cat de mult conteaza o pagina web ?
Thread poster: Carmela Moldovan
Carmela Moldovan
Carmela Moldovan  Identity Verified
Romania
Local time: 01:15
German to English
+ ...
Feb 17, 2005

Aduce clienti, merita, ce spuneti voi, din experienta vostra, cei care aveti pagina web ?
Personal cred ca da un plus de credibilitate, o nota de profesionalism, dar impactul real nu il stiu.


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
pagină web Feb 17, 2005

Eu mi-am cumpărat anul trecut un domeniu, dar până acum nu am avut timp să mă ocup de crearea site-ului. Părerea mea este că, deocamdată cel puţin, prezenţa pe Internet nu este capitală pentru un freelancer dar, aşa cum spuneai, aduce un plus de credibilitate. Probabil că pe termen lung merită investiţia.

 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Intr-o oarecare masura Feb 17, 2005

Nu pot sa evaluez corect efectul unei pagini, pentru ca lucrand la ea de una singura, in cea mai mare parte, progresez lent.

A meritat experienta de a face pagina pentru ca am aflat multe despre cautarea pe internet, html si cum functioneaza Google, lucruri care imi mai ajuta si la traduceri, mai ales cand caut cuvinte in viteza pe net. Mi-a luat destul timp (o luna pana am facut pagina de prezentare si nenumarate zile si jumatati de zile pentru modificari, adaugari de termeni in d
... See more
Nu pot sa evaluez corect efectul unei pagini, pentru ca lucrand la ea de una singura, in cea mai mare parte, progresez lent.

A meritat experienta de a face pagina pentru ca am aflat multe despre cautarea pe internet, html si cum functioneaza Google, lucruri care imi mai ajuta si la traduceri, mai ales cand caut cuvinte in viteza pe net. Mi-a luat destul timp (o luna pana am facut pagina de prezentare si nenumarate zile si jumatati de zile pentru modificari, adaugari de termeni in dictionar, actualizari etc.)

O solutie mai rapida e sa angajezi pe cineva pentru pagina. Si solutia asta are dezavantajele ei, pentru ca tot trebuie sa inveti diverse lucruri ca sa stii ce sa ceri, dar in plus mai si dai o caruta de bani, in afara de ce trebuie sa platesti pentru domeniu, hosting si telefonul prin care ţipi la cei cu domeniul si hostingul...



[Edited at 2005-02-17 16:35]
Collapse


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Domenii gratuite Feb 18, 2005

Eu nu ma pricep in acest domeniu,dar am auzit ca exista si domenii gratuite.In plus mi se pare ca acum ofera si ProZ domenii, dar nu stiu daca si cat costa.
M-am gandit si eu mult la acest aspect. O pagina web te prezinta in lume printr-o cale care acum este foarte utilizata - Internetul. Te prezinta si in alte tari unde nu poti da anun turi la ziar, sau TV, sau pune afise pe stalpi.
E si o chestie desteapta, caci poti sa-l aranjezi frumos, sa-i pui teme interesante, sa actualizezi.<
... See more
Eu nu ma pricep in acest domeniu,dar am auzit ca exista si domenii gratuite.In plus mi se pare ca acum ofera si ProZ domenii, dar nu stiu daca si cat costa.
M-am gandit si eu mult la acest aspect. O pagina web te prezinta in lume printr-o cale care acum este foarte utilizata - Internetul. Te prezinta si in alte tari unde nu poti da anun turi la ziar, sau TV, sau pune afise pe stalpi.
E si o chestie desteapta, caci poti sa-l aranjezi frumos, sa-i pui teme interesante, sa actualizezi.
Pe de alta parte iti trebuie niste cunostinte si bani. Ori trebuie sa stii tu sa-ti faci si vazand ca tot mai multi sunt in stare, ma gandesc totusi ca n-ar fi asa greu, ori angajetzi pe cineva (nu mi-e clar pe ce baze - permanent, numai pentru realizare?)si mai trebuie sa cunosti servere, sa platesti (daca nu gasesti gratuit).Banuiesc eu ca e vorba de un abonament.
Acum nu stiu eficienta. Numai cineva care are o pagina web poate sa ne spuna cat de mult il ajuta.
(Mentionez ca prin postingul meu nu intentionez sa ofensez sau sa schimb sensul discutiei).

Ruxi
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


cat de mult conteaza o pagina web ?






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »