Publicare traducere existenta de catre o alta editura decat cea la care a fost tradusa
Thread poster: Adina Ihora
Adina Ihora
Adina Ihora
Local time: 12:04
English to Romanian
Sep 2, 2016

Buna ziua, apelez la dvs. in dorinta de a obtine o lamurire.
Pe scurt, am tradus o carte la o editura acum vreo 10 ani, iar in prezent o alta editura se arata interesata de publicarea aceleiasi traduceri. Drepturile de autor pentru traducere au fost cesionate editurii pentru o perioada de 5 ani, perioada deja expirata. As dori sa stiu daca in aceasta situatie inchei un nou contract cu a doua editura pentru publicarea cartii de catre aceasta si ce obligatii de plata are editura fata de mine
... See more
Buna ziua, apelez la dvs. in dorinta de a obtine o lamurire.
Pe scurt, am tradus o carte la o editura acum vreo 10 ani, iar in prezent o alta editura se arata interesata de publicarea aceleiasi traduceri. Drepturile de autor pentru traducere au fost cesionate editurii pentru o perioada de 5 ani, perioada deja expirata. As dori sa stiu daca in aceasta situatie inchei un nou contract cu a doua editura pentru publicarea cartii de catre aceasta si ce obligatii de plata are editura fata de mine, ca traducator.
Multumesc.
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 12:04
Romanian to English
+ ...
Avocat Sep 2, 2016

adi_na wrote:

Buna ziua, apelez la dvs. in dorinta de a obtine o lamurire.
Pe scurt, am tradus o carte la o editura acum vreo 10 ani, iar in prezent o alta editura se arata interesata de publicarea aceleiasi traduceri. Drepturile de autor pentru traducere au fost cesionate editurii pentru o perioada de 5 ani, perioada deja expirata. As dori sa stiu daca in aceasta situatie inchei un nou contract cu a doua editura pentru publicarea cartii de catre aceasta si ce obligatii de plata are editura fata de mine, ca traducator.
Multumesc.


Un avocat vă poate lămuri cel mai bine în legătură cu aceste aspecte legale.


 
Adina Ihora
Adina Ihora
Local time: 12:04
English to Romanian
TOPIC STARTER
Speram ca... Sep 2, 2016

Desigur, aveti dreptate. Speram ca vreunul dintre colegii de pe forum sa se fi aflat intr-o situatie similara si sa-mi fi impartasit experienta sa. Poate ca timpul nu este trecut...

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Publicare traducere existenta de catre o alta editura decat cea la care a fost tradusa






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »