Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8] >
Off topic: Fir despre cărţi
Thread poster: one_A
lucca
lucca
Romania
Local time: 17:29
English to Romanian
Ce mai citeşte (caută) lumea... Oct 17, 2006

http://today.reuters.com/news/articlenews.aspx?type=internetNews&storyid=2006-10-06T061551Z_01_L05706855_RTRUKOC_0_US-MEDIA-BOOKS-POPULAR.xml

 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Recomandari Oct 20, 2006

Din pacate sau din fericire, depinde din ce unghi privesti, citesc mult in ultima vreme.
Am intalnit carti si autori care merita citite/cititi, dar din pacate nu stiu ce se mai gaseste in Romania, ce s-a mai tradus.
Nu stiu ce mai exista prin bibliotecile publice? Mai exista aceste biblioteci? Eu le-am batut odinioara, cu mare placere.
Am norocul sa am si aici o biblioteca f.buna. Imi plac si anticariatele din totdeauna.
Vad ca voi v-ati axat pe autori contemporani, scien
... See more
Din pacate sau din fericire, depinde din ce unghi privesti, citesc mult in ultima vreme.
Am intalnit carti si autori care merita citite/cititi, dar din pacate nu stiu ce se mai gaseste in Romania, ce s-a mai tradus.
Nu stiu ce mai exista prin bibliotecile publice? Mai exista aceste biblioteci? Eu le-am batut odinioara, cu mare placere.
Am norocul sa am si aici o biblioteca f.buna. Imi plac si anticariatele din totdeauna.
Vad ca voi v-ati axat pe autori contemporani, science-fiction, etc.
Eu sunt putin in alta directie:
1. Imi place Pearl Buck din toate punctele de vedere, este chiar un model pentru mine. A scris, a tradus, a avut copii, a infiat copii, s-a ocupat de copii orfani, a trait in doua lumi (USA si China). A primit si premiul Nobel. Am citit viata si multe din cartile ei. Merita.
2. Ma fascineaza biografiile fie ele de pictori, de muzicieni, de scriitori, de persoane istorice importante, sau de oameni de rand.
Ce am descoperit:
a. Einstein - biografia sotiei si o carte despre fiica lui.
A avut trei copii: un baiat talentat si destept ca el, inginer, un baiat bolnav psihic si o fata data imediat dupa nastere in adoptie. Sotia lui a fost si ea f.desteapta si a studiat fizica.
b. Imparateasa Frantei - Josephine Bonaparte. O biografie, de fapt o viata f.interesanta.
c. Am citit si unele biografii de sotii de personalitati (Mozart, Einstein, Mahler, Mann,Goethe etc.). Am descoperit astfel si viata personala a unor astfel de personalitati.
d. Pablo Neruda
e. Femeia care l-a iubit pe Gandhi - e vorba de Mahatma Gandhi si prietena lui dintr-o familie nobila de englezi care s-a dedicat lui.
f. Anne Pontille´ - "Dumnezeu nu mi-a vorbit" (despre curajul de a lua decizii si a te cunoaste pe tine insuti).
g. Yang Erche Namu - o femeie dintr-o regiune indepartata si saraca a Chinei cu traditia matriarhatului isi gaseste adevarata menire si valoare in viata devenind cantareata si manechin.
h. Maria Walewska (una din iubitele lui Napoleon Bonaparte)
3. Galsworthy - a scris in afara de ciclurile Forsyte Saga si alte romane interesante. Mi-a placut Joceyln si The Saint.
4. Isabel Allende - Paula
5. Zeruya Shalev - o autoare israeliana. Mi-a placut mult "Familie tarzie" (despre drama psihica a unui divort pentru toti cei implicati - soti, copii, noi parteneri)
6. O carte interesanta despre istoria si cultura geishei in Japonia.

Si o intrebare: a citit cineva Michael Ondatje? Cum vi se pare?
Eu am citit "Pacientul Englez", dar filmul mi-a placut mai mult.
Collapse


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Graham Greene Nov 13, 2006

Chiar nu mai citeşte nimeni nimic?
Eu vroiam de fapt să vă întreb dacă aţti citit ceva de Graham Greene şi ce părere aveţi.
Eu am încercat de mai multe ori şi n-am putut termina nici o carte. Mi se pare greoi/neclar şi plictisitor.
Acum am vrut să citesc "Sfârşitul unei relaţii". In schimb filmul mi-a plăcut f.mult, f.bine realizat şi jucat.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 17:29
English to Romanian
The End of the Affair? Ba da Nov 14, 2006

Ruxi wrote:
Eu am încercat de mai multe ori şi n-am putut termina nici o carte. Mi se pare greoi/neclar şi plictisitor.
Acum am vrut să citesc "Sfârşitul unei relaţii". In schimb filmul mi-a plăcut f.mult, f.bine realizat şi jucat.


Şi mie mi-a plăcut foarte mult filmul. Ambele, dealtfel. A fost unul mai vechi, alb-negru, şi cel mai recent, cu Julianne Moore. Mai greu să citeşti cartea după film. Şi pe mine m-a cam plictisit cartea şi am lăsat-o la jumătate.


 
Ada Jones
Ada Jones  Identity Verified
Switzerland
Local time: 16:29
English to Romanian
+ ...
:) Nov 15, 2006

Valentin Alupoaie wrote:

Vă recomand Daniil Harms - fost Daniil Ivanovici Charms, fost Daniil Iuvaciov; în fine, Harms e pseudonimul pe care l-a utilizat cel mai des. Scriitor rus şi dandy, a trăit în perioada terorii staliniste.

Nu ştiu de altele, dar a fost publicată o colecţie de "povestioare" ale sus-numitului la editura Polirom, sub titlul "Mi se spune capucin" - Iaşi, 2002, traducere, prefaţă şi note de Emil Iordache. Nerecomandat celor ce resping automat alogismele.

Citez o frază cheie despre autor şi operă (de pe coperta 4, bineînţeles):

"Arma lui [a autorului] mortală este cinismul inocent al unui înger (în tot cazul, al unui extraterestru), şocat de stupizenia rudimentară a alcătuirii omului." (Max Frei)



Buna ziua tututor,

recomand si eu Elisabeth Bam a lui Kharms - un text dramatic plin de umor negru si absurd.

am vazut si interpretarea opereta punk a textului cu trupa olandeza De Kift. nu-i ratati daca vin la voi in oras.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 17:29
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Târgul de carte Gaudeamus 2006 Nov 18, 2006

Târgul de carte Gaudeamus 2006 va avea loc în perioada 22 - 26 noiembrie 2006, în Complexul Expoziţional Romexpo, Bucureşti.
Să ne povestiţi ce aţi văzut şi cumpărat interesant de la Gaudeamusul din acest an. De obicei, se lansează lucrări interesante la astfel de târguri.


[Editat la 2006-11-18 17:41]


 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Rostul unui roman ieftin Nov 25, 2006

M-am învrednicit şi eu să citesc „The Historian” de Elizabeth Kostova, şi asta numai pentru că, răsfoind-o întâmplător, mi-au căzut privirile pe cuvântul „Ivireanu”. Trebuie să spun că pentru cel puţin trei ani de-acum înainte voi citi, scrie şi visa numai Antim Ivireanu, aşa că era normal ca un cuvânt să-mi capteze interesul. Am stat toată nopticica de-am citit 700 de pagini de fapte azvârlite cu furca şi cu o condescendenţă nemaipomenită, pentru a constata că... See more
M-am învrednicit şi eu să citesc „The Historian” de Elizabeth Kostova, şi asta numai pentru că, răsfoind-o întâmplător, mi-au căzut privirile pe cuvântul „Ivireanu”. Trebuie să spun că pentru cel puţin trei ani de-acum înainte voi citi, scrie şi visa numai Antim Ivireanu, aşa că era normal ca un cuvânt să-mi capteze interesul. Am stat toată nopticica de-am citit 700 de pagini de fapte azvârlite cu furca şi cu o condescendenţă nemaipomenită, pentru a constata că autoarea lasă un mare loose end în ce-l priveşte pe Ivireanu; parcă uită că l-a menţionat şi că ne-a făcut să credem că e vreo pistă importantă. Of all the trashiest blockbusters I’ve ever read, this has got to be the worst.

Are totuşi o bilă albă. La un moment dat apare familia transilvăneană Gheţi şi îi sunt recunoascătoare Kostovei pentru cercetare, fiindcă mi-a amintit să mă uit la istoria familială a lui Ion Gheţie, filolog, lexicograf, dialectolog de excepţie. Este cel puţin la fel de interesantă ca şi scrierile lui: „familie veche, înnobilată de Cristophor Báthory la 19 noiembrie 1578, care avea să dea, trei ani mai târziu, un vremelnic guvernator al Transilvaniei, pe Ioannis Getzi, iar mai apoi, începând cu deceniul al şaptelea al secolului Şcolii Ardelene, un lung şir de clerici, protopopi şi asesori consistoriali greco-catolici, profesori de limbi clasice, medici” (Violeta Barbu, „In Memoriam Ion Gheţie (1939-2004)”, în „Studii şi materiale de istorie medie”, XXII/2004, Muzeul Brăilei, Editura Istros). Un alt necrolog, cam sec, omite tocmai această tradiţie familială a erudiţiei şi diligenţei pe care mi-a amintit-o Kostova. Nu-i rău, pentru o carte de doi bani.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 17:29
English to Romanian
Mai citiţi? May 23, 2007

A trebuit să sap prin forum, nu glumă, ca să regăsesc acest fir de discuţie despre cărţi. În general, văd că firele off-topic au început să lâncezească nedorit...
Deci: ce mai citiţi?
Eu una am dat iama în colecţia "Raftul Denisei" de la Humanitas, nu pentru că are sigla cu pisică, ci pentru că am găsit cel puţin două cărţi pe gustul meu: "Istoria iubirii" de Nicole Kraus şi "Călăreţul suedez" de Leo Perutz. Detaliez mai târziu.
Ba da: şi pentru
... See more
A trebuit să sap prin forum, nu glumă, ca să regăsesc acest fir de discuţie despre cărţi. În general, văd că firele off-topic au început să lâncezească nedorit...
Deci: ce mai citiţi?
Eu una am dat iama în colecţia "Raftul Denisei" de la Humanitas, nu pentru că are sigla cu pisică, ci pentru că am găsit cel puţin două cărţi pe gustul meu: "Istoria iubirii" de Nicole Kraus şi "Călăreţul suedez" de Leo Perutz. Detaliez mai târziu.
Ba da: şi pentru că are sigla cu pisică
Collapse


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 17:29
Romanian to English
+ ...
Hm May 24, 2007

Recitesc Dostoievski (au trecut zece ani de la prima lectură şi îi redescopăr geniul) şi am mai citit nişte romane surprinzător de bune şi de bine traduse dintr-o anume colecţie săptămânală a unui cotidian central...

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 17:29
English to Romanian
Colecţia săptămânală May 24, 2007

Bogdan Honciuc wrote:
şi am mai citit nişte romane surprinzător de bune şi de bine traduse dintr-o anume colecţie săptămânală a unui cotidian central...


Şi eu
Dar: când au început să apară, am zis uau, numai bine, un roman pe săptămână... De unde, că apariţiile m-au depăşit, cred că nu am citit încă nici 5-6 din toată colecţia. Dar sunt bune, într-adevăr. Cel mai mult şi mai mult mi-a plăcut primul din colecţie, "Ai toată viaţa înainte", de Romain Gary, un stil absolut original şi savuros. Şi o traducere de milioane, aparţinând lui Laszlo Alexandru.


 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Back to classics May 24, 2007

Sadoveanu, Maiorescu şi Ion Ghica. Primul mă plictiseşte, al doilea îmi place pe alocuri, iar pentru al treilea am un veritabil cult. Îi recitesc cu scop terapeutic – româna mea a început să sune ca naiba. Cred că am citit prea mult presa pe internet Sper ca lecturile să mă ajute şi la combaterea lapsusurilor din ce în ce mai frecvente şi mai penibile – după „cărăbuş”, am uitat cum se zice în româneş... See more
Sadoveanu, Maiorescu şi Ion Ghica. Primul mă plictiseşte, al doilea îmi place pe alocuri, iar pentru al treilea am un veritabil cult. Îi recitesc cu scop terapeutic – româna mea a început să sune ca naiba. Cred că am citit prea mult presa pe internet Sper ca lecturile să mă ajute şi la combaterea lapsusurilor din ce în ce mai frecvente şi mai penibile – după „cărăbuş”, am uitat cum se zice în româneşte la „pericopă” şi în englezeşte la „spoor”. Cărăbuşul şi spoor-ul sunt cuvinte pe care le folosesc destul de rar, dar cu pericopa am treabă zilnic şi e foarte agasant să uit aşa Următoarea lectură terapeutică planificată: discursurile lui Kogălniceanu.

[Edited at 2007-05-24 11:39]
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 17:29
English to Romanian
Cărţile ruseşti cu plante şi animale, cum să nu... May 24, 2007

Ioana Costache wrote:
Nu-şi aminteşte nimeni cărţile ruseşti (Ed. Raduga şi editura nu ştiu care din România) cu plante şi animale? Erau superbe, nu m-am putut despărţi de ele până acum câţiva ani, când le-am dăruit unui copil care probabil că nici nu s-a uitat la ele Erau un fel de Discovery Channel la purtător


Cred că editura Ion Creangă din România.
Subscriu la amintirile tale
Scuze pentru întârzierea răspunsului, probabil eram într-un concediu la vremea respectivă şi am pierdut mesajul tău. Dar vreau să subliniez: nu eşti singura. Coincidenţă: luna trecută mi-am mutat nişte cărţi dintr-o cameră într-alta şi le-am redescoperit. Cu aceeaşi emoţie şi interes.
Dar aveam şi cărţi ale unor autori români de acelaşi gen. Nu aceeaşi prezentare grafică superbă, color, lucios etc., dar conţinutul era la fel de captivant. De exemplu: Tudor Opriş, Aceste uimitoare plante şi animale. Chiar am de gând s-o recitesc. Mersi că mi-ai adus aminte


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 17:29
English to Romanian
Sophie Kinsella May 24, 2007

Nu mai găsesc... am scormonit tot firul şi nu am găsit exact mesajul în care Cristina spunea că citeşte seria Sophiei Kinsella "La cumpărături...". Eu o ador
De aceeaşi autoare, mi-a plăcut la fel de mult sau chiar mai mult "Poţi să ţii un secret?" Un roman savuros, spumos, pentru iubitoarele (iubitorii?) genului.


 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 17:29
French to Romanian
+ ...
si mie, darrrrr... May 28, 2007

Maria Diaconu wrote:

Nu mai găsesc... am scormonit tot firul şi nu am găsit exact mesajul în care Cristina spunea că citeşte seria Sophiei Kinsella "La cumpărături...". Eu o ador
De aceeaşi autoare, mi-a plăcut la fel de mult sau chiar mai mult "Poţi să ţii un secret?" Un roman savuros, spumos, pentru iubitoarele (iubitorii?) genului.


N-am citit originalul, dar cultura mea generala în materie de cumpărături îmi spune că se mai putea lucra la traducere... Probabil că nu e uşor să fii shopaholic


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 17:29
German to Romanian
+ ...
Veronika decides to die May 28, 2007

Nu că aş fi mare fan al lui Paulo Coelho, dar un album muzical mi-a trezit interesul pt. această carte. Saturnus (trupa de doom metal din Danemarca) au scos în 2006 Veronika decides to die, un album excepţional inspirat după cartea cu acelaşi nume. Prima piesă de pe el, I long, se poate asculta la

http://www.myspace.com/saturnus

unde mai sunt si piese de pe albume mai v
... See more
Nu că aş fi mare fan al lui Paulo Coelho, dar un album muzical mi-a trezit interesul pt. această carte. Saturnus (trupa de doom metal din Danemarca) au scos în 2006 Veronika decides to die, un album excepţional inspirat după cartea cu acelaşi nume. Prima piesă de pe el, I long, se poate asculta la

http://www.myspace.com/saturnus

unde mai sunt si piese de pe albume mai vechi, de asemenea super, care merită ascultate. Pe youtube nu se găsesc decât chestii live, din concerte, iar soundul lasă mult de dorit, de aia zic că pe myspace se aude mult mai ca lumea.

Fiindcă îmi place atât Saturnus în general, cât şi albumul Veronika decides to die, care e cel mai bun dintre ale lor, doar de asta tot m-a batut gândul să citesc şi cartea cu acelaşi nume. Na, în sfârşit m-am apucat, dar tare greu mere, fiindcă pe net am găsit-o doar în portugheză: Veronika decide morrer. Nu am avut noroc să o găsesc în germană, engleză sau spaniolă, deşi cică ar fi fost la un moment dat pe siteul oficial al autorului, la download gratis, parcă aşa am citit undeva, dar acuma nu mai e. Adică mai e o bucată în engleză, dar nu e toată cartea. Şi nici altundeva n-am găsit-o. Aşa că trebuie să mă mulţumesc cu varianta în portugheză. Tare greu merge cu cititul, fiindcă eu nu prea stăpânesc această limbă, plus că eu fiind genul de om foarte pragmatic, nici nu prea sunt un cititor foarte împătimit de beletristică, iar acuma vara e şi o perioada aglomerată, cu mult de lucru, deci nici cu timpul liber nu stau prea bine.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Fir despre cărţi






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »