurtă chiar: maximum 5 ani, pare-mi-se)? Asta din cauza faptului că, în esenţă, ecranele cu plasmă sînt formate din milioane de minuscule tuburi de neon.

În comparaţie cu un CRT e de-a dreptul ridicol, mai ales la preţul care îl afişează.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 03:10
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
durata de viaţă Dec 29, 2006

Da, asta e adevărat. La LCD nu ştiu exact ce scrie în acest sens. În manualul televizorului cu plasmă scrie clar că are o durată de viaţă de câteva zeci de mii de ore. Nu ştiu cât reprezintă asta în ani (probabil depinde cât timp funcţionează), dar oricum în 5 ani se pot întâmpla multe. Dacă stăm să ne gândim, cu câţiva ani în urmă nici nu nu se auzise de LCD sau plasmă. Cine ştie ce ne rezervă viitorul din punct de vedere tehnic?
Oricum, am fost în magazine
... See more
Da, asta e adevărat. La LCD nu ştiu exact ce scrie în acest sens. În manualul televizorului cu plasmă scrie clar că are o durată de viaţă de câteva zeci de mii de ore. Nu ştiu cât reprezintă asta în ani (probabil depinde cât timp funcţionează), dar oricum în 5 ani se pot întâmpla multe. Dacă stăm să ne gândim, cu câţiva ani în urmă nici nu nu se auzise de LCD sau plasmă. Cine ştie ce ne rezervă viitorul din punct de vedere tehnic?
Oricum, am fost în magazine astăzi pentru o primă privire orientativă. Există diferenţe vizibile între imaginile afişate pe un LCD şi pe o plasmă. Chiar dacă plasma decedează mai repede, totuşi cât trăieşte măcar afişează o imagine clară şi luminoasă Probabil voi adopta totuşi o soluţie mixtă, până la urmă.
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 03:10
English to German
+ ...
Cîteva articole despre viaţa plasmelor Dec 29, 2006

Cristiana Coblis wrote:

Da, asta e adevărat. La LCD nu ştiu exact ce scrie în acest sens. În manualul televizorului cu plasmă scrie clar că are o durată de viaţă de câteva zeci de mii de ore. Nu ştiu cât reprezintă asta în ani (probabil depinde cât timp funcţionează), dar oricum în 5 ani se pot întâmpla multe. Dacă stăm să ne gândim, cu câţiva ani în urmă nici nu nu se auzise de LCD sau plasmă. Cine ştie ce ne rezervă viitorul din punct de vedere tehnic?
Oricum, am fost în magazine astăzi pentru o primă privire orientativă. Există diferenţe vizibile între imaginile afişate pe un LCD şi pe o plasmă. Chiar dacă plasma decedează mai repede, totuşi cât trăieşte măcar afişează o imagine clară şi luminoasă Probabil voi adopta totuşi o soluţie mixtă, până la urmă.


http://www.plasmatvbuyingguide.com/plasmatv/plasmatv-lifespan.html

http://plasmatvbuyingguide.com/plasmatvreviews/plasma-vs-lcd.html

http://www.beststuff.com/articles/7987/

Mai ales acest articol:
http://www.tigerdirect.com/static/html/display-lcd-or-plasma.html

Dacă indicaţiile sînt exacte, 60.000 de ore înseamnă ceva peste 6 ani şi jumătate (6,8 ani ca să fiu mai exact).


[Edited at 2006-12-29 21:26]


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 03:10
German to Romanian
+ ...
Cam 60.000 de ore... Dec 30, 2006

... cică e durata de viaţă a unei plasme Panasonic, asta vine 6,84 ani, deci aproape 7 ani şi asta dacă ar fi să meargă plasma aia non-stop, 24 de ore pe zi. Dacă merge mai puţine ore pe zi, înseamnă că ţine şi mai mult. După ei, ar ţine în medie 20 de ani, la o utilizare medie de 8 ore zilnic:

http://www.panasonic.net/think_plasma/eco1/index.html
... See more
... cică e durata de viaţă a unei plasme Panasonic, asta vine 6,84 ani, deci aproape 7 ani şi asta dacă ar fi să meargă plasma aia non-stop, 24 de ore pe zi. Dacă merge mai puţine ore pe zi, înseamnă că ţine şi mai mult. După ei, ar ţine în medie 20 de ani, la o utilizare medie de 8 ore zilnic:

http://www.panasonic.net/think_plasma/eco1/index.html

La banii ăştia, 20 de ani e chiar arhisuficient; oricum preţurile vor scădea, nu vor rămâne aşa. Acuma plasmele sunt un produs nou şi aşa e cu orice produs nou: la început e scump de nu-ti vine să-l iei, după aia se ieftineşte de ajunge şi la jumătate de preţ sau chiar şi mai şi. Plus că, vorba Cristianei, produsele mereu se îmbunătăţesc, apar modele noi, deci nici nu merită să iei ceva ce ţine foarte mult, că ajungi după aia să zici ce bine ar fi să se strice odată jaful ăsta, să-mi iau şi eu un produs nou şi modern!

Dar apropo de durata de viaţă: tot 60.000 de ore e şi la LCDurile Panasonic:

http://www.panasonic.net/think_plasma/faq/index.html

Şi atunci nu merită să ai o imagine mai clară şi mai luminoasă? Din analiza lor aşa reiese, că dacă vrei un televizor mare-mare, mai bine iei o plasmă decât un LCD.

http://www.panasonic.net/think_plasma/beyond4/index.html

De asemenea, au făcut teste şi cică plasma e mai bună şi pentru sănătatea ochilor telespectatorului, adică e mai puţin obositoare decât LCDul:

http://www.panasonic.net/think_plasma/eco5/index.html

Se pare că există totuşi diferenţă între HD-ready şi HD-full, deosebirea fiind de rezoluţie. La noi încă HD-full e la începuturi,

http://www.panasonic.ro/products/subcat.jsp?id=5 ,

deci pentru cumpărarea unui produs HD-full e mai bine de aşteptat.

M-am uitat şi pe siteurile altor trei producători de marcă: Sony, Samsung şi Toshiba, dar nu dau informaţii atât de clare şi detaliate ca Panasonic. Panasonic are siteurile cele mai user-friendly, suportul tehnic cel mai bun şi produse de calitate, care multe iau premii în reviste de specialitate; de pildă plasma asta, care e şi la noi de vânzare la emag, în Germania cică e foarte apreciată, peste tot a primit numai calificative excepţionale:

http://www.produkte.panasonic.de/product/product.asp?sStr=5@-@1@13@40@41@@@@@TH-42PV60EH@Viera|Plasma-Bildschirme@&prop=TEST

E mai bine să iei un produs lăudat de specialişti şi de alţi cumpărători, care să se declare foarte mulţumiţi de el decât unul despre care nu ai nici o părere de la alţii. Trebuie văzut pe siteuri, intrat pe forumuri etc. şi văzut şi ce zice lumea.
Collapse


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 03:10
Romanian to English
+ ...
Panasonic rulz Dec 30, 2006

Eu am un televizor color Panasonic cu diagonala de 21 cm si e foarte bun

Mă uit la el în medie un sfert de oră pe zi.

Oare cât mă ţine?


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 03:10
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
cât te ţine norocul :) Dec 30, 2006

Eu a trebuit să-mi schimb TV-ul din camera mare pentru că pe cel vechi, normal, l-a tras curentul în cursul unui chef (când am deschis larg geamurile de lângă el pentru că era fum) şi a început să afişeze o imagine cu culori amestecate într-un colţ (cel dinspre geam). Avea în jur de 7 ani... RIP... See more
Eu a trebuit să-mi schimb TV-ul din camera mare pentru că pe cel vechi, normal, l-a tras curentul în cursul unui chef (când am deschis larg geamurile de lângă el pentru că era fum) şi a început să afişeze o imagine cu culori amestecate într-un colţ (cel dinspre geam). Avea în jur de 7 ani... RIP

[Editat la 2006-12-30 11:37]
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 03:10
English to Romanian
TOPIC STARTER
Proverbe revizuite Mar 18, 2007

Nu tot ce zboară se mănâncă.
Sunt prea sărac să-mi cumpăr lucruri ieftine.
Dai un ban, dar stai în faţă.
You get what you pay for.
True? Yes, sometimes!
Am crezut (cel puţin parţial, mai cred) în chestiile astea şi, din păcate, i-am sfătuit şi pe alţii să se orienteze în funcţie de aceste reguli. Piaţa IT actuală s-a schimbat, însă, mult.

Dai un ban, dar stai în faţă.
You get what you pay for.
Desktopul meu m-a c
... See more
Nu tot ce zboară se mănâncă.
Sunt prea sărac să-mi cumpăr lucruri ieftine.
Dai un ban, dar stai în faţă.
You get what you pay for.
True? Yes, sometimes!
Am crezut (cel puţin parţial, mai cred) în chestiile astea şi, din păcate, i-am sfătuit şi pe alţii să se orienteze în funcţie de aceste reguli. Piaţa IT actuală s-a schimbat, însă, mult.

Dai un ban, dar stai în faţă.
You get what you pay for.
Desktopul meu m-a costat o grămadă de bani şi a funcţionat excelent, până când, într-un moment (evident!) cât se poate de nepotrivit, i s-a oprit ventilatorul plăcii grafice (Asus, super-duper, bla, bla...). Programul de monitorizare al plăcii (făcut de Asus) nu a semnalat nimic. Am sesizat întâmplător că temperatura procesorului grafic ajunsese la 65 de grade. La reboot, nu am mai avut imagine pe nici unul din cele două monitoare. Am să apelez la service, când voi avea timp (nu e o chestie de praf, contacte etc; mai probabil ceva legat de sursa de alimentare).
Concluzie: dacă dai mulţi bani, cumperi sigur performanţă şi facilităţi, dar nu neapărat şi fiabilitate.

Nu tot ce zboară se mănâncă.
Sunt prea sărac să-mi cumpăr lucruri ieftine.
Da, dar nici tot ce se mănâncă nu este necesar să zboare şi este o diferenţă între ieftin şi cheap. Loganul este ieftin, nu cheap, are succces şi utilizatorii (şoferii de taxi) nu sunt nemulţumiţi. Având nevoie destul de urgent de un laptop "de lucru" (Office, e-mail, browsing, conectivitatea uzuală), am renunţat la poftele mele de Dell XPS 20', şi am luat acest laptop:
http://www.emag.ro/notebook/notebook-msi-megabook-l720-celeron-15ghz-60gb-freedos--pL720X-042U
Faţă de specificaţii, pot să adaug câteva lucruri: tastatura se întinde pe toată lăţimea ecranului şi se "simte" ca o tastatură de desktop, nu de laptop; touch-padul este foarte bun, la nevoie poate înlocui mausul; este foarte silenţios (se aude numai ventilatorul, care intră rar în funcţiune); ecranul este excelent, dar "lucios" (foarte bun pt. filme de pe DVD, dar problematic într-o ambianţă cu surse de lumină reflectate; depinde în mare măsură de preferinţe).
Sigur că nu e rapid ca un Dell XPS sau ca desktopul de acasă, dar preţul este cam de 5 ori mai mic, în timp ce diferenţa de performanţă nu este în nici un caz de 5 ori mai mică (cel puţin pt. programele uzuale).
Bref, au început să se găsească sisteme de calcul suficient sau rezonabil de performante, dar ieftine.
Practic, Megabookul MSI a fost singurul meu calculator valid timp de o săptămână şi a făcut faţă excelent.
Era să uit: nu este Vista ready, pentru cei care vor Vista pe laptop.
O ultimă observaţie: pentru aceia care vor să aibă Word legal laptop, o soluţie ar putea fi Microsoft Works. Dacă ar avea şi Power Point ar fi grozav, dar şi preţul este altul faţă de Office.
Şi în cazul laptopului MSI (recunosc că sunt subiectiv, în desktop am placă de bază MSI), şi în cazul Microsoft Works, întrebarea de bază devine cea din reclamă: "Halatul, cât costă halatul"? Halatul costă surprinzător de puţin!
Şi am constatat că un laptop cu ecran de 20' nu are suficient spaţiu pe biroul meu de la serviciu
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 03:10
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Interesant... Mar 18, 2007

Îmi pare rău pentru problema ta cu calculatorul. MSI-ul e interesant la capitolul desktop replacement. O soluţie extrem de convenabilă. Practic ce autonomie are cu bateria de 6 celule la ecranul de 17 ţoli?

Şi eu tot spre un Dell înclin (de fapt, aştept să apară cu Vista). Nişte băieţi mai pricepuţi mi-au recomandat să mai aştept cu Vista, până se fac maşinăriile pentru noua versiune Windows (adică nu Vista ready, ci făcut pentru Vista) pentru a evita eventual
... See more
Îmi pare rău pentru problema ta cu calculatorul. MSI-ul e interesant la capitolul desktop replacement. O soluţie extrem de convenabilă. Practic ce autonomie are cu bateria de 6 celule la ecranul de 17 ţoli?

Şi eu tot spre un Dell înclin (de fapt, aştept să apară cu Vista). Nişte băieţi mai pricepuţi mi-au recomandat să mai aştept cu Vista, până se fac maşinăriile pentru noua versiune Windows (adică nu Vista ready, ci făcut pentru Vista) pentru a evita eventuale mici neplăceri şi "cârpeli" în Windows. Am înţeles că la Dell-ul ales de mine, tot de 17 ţoli, e adevărat că are un HDD mai mare şi procesor dual de 2 GHz, e necesară o baterie mai mare pentru a-l duce şi pentru a-i asigura şi autonomie. Ştiu că se poate schimba bateria ulterior, dar între "a putea" şi tot ce implică de fapt schimbarea, personal prefer să aibă direct o baterie mai puternică.

Tastatura MSI-ului e surprinzătoare. Poate Dell ia ceva notiţe. Mi se pare straniu că la un Dell desktop replacement tastatura să fie atât de mică (rămân nişte margini laterale mai late decât în mod normal) care ar sugera că ar fi loc pentru o tastatură mai brează, ca la MSI.

Laptopul pe care îl am acum a venit cu Microsoft Works preinstalat, o versiune de Office mai compactă şi mai ieftină, cu care mulţi se pot descurca foarte bine. Într-adevăr lipsa PPT este un minus important. În acelaşţi timp, cei care au nevoie de PPT pe un laptop/desktop replacement ar cam trebui să-şi permită Office-ul Pentru cei care nu au neapărat nevoie de Office e o opţiune interesantă, dar nu se compară cu Open Office, care este şi gratuit.

[Editat la 2007-03-18 23:06]
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 03:10
German to Romanian
+ ...
O alegere corectă Mar 19, 2007

Lucian Alexandrescu wrote:

Nu tot ce zboară se mănâncă.
Sunt prea sărac să-mi cumpăr lucruri ieftine.
Da, dar nici tot ce se mănâncă nu este necesar să zboare şi este o diferenţă între ieftin şi cheap.


Corect, dacă ştie să facă tot ce vrei tu să facă, înseamnă că e exact ce îţi trebuie. De ce să iei ceva scump şi care ştie să zboare, dacă ţie nu îţi trebuie asta? Să stăpâneşti sănătos noul tău notebook. Sănătos şi tu şi el, să te ţină cât mai mult.

Cât despre desktop, îmi pare rău să aud că ai avut probleme cu el după ce ai dat o groază de bani, dar nu trebuie să te îngrijorezi foarte tare. Nu l-ai luat chiar aşa de mult, parcă, deci ar trebui să fie bine mersi încă în garanţie, şi desktopul ca tot, şi componentele lui, indiferent cum o iei. Deci normalerweise problema ar trebui să se rezolve moca. Multă baftă, să se rezolve cu bine.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Trăim cu IT zi de zi...






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »