sesiuni de examen la MCC
Thread poster: kebb
kebb
Local time: 11:10
English to Romanian
Jul 7, 2005

Daca stiti cumva datele sesiunilor de examene din 2005 organizate de ministerul Culturii si Cultelor pt acordarea Certificatelor de Traducator, v-as fi foarte recunoascatoare daca le-ati posta aici.

Si inca ceva, cei care au facut facultatea integral in strainatate (in cazul meu Istoria si Teoria Artei si a Literaturii, in lb. engleza), pot obtine pur si simplu o autorizatie de la primarie sau sunt necesare examenele de la MCC?

Direct link Reply with quote

Ildikó Szabó  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 09:10
English to Romanian
+ ...
examen Aug 4, 2005

informatiile sunt pe site-ul
http://www.formare-profesionala.ro/atestate.php?iid=3&ce=acte

kebb
English to Romanian
TOPIC STARTER
multumesc Aug 5, 2005

mersi ca m-ai 'pescuit' din trecut si mi-ai raspuns.

Gata, ma duc sa lucrez pe branci la cererea tip :]

[Subject edited by staff or moderator 2005-08-05 10:57]

kebb
English to Romanian
TOPIC STARTER
inscriere prin corespondenta Aug 5, 2005

Nu prea inteleg cum e posibil sa se trimita, din provincie, prin corespondenta, o cerere tip "luata numai de la Secretariatul Comisiei in perioada inscrierii". Ce logica mai are tot acel "inscrieri prin corespondenta pt solicitantii din provincie" daca e necesara luarea unei cereri de la fata locului? Si daca nu e asa, formularea mi se pare f absurda.
Ce frumos ar fi o lume in care formularul acela ar fi scanat si pus pe site-ul MCC ca fisier pdf (vise... vise...)...

[Subject edited by staff or moderator 2005-08-05 10:57]

kebb
English to Romanian
TOPIC STARTER
cerere tip pt aplicantii din afara capitalei Aug 8, 2005

Am sunat si am aflat ca o copie a cererii tip se poate ridica din fiecare oras-resedinta de judet, de la secretariatul bibliotecii judetene.

Ildikó Szabó  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 09:10
English to Romanian
+ ...
informatii..... Aug 10, 2005

Eu as vrea sa obtin autorizatie pentru limbile engleza-maghiara; nu stiu ce domeniu sa aleg, care este cel mai cautat; daca imi oferiti cateva sfaturi in legatura cu aceasta........
Ce fel de dictionare se admit la examen? Stie cineva de unde as putea face rost de dictionar englez-maghiar/maghiar-englez,cu termeni de specialitate,pe care as putea folosi de exemplu si la examen.
Daca nu obtin nota 7, atunci pretul nu include o reexaminare? Sau daca vreau sa dau examen in sesiunea ordinara, si nu obtin nota 7, atunci mai trebuie sa astept un an?

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
domeniu Aug 10, 2005

Daca doriţi să obţineţi autorizaţia de traducător emisă de Ministerul Justiţiei este obligatoriu să susţineţi examenul pe domeniul juridic. Nu există restricţii pentru dicţionare. Taxa nu include reemaninări sau garanţii suplimentare Dacă doriţi puteţi depune contestaţie, dar costă separat (bani, alergătură şi un car de nervi din câte am auzit).

Jozsef Gal  Identity Verified
Member (2004)
English to Hungarian
+ ...
Nu poti da pe engleza-maghiara la MCC Aug 14, 2005

Dupa cum nu se poate da nici pe engleza-franceza par exump. Limba tinta sau limba din care se traduce la examen tre sa fie romana.

Sichitiu Vasile
Romanian to Italian
o intrebare Aug 15, 2005

Sunt nou in acest forum si ma bucur nespus ca putem comunica intre noi. Se pune problema obtinerii certificatului de traducator de la MCC, dar ma poate lamuri cineva daca exista un act normativ in vigoare pe baza caruia MCC organizează examenele respective. Personal am intrebat la MCC dar nu am obtinut un raspuns,daca nu cumva si tacerea este un raspuns.

Lucica Abil  Identity Verified
Romania
Member (2005)
Italian to Romanian
+ ...

Moderator of this forum
lui kebb Aug 20, 2005

mi-ai luat o piatră de pe inimă... Dar esti sigur? Ai încercat la biblioteca judeteana? Luni, voi merge si eu, la Constanta, să văd dacă mi-o dau.
Spor la traduceri!

Lucica Abil  Identity Verified
Romania
Member (2005)
Italian to Romanian
+ ...

Moderator of this forum
am reusit Aug 24, 2005

să iau o copie a cererii de înscriere la examenul MCC de la biblioteca judeteana. Au un singur exemplar (o copie xerox) pe care ti-l dau contra CI să-l xeroxezi, apoi tu le returnezi formularul iar ei CI. Este exact formularul de pe pagina lor web, dar actualizat (data, tarife). Daca as fi stiut, l-as fi actualizat si printat, asa mi-am făcut griji de pomană.
Nu voi reusi niciodată să înteleg atitudinea Comisiei fată de aceste examene si de cei care se înscriu la ele.
Spor la traduceri, Lucia

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

sesiuni de examen la MCC

Advanced search

Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search