Pages in topic:   < [1 2 3 4 5]
Off topic: Concurs de proză foarte scurtă (spaţiu pentru comentarii)
Thread poster: Dan Marasescu
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 23:39
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Old at heart Apr 19, 2005

Please don't go there! You make me feel so old! Este un cântec pentru cei "young at heart", pentru cei "old at heart" nu e nici unul
Eu numai în Cluj m-am "relocat" de cel puţin 10 ori şi am locuit în majoritatea cartierelor, cu o unică excepţie (grigorescu). Este chiar o straduţă destul de mică unde am stat în trei locuri diferite Damn situaţia l
... See more
Please don't go there! You make me feel so old! Este un cântec pentru cei "young at heart", pentru cei "old at heart" nu e nici unul
Eu numai în Cluj m-am "relocat" de cel puţin 10 ori şi am locuit în majoritatea cartierelor, cu o unică excepţie (grigorescu). Este chiar o straduţă destul de mică unde am stat în trei locuri diferite Damn situaţia locativă Thank God that's over.
Collapse


 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
sorry :) Apr 19, 2005

Regret, I did not mean to make you feel old I'll try to come up with something funnier next time I know what it's like to live out of a suitcase...

 
lucca
lucca
Romania
Local time: 23:39
English to Romanian
Limerick bun în 3 minute! Apr 19, 2005

Şapte puncte, evident (hors concours). În doar 3, hai să zicem aproape 4 minute!

Pe de altă parte, heaven is / should be / must be better than hell. Cel puţin, aşa spune received wisdom.

Isaac Asimov era un mare amator şi autor de limericks care nu era - cum să zic? Nebritanic? De fapt, era şi el in US exact aşa cum sunt românii care trăiesc în UK şi au cetăţenie...
See more
Şapte puncte, evident (hors concours). În doar 3, hai să zicem aproape 4 minute!

Pe de altă parte, heaven is / should be / must be better than hell. Cel puţin, aşa spune received wisdom.

Isaac Asimov era un mare amator şi autor de limericks care nu era - cum să zic? Nebritanic? De fapt, era şi el in US exact aşa cum sunt românii care trăiesc în UK şi au cetăţenie

Vai, cât de mult mi-a trebuit să scriu acest răspuns

[Edited at 2005-04-19 18:34]
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 23:39
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
un stil de viaţă :) Apr 19, 2005

E o realitate în momentul de faţă. Merită o poezie şi un cântec, chiar. Doar toată chestia cu mutarea e cu cântec, nu? Faptul că ai atins instantaneu o coardă, şi bănuiesc nu numai la mine, arată că merită o poezie, cât de mică Oricum e reuşită.

 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
and something else... Apr 19, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

Pe de altă parte, heaven is / should be / must be better than hell. Cel puţin, aşa spune received wisdom.



Lauda promptitudinii e nemeritata, trebuie sa va marturisesc ca limerick-ul e vechi de vreo 8 ani, il compusesem at the tender age of 16 just for the fun of it, iar acum mi l-am amintit... it was resurrected by proZ
Cat despre diferenta dintre heaven and hell, cred ca sunt nimerite aici doua evocari:
1: Ivan Turbinca (tabacioc, femei, guleai... - ma rog, sunt nefumatoare, dar treaca de la mine, you get the idea)
2: Knocking on the Pearly Gates.
Saint Peter: Who's there?
Answer: It is I, oh Lord.
Saint Peter: Oh, another goddamn English teacher.

That sums it up nicely


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 23:39
English to Romanian
Lectură pentru weekendul de Paşte Apr 30, 2005

Sute de povestiri scurte de max. 25 cuvinte:
http://espressostories.com/index.php
Cel mai mult mi-a plăcut următoarea:
Pisicile au reuşit să omoare toţi oamenii. S-au odihnnit şi şi-au amintit că nici una nu poate să folosească un deschizător de conserve.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 23:39
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
strategie :lol: Apr 30, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:
Pisicile au reuşit să omoare toţi oamenii. S-au odihnnit şi şi-au amintit că nici una nu poate să folosească un deschizător de conserve.


Atunci se vede ce bun� e un pic de strategie �nainte de ac�iune

Cred c� dup� aceast� �nt�mplare s-au �nv��at minte pisicile �i ne tolereaz� pe l�ng� ele


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Concurs de proză foarte scurtă (spaţiu pentru comentarii)






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »