Pages in topic:   < [1 2 3 4 5]
Off topic: A fost cineva la lansarea volumui 6 din Harry Potter?
Thread poster: Cristiana Coblis
lucca
lucca
Romania
Local time: 04:23
English to Romanian
So what? Dec 21, 2006

Maria Diaconu wrote:
Lucian Alexandrescu wrote:
So what?!

Lucian, cu tot respectul, mesajul meu se încadrează în subiectul firului de discuţie. Evident că nu interesează pe toată lumea. Şi este şi off-topic, pe deasupra. O seară plăcută!


Maria, cu tot respectul: n-am spus că mesajul nu se încadrează, că interesează pe toată lumea, că nu e off-topic...
N-am spus nici că trebuie sau nu trebuie să apară. Poate să apară orice.
Dacă întreabă cineva de ce nu zboară vapoarele sau dacă românii chiar nu mor de foame, sau mai ştiu eu ce altă idioţenie distructivă, se găseşte întotdeauna cineva să-i răspundă (ca să-l "lumineze" pe sărmanul - şi manipulativul - asker).
Eu de ce să nu pot să întreb "so what" fără să fiu interpelat pentru aceasta?
De fapt, locul pentru a discuta despre aşa ceva nu e pe un fir OT.
O seară bună, şi tot respectul meu.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 04:23
English to Romanian
Titlul Dec 21, 2006

Harry Potter şi Îngerii Morţii ("traducere aproximativă", zice Antena 3).

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 04:23
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulţumesc pentru ştire Dec 21, 2006

Am citit-o cu aviditate. În momentul de faţă aştept să apară câteva cărţi, printre care şi HP-ul final.
Foarte aproximativă traducerea, într-adevăr
Totuşi, cine sunt aceşti Deathly Hollows? Au mai apărut prin serie, oare? Eu am citit volumele în original şi nu-mi amintesc numele...
Şi totuşi, când apare, mam' mare!!! (mam' mare fiind JK Rowling, care ne perpeleşte atâta...
See more
Am citit-o cu aviditate. În momentul de faţă aştept să apară câteva cărţi, printre care şi HP-ul final.
Foarte aproximativă traducerea, într-adevăr
Totuşi, cine sunt aceşti Deathly Hollows? Au mai apărut prin serie, oare? Eu am citit volumele în original şi nu-mi amintesc numele...
Şi totuşi, când apare, mam' mare!!! (mam' mare fiind JK Rowling, care ne perpeleşte atâta)
Mă întreb dacă va rezista presiunii şi va încheia într-adevăr seria. S-au făcut multe miliarde de dolari pe toate părţile din HP şi nu sunt mulţi cei care primesc vestea cu plăcere. Sincer, nu mă încântă încă o luptă dark împotriva oricui ar fi, aş prefera ceva în stilul primelor şi ultimului volum.
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 04:23
English to Romanian
Cred (şi sper) că va rezista Dec 21, 2006

Cred că autoarea va rezista (după câte ştiu, nu a dat semne de slăbiciune până acum). Să nu uităm că Alexandre Dumas a rezistat la publicarea în serial a "Contelui de Monte Cristo" (şi a altor cărţi).
Oricum, ar fi păcat să cedeze.


 
Dystopia
Dystopia
English to Romanian
Mica corectie titlu Dec 22, 2006

Cristiana, e "Harry Potter and the Deathly Hallows", nu Hollows.

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 04:23
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
eu ştiu... Dec 22, 2006

Aşa o fi, dacă zici tu. Pe Yahoo e "hollows" (am copiat cu copy paste, de lene şi de somn). Sincer nu am făcut jocul de pe situl oficial şi nici nu am fost pe situl editurii, aşa că m-am luat după Yahoo. Oricum până nu apare volumul, nimic nu e sigur

[Editat la 2006-12-22 17:54]


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 04:23
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
articol interesant... to say the least Sep 4, 2007

Până terminaţi de citit volumul 7, vă aduc în atenţie un articolaş din EZ despre viitoarea traducere a ultimului HP: http://www.evz.ro/article.php?artid=314958

Aştept păreri şi vă las (fără spoilere)


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


A fost cineva la lansarea volumui 6 din Harry Potter?






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »