https://www.proz.com/forum/romanian/294215-total_contributii_traducatori_pfa.html

Total contributii traducatori PFA
Thread poster: S_G_C
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 20:27
English to Romanian
Nov 5, 2015

M-au zapacit procentele, gasesc informatii contradictorii privind procentele aplicabile.

Am nevoie de confirmare/infirmare pentru:

- 16% impozit pe venit - se aplica venitului anual brut sau net?
- CAS, adica pensii. Am gasit si 31,3%, si 26,3%, acum 10,5% in plus - in plus fata de ce? - se aplica venitului anual brut sau net? Cum se plateste? Lunar, trimestrial?
- CASS, adica sanatatea. 0,5%. Pentru venitul anual brut sau net?

Alte contributii?
... See more
M-au zapacit procentele, gasesc informatii contradictorii privind procentele aplicabile.

Am nevoie de confirmare/infirmare pentru:

- 16% impozit pe venit - se aplica venitului anual brut sau net?
- CAS, adica pensii. Am gasit si 31,3%, si 26,3%, acum 10,5% in plus - in plus fata de ce? - se aplica venitului anual brut sau net? Cum se plateste? Lunar, trimestrial?
- CASS, adica sanatatea. 0,5%. Pentru venitul anual brut sau net?

Alte contributii?

Nu ma intereseaza PFA-urile in general, ma intereseaza strict traducatorii PFA.
Collapse


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 20:27
English to Romanian
+ ...
. Nov 5, 2015

Impozit - 16% din venit net (venit brut minus cheltuieli deductibile).
Sănătate (CASS) - 5.5% din venit net
Pensie (CAS) - 10.5% din venit net

La pensie, poți plăti și 26.3% din net, pentru stagiu integral.

Opțional, dar recomandabil, se mai plătește 0.85% din net pentru concedii medicale.


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 20:27
English to Romanian
TOPIC STARTER
Clarificare Nov 5, 2015

Dan Ilioiu wrote:

Pensie (CAS) - 10.5% din venit net

La pensie, poți plăti și 26.3% din net, pentru stagiu integral.



Cum adica? Obligatoriu e 10,5% din net, restul pana la 26,3% fiind optional?

Pensia asta, se plateste cum? Lunar, trimestrial?


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 20:27
English to Romanian
+ ...
Exact Nov 6, 2015

Exact.

Dacă plătești 26.3% se ia în considerare stagiul complet de contribuire (în traducere: conform legii, trebuie să cotizezi un număr de ani (K). Dacă plătești 26.3% din venitul net timp de K ani, ai îndeplinit condițiile legii pentru a ieși la pensie, cu pensia integrală corespunzătoare venitului pentru care ai contibuit).

Poți plăti doar contribuția obligatorie de 10.5% din venitul net, dar asta înseamnă că va trebui să plătești timp de K*3
... See more
Exact.

Dacă plătești 26.3% se ia în considerare stagiul complet de contribuire (în traducere: conform legii, trebuie să cotizezi un număr de ani (K). Dacă plătești 26.3% din venitul net timp de K ani, ai îndeplinit condițiile legii pentru a ieși la pensie, cu pensia integrală corespunzătoare venitului pentru care ai contibuit).

Poți plăti doar contribuția obligatorie de 10.5% din venitul net, dar asta înseamnă că va trebui să plătești timp de K*3 ani pentru a beneficia de pensia integrală sau, după K ani, vei primi o treime din pensia integrală corespunzătoare venitului tău net.

Plata se face trimestrial. Se fac plăți anticipate, pe baza declarației de venit anticipat, după care se regularizează când depui declarația de venit realizat.

În Codul fiscal (https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/L_227_2015.htm):

- art. 138, lit. a) - cota individuală de 10.5%
- art. 155, alin. (5) - opțiunea pentru 26.3%

PRECIZARE: vorbim de codul fiscal aplicabil de la 01.01.2016)

Există și alte aspecte care trebuie luate în calcul, unul important fiind că baza de calcul este limitată, adică dacă venitul net e mai mare decât o anumită valoare (de 5 ori câştigul salarial mediu brut pe țară) nu se ia în calcul la stabilirea contribuției, ce depășește această valoare nu se ia în considerare.

[Edited at 2015-11-06 06:21 GMT]
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 20:27
Romanian to English
+ ...
Noul Cod Fiscal Nov 6, 2015

Dacă e aplicabil de la anul, afectează veniturile realizate în 2016, deci declarate în mai 2017, sau şi veniturile din anul curent, pe care le vom declara în mai 2016?

 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 20:27
English to Romanian
+ ...
Da :) Nov 7, 2015

Codul fiscal din 2016 are efect asupra veniturilor realizate în 2016.

Pentru veniturile din 2015, singura diferență este contribuția la pensie (CAS), care s-a calculat în alt mod și care nu s va regulariza în 2016. Practic, prevederile codurilor fiscale din 2015 și 2016 sunt similare în cazul impozitului și a CASS pentru venituri din activități independente.


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 20:27
English to Romanian
TOPIC STARTER
Activitati independente si angajat Nov 7, 2015

Eu nu am platit pensie deloc pana acum, pentru ca sunt si angajata.

Prin urmare, pentru anul 2016, voi plati obligatoriu acei 10,5%?


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 20:27
English to Romanian
+ ...
10,5% mi se pare foarte mult Nov 16, 2015

Ni vi se pare „ușor” exagerat să plătești 10,5% din venitul total și să nu beneficiezi nici măcar de o pensie integrală? Pentru un traducător activ, acest 10,5% poate însemna peste 2000 de euro / 10.000 lei.
Nu văd care este logica, raționamentul din spatele acestei creșteri masive a contribuției. Înțeleg că la un SRL, firma plătește contribuții suplimentare pentru angajat, dar plătește în raport cu salariul pentru care este asigurată persoana respectivă, nu d
... See more
Ni vi se pare „ușor” exagerat să plătești 10,5% din venitul total și să nu beneficiezi nici măcar de o pensie integrală? Pentru un traducător activ, acest 10,5% poate însemna peste 2000 de euro / 10.000 lei.
Nu văd care este logica, raționamentul din spatele acestei creșteri masive a contribuției. Înțeleg că la un SRL, firma plătește contribuții suplimentare pentru angajat, dar plătește în raport cu salariul pentru care este asigurată persoana respectivă, nu din tot venitul firmei.
Mi se părea normală metoda aplicată până acum: îți alegi singur salariul pentru care dorești să plătești contribuții și iei pensia corespunzătoare. Dacă vrei pensia minimă, plătești pentru salariul minim; dacă vrei mai mult, plătești în plus.
Dar obligația de a plăti peste 25% din tot venitul numai pentru o pensie întreagă mi se pare de-a dreptul abuzivă.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 20:27
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Nu este o formă de organizare ideală Nov 16, 2015

Din multe puncte de vedere, PFA nu este o formă de organizare ideală, nici măcar pentru un freelancer. Are unele avantaje la început, dar acestea dispar rapid după maxim 2-3 ani la un freelancer activ. Din acest punct de vedere, este o formă de organizare temporară pentru mulți freelanceri activi.

Guvernanții noștri (ca de altfel majoritatea guvernanților europeni) nu înțeleg momentan ce sunt și cum funcționează freelancerii. Dat fiind că proporția de freelanceri
... See more
Din multe puncte de vedere, PFA nu este o formă de organizare ideală, nici măcar pentru un freelancer. Are unele avantaje la început, dar acestea dispar rapid după maxim 2-3 ani la un freelancer activ. Din acest punct de vedere, este o formă de organizare temporară pentru mulți freelanceri activi.

Guvernanții noștri (ca de altfel majoritatea guvernanților europeni) nu înțeleg momentan ce sunt și cum funcționează freelancerii. Dat fiind că proporția de freelanceri în economie este în creștere explozivă la nivel european de vreo 5 ani de zile, poate se vor mai îmbunătăți lucrurile în viitor... Există unele semnale timide la nivel european că încep să se intereseze de freelanceri, dar nimic concret. Prea puțin contează pe termen scurt.

Știu că mi-a spus o colegă din Franța că ea plătește contribuții sociale peste 40% din venit (nu mai rețin cifra exactă), ceea ce mi se pare de-a dreptul scandalos. Aceste contribuții uriașe explică și tarifele lor, care în termeni reali sunt decimate de toate dările. Din cifrele pe care le cunosc, un traducător mediu în România câștigă în jur de 10.000 de euro pe an. Puțini sunt cei care câștigă peste fără subcontractare. La un venit peste un anumit nivel, 10% din venit pentru pensie este mai mult decât ai plăti, de exemplu, pentru o pensie privată (întreagă) pe an. La SRL plătești o proporție mai mare, dar din salariu, nu din venitul total. În termeni reali, plătești mai puțin pe an. Contează însă și alte lucruri. Un contabil ți-ar putea face niște calcule comparative, depinde de situația fiecăruia.

Sinceră să fiu, nu am nici cea mai vagă încredere în pensiile de stat la care cotizez și nu îmi fac nicio iluzie în privința lor. Dar, în sistemul de stat, toată lumea știe că nu este vorba de o cotizație pentru pensia noastră, ci pentru pensiile pensionarilor actuali. În condițiile în care economia și populația evoluează în direcțiile actuale, nu prea văd cine va cotiza pentru pensiile noastre. Pensia este importantă. Îți poți propune să nu te pensionezi ca freelancer, dar, realist vorbind, e greu să pui atâția bani deoparte și se poate întâmpla orice.

În orice caz, cred că va exista un nou val de închideri de PFA-uri începând din acest an cu cei mai informați și mai calculați. Ca să ai o imagine clară, îți trebuie niște cifre clare ale situației proprii. Din păcate, nu mulți freelanceri se obosesc să își monitorizeze atent intrările și ieșirile și impactul unor schimbări. Probabil vor păstra această formă de organizare numai cei care nu au încotro sau au venituri relativ mici. Sub un anumit nivel de venituri, probabil este convenabil să fii PFA, dar cred că acest interval a devenit destul de limitat.

Pe de altă parte, 10% nu este dificil de compensat cu o mărire tarifară proporțională. De regulă, 10-20% este o mărire tarifară acceptabilă.

Am vrut să închei cu o glumă
Collapse


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 20:27
English to Romanian
TOPIC STARTER
Inchidere PFA Nov 16, 2015

A, mie mi se pare aiurea si cota unica de impozitare de 16%, avand in vedere prin ce "hopuri" financiare am trecut si trec. In UK si parca si in Cehia, veniturile anuale sub un anumit prag nu sunt impozitate deloc.

Ce sa mai zic de banci, nici n-am stiut ca o anumita banca imi fura din bani pentru retragerea de la bancomat. Stiam de taxa pentru ordin de plata (pierd cate 4 lei), de taxa pentru interogare sold, de taxa pentru transfer intra si interbancar, dar nu si de taxa pentru re
... See more
A, mie mi se pare aiurea si cota unica de impozitare de 16%, avand in vedere prin ce "hopuri" financiare am trecut si trec. In UK si parca si in Cehia, veniturile anuale sub un anumit prag nu sunt impozitate deloc.

Ce sa mai zic de banci, nici n-am stiut ca o anumita banca imi fura din bani pentru retragerea de la bancomat. Stiam de taxa pentru ordin de plata (pierd cate 4 lei), de taxa pentru interogare sold, de taxa pentru transfer intra si interbancar, dar nu si de taxa pentru retragere. De asemenea, daca sar o luna, doua, trei de extrase de cont si le solicit apoi, ma costa 1 EUR pentru fiecare luna solicitata.

Fac parte din categoria traducatorilor care se gandesc sa isi inchida PFA-ul. Nu am suficient de lucru pentru a putea acoperi si impozitul, si sanatatea, si contributia pentru pensie, acum, si sa imi si ramana macar un salariu mediu net pe luna.

[Edited at 2015-11-16 12:28 GMT]
Collapse


 
cristinacb (X)
cristinacb (X)
Romania
Local time: 20:27
French to Romanian
+ ...
Buna Feb 1, 2016

Bună dimineaţa!

O mică observaţie, totusi. Sorana, acest impozit pe care il platim, precum si contributiile pentru sanatate si pensie (pe care credeam ca nu esti nici tu obligata să o plateşti - CAS) - sunt toate procent din venitul net. Deci, dacă într-un an am caştigat doar 500 Ron si poate am cheltuit 200 sau poate chiar 570 (cheltuielilte deductibile doar), voi plăti 16 % din 300, sau din 0 Ron . Deci e direct proportional cu venitul real. N-ar trebui să te determine
... See more
Bună dimineaţa!

O mică observaţie, totusi. Sorana, acest impozit pe care il platim, precum si contributiile pentru sanatate si pensie (pe care credeam ca nu esti nici tu obligata să o plateşti - CAS) - sunt toate procent din venitul net. Deci, dacă într-un an am caştigat doar 500 Ron si poate am cheltuit 200 sau poate chiar 570 (cheltuielilte deductibile doar), voi plăti 16 % din 300, sau din 0 Ron . Deci e direct proportional cu venitul real. N-ar trebui să te determine să inchizi PFA-ul - Dar tu îţi ştii mai bine realităţile.

Cu bine.
Collapse


 
cristinacb (X)
cristinacb (X)
Romania
Local time: 20:27
French to Romanian
+ ...
Pe scurt Feb 1, 2016

Din cate ştiam, nimeni nu te obligă să plăteşti (pe tine, pe oricare dintre noi) contribuţia la pensii, atâta vreme cât venitul total (brutul) nu depăşeşte un anumit plafon (8000 acum cativa ani, acum ceva mai mult probabil). Nu ştiu cum se va pune problema din 2017 (deci pentru veniturile obţinute în acest nou an).

 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 20:27
English to Romanian
TOPIC STARTER
Formularul 600 Feb 1, 2016

Daca venitul net este sub 938 de lei/luna pentru anul 2015, nu trebuie sa depunem formularul 600 (pensiile). Daca depaseste, trebuie.

De fapt, trebuia, azi era ultima zi pentru formularul 600.

Din punctul meu de vedere, orice forma de organizare devine nerentabila in momentul in care suma cu care ramai dupa ce platesti tot ce este de platit catre stat nu iti asigura un trai decent. Fiecare isi stie decentul lui. Sau ar trebui sa si-l stie.

Daca am castigat
... See more
Daca venitul net este sub 938 de lei/luna pentru anul 2015, nu trebuie sa depunem formularul 600 (pensiile). Daca depaseste, trebuie.

De fapt, trebuia, azi era ultima zi pentru formularul 600.

Din punctul meu de vedere, orice forma de organizare devine nerentabila in momentul in care suma cu care ramai dupa ce platesti tot ce este de platit catre stat nu iti asigura un trai decent. Fiecare isi stie decentul lui. Sau ar trebui sa si-l stie.

Daca am castigat 500 de lei si am cheltuit 570, nu cred ca mai este ceva de spus.

Aici, explicatii: http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_42412/PFA-urile-trebuie-să-depună-formularul-600-la-Fisc-pană-diseară-Ce-persoane-sunt-exceptate.html

Si aici, cu detalii: http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_42399/Nu-orice-PFA-plăteşte-CAS-in-2016-Iată-cum-să-afli-dacă-tu-plătești.html

[Edited at 2016-02-01 13:27 GMT]
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Total contributii traducatori PFA






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »