Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >
Off topic: Fir cu pisici
Thread poster: Suzana Brailescu
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 05:01
German to Romanian
+ ...
E o scumpă... Nov 30, 2006

... şi o dulce. Shaki a ta e o minunăţie felină, să-ţi trăiască.

BTW, Bogdan, e izbitoare ordinea ce domneşte pe biroul tău, care e oglindă, se oglindesc cărţile în el. Nu pot să nu mă minunez şi să mă întreb şi să te întreb: cum reuşeşti? Mie mi-e şi jenă să fac o poză cu ce-i la mine pe masă, că s-ar mira tot netul, toate sunt claie peste grămadă. Şi nu de mult cică mi-am făcut ordine. Am muncit toată ziua duminica trecută de mi-am făcut ordi
... See more
... şi o dulce. Shaki a ta e o minunăţie felină, să-ţi trăiască.

BTW, Bogdan, e izbitoare ordinea ce domneşte pe biroul tău, care e oglindă, se oglindesc cărţile în el. Nu pot să nu mă minunez şi să mă întreb şi să te întreb: cum reuşeşti? Mie mi-e şi jenă să fac o poză cu ce-i la mine pe masă, că s-ar mira tot netul, toate sunt claie peste grămadă. Şi nu de mult cică mi-am făcut ordine. Am muncit toată ziua duminica trecută de mi-am făcut ordine şi curăţenie în cameră, iar azi e joi, nici nu a trecut o săptămână şi parcă e mai rău decât înainte. Nu ştiu ce să mai fac cu mine...
Collapse


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Tot căţel Nov 30, 2006

Shaki este un/o frumos/frumoasă (n-am înţeles ce sex are).
Mie tot câinii imi plac mai mult. Iubesc toate animalele de fapt, dar dintre cele de casă cel mai mult îmi plac câinii şi caii.
Am avut pentru scurt timp pisici (motani) şi amândoi f.nebuni, se urcau pe perdele şi rupeau tot. Probabil că erau hiperhormonali şi trebuiau castraţi.
Am avut şi câine şi tot unul îmi doresc. Pot comunica, cu el mă pot juca şi f.important pentru mine mă scoate la plimbare
... See more
Shaki este un/o frumos/frumoasă (n-am înţeles ce sex are).
Mie tot câinii imi plac mai mult. Iubesc toate animalele de fapt, dar dintre cele de casă cel mai mult îmi plac câinii şi caii.
Am avut pentru scurt timp pisici (motani) şi amândoi f.nebuni, se urcau pe perdele şi rupeau tot. Probabil că erau hiperhormonali şi trebuiau castraţi.
Am avut şi câine şi tot unul îmi doresc. Pot comunica, cu el mă pot juca şi f.important pentru mine mă scoate la plimbare forţat. Pisica m-ar face mai sedentară decât sunt şi aşa.
Câinele imi dă şi altă stare sufletească şi mai ales curaj când îl am lângă mine.
Ca alternativă la câine îmi plac şi iepuraşii, sau purceluşii de Guineea.
Mai este o problemă, cu care nu ştiu cum vă descurcaţi voi: cănd plecaţi în călătorii. Eu n-am cu cine lăsa, deci îmi trebuie ceva mic pe care să-l pot lua cu mine în geantă.
Collapse


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 05:01
Romanian to English
+ ...
It's a girl! Nov 30, 2006

OvidiuKatz wrote:

... şi o dulce. Shaki a ta e o minunăţie felină, să-ţi trăiască.

BTW, Bogdan, e izbitoare ordinea ce domneşte pe biroul tău, care e oglindă, se oglindesc cărţile în el. Nu pot să nu mă minunez şi să mă întreb şi să te întreb: cum reuşeşti? Mie mi-e şi jenă să fac o poză cu ce-i la mine pe masă, că s-ar mira tot netul, toate sunt claie peste grămadă. Şi nu de mult cică mi-am făcut ordine. Am muncit toată ziua duminica trecută de mi-am făcut ordine şi curăţenie în cameră, iar azi e joi, nici nu a trecut o săptămână şi parcă e mai rău decât înainte. Nu ştiu ce să mai fac cu mine...


Mulţumesc/mulţumim pentru complimente tuturor.

Ovidiu, acela nu e biroul meu. E o masă pe care o detest pentru că ocupă spaţiu şi e bătrânicioasă. O folosesc doar ca raft pentru unele dintre cărţile mele.

Iar Shaki o foloseşte ca spaţiu de promenadă.

Ca să-i răspund şi lui Ruxi: Shaki e fetiţă, a împlinit recent trei ani (Şi da, i-am dat petrecere de ziua ei. I know. I'm crazy like that.) şi este Miss ProZ Kitten

Nu ne plac câinii. Sunt ori docili şi plictisitori, ori agresivi. Ne place să fim independenţi şi să facem ce ne taie capul. Şi... or fi câinii deştepţi, dar pisicile sunt geniale. Pe un câine îl poţi dresa să facă ce vrei tu, dar pisicile ne-au dresat de mult să facem tot ce vor ele.

Cu cine o las când plec? Am un prieten care vine zilnic s-o hrănească, s-o adape şi s-o mângâie pe căpşor în lipsa mea...


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:01
English to Romanian
Nu mai aveţi pisici? Sep 8, 2007

Visit The Russian Pet Club: http://www.proz.com/topic/42135

 
Valentin Alupoaie
Valentin Alupoaie  Identity Verified
Romania
Local time: 05:01
English to Romanian
+ ...
Meet Sandokan, the Tiger of Botoşanezia Sep 8, 2007

De fapt, e al părinţilor mei şi îi e tare bine la casă.



But I have _got_ to get me one of these: http://www.proz.com/post/305731#305731

...
See more
De fapt, e al părinţilor mei şi îi e tare bine la casă.



But I have _got_ to get me one of these: http://www.proz.com/post/305731#305731

Whatever it is...
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:01
English to Romanian
Pisici antialergice? Sep 8, 2007

Valentin Alupoaie wrote:
But I have _got_ to get me one of these: http://www.proz.com/post/305731#305731

Whatever it is...


Sunt scumpe! Mă refer la preţ


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:01
English to Romanian
Videoclip cu pisică Sep 10, 2007

Mie mi-a plăcut:
http://www.youtube.com/watch?v=Qit3ALTelOo&feature=bz100


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:01
English to Romanian
Pisici vorbitoare Nov 18, 2007

Am văzut tot felul de clipuri trucate cu aşa-zise pisici vorbitoare, dar astea chiar vorbesc. Sunt foarte drăgălaşe, enjoy

 
Emina Popovici
Emina Popovici  Identity Verified
Sweden
Local time: 04:01
English to Romanian
+ ...
Frumos Nov 18, 2007

Mersi mult, m-a mai înveselit! Nu ştiu cum, dar până acum nu am văzut acest fir...
Oare de ce le place oamenilor să vadă animalele vorbind? Mie îmi place aşa cum sunt. Am şi eu un motănel, un sufleţel de milioane şi nu trebuie să vorbească, ochii lui îmi spun totul. Are nişte ochi albaştri care până acum nu au lăsat pe nimeni indiferent. Of, am trecut prin atâtea împreună (suntem împreună de aproape şapte ani) şi chiar acum este bolnăvior, a fost operat şi l-a
... See more
Mersi mult, m-a mai înveselit! Nu ştiu cum, dar până acum nu am văzut acest fir...
Oare de ce le place oamenilor să vadă animalele vorbind? Mie îmi place aşa cum sunt. Am şi eu un motănel, un sufleţel de milioane şi nu trebuie să vorbească, ochii lui îmi spun totul. Are nişte ochi albaştri care până acum nu au lăsat pe nimeni indiferent. Of, am trecut prin atâtea împreună (suntem împreună de aproape şapte ani) şi chiar acum este bolnăvior, a fost operat şi l-am lăsat la cabinet. Nu zic nimic de costurile unei operaţii aici pe meleagurile străine, dar banii nu contează, vin şi pleacă, se pierd şi se câştigă. Un sufleţel nu. Niciodată. Cei care au şi iubesc animalele ştiu acest lucru. Sper să fie din nou bine, sper din tot sufletul pentru că sufăr enorm.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:01
English to Romanian
Pentru Emina Nov 18, 2007

Emina Popovici wrote:
Cei care au şi iubesc animalele ştiu acest lucru. Sper să fie din nou bine, sper din tot sufletul pentru că sufăr enorm.


Însănătoşire grabnică motănelului tău. Cum îl cheamă? Ştiu ce înseamnă... în momentul de faţă nu mai am pisici, probabil va mai trece un timp până o voi găsi pe cea potrivită, dar încerc să menţin firul acesta de discuţie la suprafaţă, aşa că mai scrieţi şi voi din când în când despre prietenii voştri


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 05:01
Romanian to English
+ ...
shaki Nov 18, 2007


"i has computor"


 
Emina Popovici
Emina Popovici  Identity Verified
Sweden
Local time: 04:01
English to Romanian
+ ...
despre motănei - aviz amatorilor Nov 19, 2007

Mulţumesc pentru sprijin, Maria! Contează foarte mult pentru mine, mai ales că sunt foarte puţini oameni care înţeleg "nebuniile" pe care le poate face un stăpân de animăluţ de companie.
Motanul meu este birmanez şi se cheamă Moxica (după numele conchistadorului spaniol din Cucerirea paradisului/The Conquest of Paradise. Nu ştiu de ce i-am dat acest nume, oricum el preferă să i se spună şi Gigi.

... See more
Mulţumesc pentru sprijin, Maria! Contează foarte mult pentru mine, mai ales că sunt foarte puţini oameni care înţeleg "nebuniile" pe care le poate face un stăpân de animăluţ de companie.
Motanul meu este birmanez şi se cheamă Moxica (după numele conchistadorului spaniol din Cucerirea paradisului/The Conquest of Paradise. Nu ştiu de ce i-am dat acest nume, oricum el preferă să i se spună şi Gigi.

Am văzut că sunt mulţi traducători iubitori de pisici aici şi că s-a mai discutat despre hrana şi bolile acestor animale superbe.
Aş vrea să subliniez şi eu că HRANA ESTE FOARTE IMPORTANTĂ pentru sănătatea animalului. Un sfat: niciodată să nu luaţi hrana după ureche şi mai ales să nu cumpăraţi mărcile clasice la care se face intens reclamă. Bănuiesc că nu se pot da aici nume de mărci, dar am convingerea că ceea ce vând ei este otravă pură frumos ambalată, aşa că...Whiskas, Kitecat, Darling şi mai ales hrana ambalată la saci de 10-50 kg la preţuri de până 10RON-kg.
Nu ştiu cum stă treaba cu hrana pentru câini, dar bănuiesc că nici la ei nu e roz...

Eu nu am ştiut acest lucru (şi există mulţi oameni care nu ştiu!), nimeni nu mi-a spus, l-am castrat acum 6 ani şi nici veterinarul nu s-a sinchisit să mă îndrume. Hrana de la mărcile mai sus-menţionate nu am luat-o datorită preţului scăzut, ci pur şi simplu nu am ştiut că-i poate face rău.

Motanul a făcut o ditamai piatră de 5 cm (!) în vezică şi cu greu a scăpat. De atunci am trecut pe hrană specială pentru prevenirea struviţilor. După 2 ani a făcut oxalaţi. Am trecut pe hrană specială care controlează Ph-ul şi previne reapariţia acestor cristale. Săracul animal are penisul amputat, iar în vara aceasta a trebuit să i se facă operaţie de lărgire a uretrei pentru că i s-a atrofiat şi nu mai putea să urineze. Din păcate veterinarul în care am avut cea mai mare încredere s-a dovedit a fi un workaholic (lucrează zilnic 12 ore + weekend 10 ore pe zi) care efectiv mi-a căsăpit motanul. În primul rând nu a făcut operaţia aceea de lărgire a uretrei cum trebuie şi uretra s-a închis din nou. În al doilea rând, mi-a scris greşit în actele motanului şi am avut o grămadă de probleme când l-am adus în Suedia.

Acum l-am operat din nou pentru lărgirea uretrei. Nu mai am cuvinte. Şi toate acestea datorită proastei nformări cu privire la hrană şi mai ales datorită unui veterinar incompetent.

Nu pot să-mi iert ignoranţa de a nu fi ştiut că motanii au nevoie de hrană specială. Probabil şi pisicile. Acum ştiu. Şi acum îi cumpăr hrană scumpă şi chiar foarte scumpă (Royal, Hill, Eukanuba). Pentru că merită. Pentru că datorită hranei proaste a făcut una dintre cele mai păcătoase boli (feline lower urinary tract disease). Regula privind hrana este simplă , valabilă şi la oameni - mai bine mai scump şi mai puţin, decât mult şi prost.

Sper ca cele povestite mai sus să va facă să vă gândiţi de două ori când cumpăraţi hrană pentru patrupezii voştri iubiţi şi răsfăţaţi.
Şi, bineînţeles...de peşte nici vorbă la motani!
Collapse


 
Anca Nitu
Anca Nitu
Local time: 22:01
German to English
+ ...
nu judeca cartea dupa coperta Nov 19, 2007

PROCASAPROIECT wrote:


Fratilor,
am o problema cat mine de mare.

Sotul meu in complicitate cu un crescator de R. ( care ne e si foarte bun prieten ) m-au santajat sentimental si m-au convins sa accept venirea la noi in casa a unui puiut de Rottweiler ( 6 saptamani, femela ).Pe motiv ca e asa dragut, ca rasa nu e chiar asa de periculoasa, ca .... (ar urma alte cateva motive ,dar nu vreau sa va plictisesc )

Ani de zile am fost reticenta fata de aceasta rasa,probabil datorita insuficientei documentari .
Acum am mai citit cate ceva , dar tot mi-e teama ca voi esua in a-l creste corespunzator ( se spune ca un exemplar insuficient dresat este incalculabil) . Am la activ deja un cainie de paza distrus , in sensul ca l-am crescut cu inima si nu cu mintea . A fost orice numai caine de paza nu , a facut ce a vrut el nu ce-i spuneam eu . Spre norocul meu (si al altora) la el functiona santajul sentimental ,si asa mai reuseam sa scapam fara incidente tragice in public ( e vorba de Aspar ,dogul german pe care l-am avut in liceu ).

Dar cu un Rottweiler e altfel. ... nu merge cu sentimentalisme.

SI Ada, boxerita noastra , conform cartilor ar trebui sa fie un caine de paza .
Daca o pazim noi ......

Daca stie careva dintre voi ceva despre aceasta rasa ,sau cunoaste crescatori ,care ar putea sa-mi dea sfaturi utile , v-as fi recunoscatoare ( poate ceva forumuri pe net )

Va salut pe toti cu drag,Agnes

Saptamana viitoare


[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2006-08-30 18:36]


uite niste informatii care sper sa te ajute :
http://www.rcr.z1.ro/
http://www.ach.ro/membri/cluburi%20de%20rase.htm
eu am avut caini toata viata ( si pisici dar mai putine...), din experienta proprie si un caine de rasa incerta poate devi un excelent caine de paza ... si un caine din rasa cu cea mai proasta reputatie posibila poate sa se transforme in bona la copii, depinde de caracterul lui ( un caine e o persoana) si de cum e tratat de familia lui
acum aproape 100 de ani:) cand eram in Romania am avut o carte despre dresajul cainilor care mi-a ajutat mult... din pacate nu imi mai aduc aminte titlul exact si nici nu o mai am
dar uite :
http://www.caini-dresaj.ro/
http://romdogs.tripod.com/faq/dresaj.html

Numai bine! si succes in educarea "fetitei"


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:01
English to Romanian
Despre browsere şi alte programe Feb 23, 2008

Din seria... despre browsere şi alte programe, vă fac cunoştinţă cu "Mozila", asistenta mea:



Găseşte orice. Fură orice. Ronţăie orice.

[Editat la 2008-02-23 17:41]


 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Mutulică pe monitor :) Feb 23, 2008

Tot la categoria "tehnice"...



 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Fir cu pisici






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »