Cum se semneaza in locul cuiva?
Thread poster: Paraschiva Bloju
Paraschiva Bloju
Paraschiva Bloju  Identity Verified
Romania
Local time: 01:15
Member (2005)
German to Romanian
+ ...
May 5, 2005

Trebuie sa scriu o scrisoare in numele unei firme, respectiv a reprezentantului firmei respective si trebuie sa o semnez in locul lui, el nefiind prezent.
In germana exista o formulare speciala (i.A.) dar nu stiu daca in romana exista o norma sau o regula pentru asta.
Ma puteti ajuta?


 
Andrei Albu
Andrei Albu
Romania
Local time: 01:15
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Cu apostrof May 5, 2005

În română ştiu că se pune un apostrof (i se spunea "băţul").
De exemplu, 'Andrei.


 
Ciprian Dumea
Ciprian Dumea  Identity Verified
Local time: 00:15
English to Romanian
+ ...
d'ac cu Andrei May 5, 2005

'Andrei

Ciprian



 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Am vazut si asa: May 5, 2005

p. Prenume Nume
(in legislatie, cand a semnat altcineva pentru Dl Presedinte al Camerei Deputatilor...)


 
Paraschiva Bloju
Paraschiva Bloju  Identity Verified
Romania
Local time: 01:15
Member (2005)
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Dar May 5, 2005

asta presupune sa scriu numele persoanei si eu sa semnez.
Dar persoana mi-a spus sa trec numele meu si sa specific ca am scris scrisoarea i.A- adica "la comanda" ( nu-mi vine nimic plauzibil, dar poate exista deja o formulare pe care eu nu o stiu). In cazul asta ce scriu?

Veronica, "p" vine de la pentru?

Va multumesc tuturor.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 01:15
English to Romanian
Altă variantă May 5, 2005

Pe documente medicale folosim curent o bară verticală atunci când cineva semnează în locul unui şef care nu este disponibil (pe tastatură semnul este pe tasta de sub Backspace: |Lucian). Semnătura poate să nu fie în clar, ci semnătura mea specimen uzuală, "indescifrabilă".
Am văzut şi pe alte documente, nu numai în medicină.


 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 00:15
German to Romanian
+ ...
eu cand am fost angajata, tot cu apostrof semnam pentru patroni May 6, 2005

cand acestia erau in concediu, mi se spunea sa semnez documentele cu numele meu si sa pun apostrof inainte

 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 01:15
French to Romanian
+ ...
cu bara May 6, 2005

numele tau poate fi deasupra sau dedesubtul functiei (sau poti sa nu il treci deloc), bara in fata functiei persoanei respective, semnatura.

cam asa se procedeaza la statul roman (unde inca mai lucrez eu).


 
Susanna & Christian Popescu
Susanna & Christian Popescu
Germany
Local time: 00:15
Romanian to German
+ ...
Semnatura May 6, 2005

Am fost de mai multe ori in situatia de a semna pentru cineva in scrisori adresate unor juristi. Am folosit de fiecare data abrevierea "p.p." sau "per pro" din latina.

Vezi si link-ul: http://www.qwe.ro/ro/e-learning/articol/36/14._Semnatura.html


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 01:15
German to Romanian
+ ...
Procura notariala May 6, 2005

Paraschiva Bloju wrote:

asta presupune sa scriu numele persoanei si eu sa semnez.
Dar persoana mi-a spus sa trec numele meu si sa specific ca am scris scrisoarea i.A- adica "la comanda" ( nu-mi vine nimic plauzibil, dar poate exista deja o formulare pe care eu nu o stiu). In cazul asta ce scriu?

Veronica, "p" vine de la pentru?

Va multumesc tuturor.



Am avut un caz de procură notarială la tradus Ro-EN, în care X îl împuternicea pe Y să semneze în locul luiun contract individual de angajare şi toate documentele aferente. Fă şi tu o procură de genul ăsta, să nu fie nici un dubiu, să nu ai tu probleme după aia. Apoi semnezi documentul care trebuie semnat şi scrii ceva de genul: pt. dl. X, funcţia lui X, semnează Y, funcţia lui y, în baza procurii nr. ..., redactată şi autentificată la data... la Biroul Notarului Public...
Aşa e cel mai sigur.


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 01:15
Romanian to English
+ ...
bara May 6, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

Pe documente medicale folosim curent o bară verticală atunci când cineva semnează în locul unui şef care nu este disponibil (pe tastatură semnul este pe tasta de sub Backspace: |Lucian). Semnătura poate să nu fie în clar, ci semnătura mea specimen uzuală, "indescifrabilă".
Am văzut şi pe alte documente, nu numai în medicină.


Asa stiu si eu.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Cum se semneaza in locul cuiva?






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »